Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 16:06
 
Yüzleri yeniden hayat buldu.
Burdur’da Sagalassos Antik Kenti’nde iskeletleri bulunan Roma ve Bizans döneminde yaşamış iki insanın yüzleri yeniden canlandırıldı.
Diğer Haberi
Yüzleri yeniden hayat buldu.

Araştırmacılar otuz yıldan fazla bir süredir Burdur Sagalassos Antik Kentinde uluslararası bir ekiple incelemeler ve kazılar yapıyor.Büyük bir titizlikle incelenen ve kazı çalışmalarının yapıldığı alanlar Burdur'un geçmişini yeniden yapılandırıyor.

 

Son zamanlarda ise Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi tam anlamıyla bir ‘yüze’ sahip. Araştırmacılar kazılar esnasında buldukları  iskelet kalıntılarına dayanarak, bölgede yaşamış iki insanın yüzünü son teknolojik gelişmelerle yeniden canlandırdı. Yeniden canlandırılan bu yüzlerden biri Roma döneminde yaşamış bir adama (MS 3. yüzyılın başları), diğeri ise Bizans döneminde yaşamış bir kadına (11.-13. yüzyıl) ait.

 

Araştırmacılar, bu insanların nasıl yaşadığını, aynı zamanda nasıl göründüklerini bilmek istedi. Canlandırmanın ilk aşaması tamamen dijital bir süreçti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kafataslarının üç boyutlu taramasını yaptı. Yüz şekli; kafatası formuna ve kas kökenlerine göre hesaplandı.

Katman katman, yüz yeniden yapılandırıldı: ilk olarak kaslar ve yağ katmanı ve son olarak da cilt. Burnun, gözlerin ve kulakların boyutu ve şekli de hesaplandı. Dijital yüz rekonstrüksiyonu 75 kesinliğe sahip.

 

Yeniden canlandırılan erkek ve kadın yüzleri ise önce Leuven’deki Üniversite Kütüphanesi’ndeki bir aylık sergide sergilenecek ve daha sonra Sonbaharda İstanbul'da düzenlenecek olan Sagalassos sergisinin ardından Burdur Müzesinde yerini alacak.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Yüzleri, yeniden, hayat, buldu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı