Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 21:25
 
Burdur Barosu dahil 35 Baro Boğaziçi öğrencilerine destek verdi.
Aralarında Burdur'un da bulunduğu 35 baro başkanı, Boğaziçi öğrencilerine yönelik polis müdahalesini kınayarak, yasaya aykırı olduğunu söyledi.
Diğer Haberi
Burdur Barosu dahil 35 Baro Boğaziçi öğrencilerine destek verdi.

Son günlerde ülke gündemine oturan Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan protesto gösterileri sırasında öğrencilere yapılan polis müdahelesine tepkiler bir bir geliyor.

 

Aralarında Burdur Barasunun da bulunduğu 35 baro bu gün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polis müdahelesinin yasaya aykırı olduğunu ifade ederek olayı kınayan bir açıklama yaptılar.

 

Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası demokratik protesto haklarını kullanan Boğaziçi öğrencilerine yapılan muamelelerin demokratik hukuk devletinde asla yeri olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Anayasa’ya, AİHS’ye, AİHM’nin ve AYM’nin yerleşik içtihatlarına ve yasalara aykırıdır. Suç oluşturmayan demokratik haklarını kullanan vatandaşlara karşı her türlü baskının son bulmasını talep ediyoruz" ifadesine yer verildi.

 

Açıklamada "Hukuka aykırı her türlü olayın karşısında olduklarını ifade eden baroların açıklamasında “Geçmişte olduğu gibi bugün de kimden gelirse gelsin hukuka aykırı tüm işlem ve eylemlerin karşısındayız” denilen açıklamada açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Suç oluşturmayan demokratik haklarını kullanan vatandaşlara karşı her türlü baskının son bulmasını, Yunus Emre’yi, Hacı Bektaş’ı, Mevlana’yı yetiştiren, hoşgörünün ve hümanizmin anavatanı olan ülkemizde bu gelenekleri yıkan ve bunlara karşıtlık oluşturan tüm söylem ve davranışların terk edilerek ülkemizin aydınlık yarınlarda kardeşçe yaşaması ülküsünü herkesin sahiplenmesini talep ediyoruz" denildi.

Kaynak: Editör: Ahmet Karaevren
Etiketler: Burdur, Barosu, dahil, 35, Baro, Boğaziçi, öğrencilerine, destek, verdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı