Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 10:45
 
Yeni yasaklar kapıda.
Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde yeni yasaklar başlatıldı.
Gündem Haberi
Yeni yasaklar kapıda.

TÜRKİYE’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde yeni yasaklar başlatıldı.


Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan, Amerikan Uzay Dairesi (NASA)’nın Mars’ta bulunan Jezero Kriterine benzediğini açıklaması ile ilginin daha da arttığı Salda Gölü ve çevresinde yapılacak her türlü etkinlik, araştırma ve çekime Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından izin verileceği belirtildi.


Burdur Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız imzası ile tüm Kamu Kurumlarına gönderilen yazıda; “Bakanlığımız, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 01.04.2021 tarihli yazısı ile; Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri açısından önemi nedeniyle aynı zamanda doğal sit alanıdır. Salda gölü ve çevresinin doğal güzelliklerini korumak amacıyla birçok tedbir alınmış ve alanda bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda Salda Gölü’nde beyaz adalar bölgesi insan faaliyetine kapatılmıştır. Özel Çevre Koruma Bölgelerinde yapılması planlanan her türlü faaliyet Çevre ve Şehircilik Bakanlığının (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iznine tabidir. Salda Gölü ve çevresinde yapılması planlanan tüm etkinlik, araştırma ve çekim ancak Bakanlığımız (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) kararları doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin önemi ve hassasiyetleri doğrultusunda bilimsel araştırmalarımız devam etmekte olup Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) izin verilmeyen hiçbir etkinlik, araştırma ve çekime kesinlikle müsaade edilmeyeceği ve her türlü talepte Bakanlığımızdan (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) izin alınması hususu bildirilmiştir.


Bu kapsamda İlimiz, Yeşilova İlçesi sınırlarında bulunan Salda Gölü ve çevresinde yapılması planlanan her türlü etkinlik, araştırma ve çekime izin verilmemesi ve bu taleplerin Bakanlığımıza (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir. Bakanlığımızın 01.04.2021 tarih ve 599667 sayılı yazısı ekte gönderilmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

Kaynak: (M. Madan) - Gündem Burdur Editör: Adile Atak (Stajyer)
Etiketler: Yeni, yasaklar, kapıda.,
Yorumlar
Haber Yazılımı