Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 16:24
 
UCİM "Davanın takipçisiyiz"
Karamanlı'da yaşanan taciz olayına UCİM eylemle destek verdi.
Gündem Haberi
UCİM

BURDUR’un Karamanlı İlçesinde üvey kızı F.Ö.’ye geçen yıl haziran ayında mısır tarlasında cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan H.B’nin yargılanmasına Burdur Ağır ceza Mahkemesi’nde devam edildi.


Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan H.B. iddiaları kabul etmeyerek tahliyesini istedi. F.Ö.’nün annesi G.B’de sanığın cezalandırılmasını istedi.

 

Mahkeme Heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve Mağdur kızın Antalya Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) ek ifadesinin alınmadığı için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

 

Burdur’un Karamanlı ilçesinde yaşayan F.Ö., şubat ayında rehber öğretmenine, geçen yıl haziran ayında üvey babasının kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. Öğretmenin polise haber vermesi üzerine gözaltına alınan üvey baba H.B., sorgusunun ardından tutuklandı. Olay tarihinde 12 yaşında olan F.Ö., pedagog ve rehber öğretmen huzurunda alınan ifadesinde, H.B.’nin kullandığı motosikletle mısır tarlasına gittiklerini, burada üvey babasının kendisini yanına çağırdığını ve kucağına oturttuğunu, kalkmak istemesi üzerine de sanığın kendisini cep telefonundaki mesaj uygulaması üzerinden konuştuğu erkek arkadaşını annesine söylemekle tehdit ettiğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi. Bağırmaya başladığında da H.B.’nin ağzını kapatarak, “Seni bu mısır tarlasına gömerim, kimse seni bulamaz, sesini çıkartma” diyerek, tişörtünü de çıkarttığını söyledi.

 

Davaya müdahil olarak katılan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Antalya Temsilciliği duruşma çıkışında Burdur Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı.


Ellerinde ‘istismar felakettir, sessiz kalma’, ‘Saklama ihbar et’, ‘Tacizi affetme, vicdanını kirletme’ yazılı dövizler taşıyan dernek üyeleri adına konuşan dernek avukatı Neslihan Çil “Davanın sonuna kadar takipçisiyiz, bu davada çocuğumuzun ve ailemizin yanındayız, Çocuklar bizim vatanımız. Onlara sahip çıkalım” dedi.


Ucim gönüllüsü Gönül Gündoğdu’da Dernek olarak Türkiye genelinde istismara uğramış çocukların yanında olduklarını belirterek “Bu istismar olumsuzluklarını yok edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Dernek olarak çocuklara, ailelere, öğretmenlere verdiğimiz istismar önleme eğitimleri ile çocukları eğitiyor, ebeveynleri bilinçlendiriyoruz. Dernek olarak hiç bir zaman pes etmeyeceğiz, ailelerin ve çocukların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.


Dernek üyeleri “çocuklar konuşacak, Ucim yanlarında olacak” şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UCİM, "Davanın, takipçisiyiz",
Yorumlar
Haber Yazılımı