Haber Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 12:27
 
Ziraat Odası Başkanı Demir Burdur tarımını değerlendirdi.
Diğer Haberi
Ziraat Odası Başkanı Demir Burdur tarımını değerlendirdi.

Burdur Radyosu ve Çağdaş Burdur Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Bilal Karasakal’ın sunuculuğunu yaptığı “Zor Sorular” programının bu haftaki konuğu Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir oldu. Genel Yayın Yönetmenliğini Serkan Şimşek’in yaptığı programda Burdur tarımını konuşan Başkan İbrahim Demir; konuşmasına girdi maliyetlerinden bahsetti. Bu ve benzeri sorunları çözümü için Ziraat Odaları Ege Bölge toplantısına katılarak masaya yatırdıklarını, bakana ilettiklerini hatırlattı. Ege Bölge Toplantısında görüşülen konuları ilimizi ziyaret etmesi planlanan Tarım ve Orman Bakanına ilettiklerini kaydeden Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, bakanın karşısına tekrar çıkıp, Ege Bölge Ziraat Odaları Başkanları toplantısında görüşülen konuların çözümü için tekrar hatırlatmada bulanacağını belirtti. Et ve süt sorunun çözümünün olmazsa olmazlar arasında olduğuna vurgu yaptı.

 

 

DOLAR ARTIŞI HUBUBATA NASIL YANSIDI ?

Dolar fiyatlarındaki artışın hububat fiyatlarına da olumsuz yansıdığını savunan Başkan Demir; “Bizim genel başkanımızı şöyle bir açıklama yaptı. Yurt dışından ithal edilen buğdayın kilogram fiyatı, doların yükselişinden dolayı şu anda 1 lira 36 kuruş. En kaliteli makarnalık buğdayın kilosu 1 lira, siz 1 lira 65 kuruşa dışarıdan alacağınıza aradaki farkı çiftçiyi destekleyerek daha kolaylık sağlanmalı. Bunlar yapılmadığı için benim çiftçim zor durumda kalıyor. Zaten girdiler yüksek. Mazot fiyatları almış başını gitmiş. Hal böyle olunca tarım arazisi ekilmemiş durumda. Ekse zarar ediyor. Gübre fiyatları yüzde 100 arttı. Geçen yıl 50 TL olan gübre fiyatı 100 TL oldu. 58 TL olan gübre 115 TL oldu. Bakanımızın açıklamalarının ardından yüzde 10 bir düşüş sağlandı. Ama bu düşüş bizi tatmin etmiyor” dedi. Kazananın ithalatçı firmalar olduğunu iddia etti. Doların düşmesine rağmen beklenen düşüşün yaşanmadığına dikkat çekti. Üretimin yeteri kadar desteklenmemesi halinde dışa bağımlı hale geleceğimizin altını çizdi. Destekleme yerine ithalata önem verildiğini savundu.

 

 

“ÜRETİMDE AZALMA VAR”

“Destekleme ve yanlış uygulamalardan dolayı üretimde azalma var” diye iddiada bulunan Başkan Demir; “Yanlış uygulama deyince gerçekten tarlayı işleyen, çabalayana, üretene değil de, mesela kiralayan tarla sahibine gidiyor... Tabii bunları da çözüm noktasına kavuşturmamız gerekiyor. Hayvancılıkta da desteklemeler yeterince değil” dedi.

 

 

“TARIM YASASI HAZIRLANMALI”

“Yurt dışına bağımlılık günden güne artıyor” sözlerine vurgu yapan Başkan Demir; “Biz devletimizden, hükümetimizden, yetkililerden şunu istiyoruz. Bu uygulamaları belli bir uygulamayı kavuşturmalı. Yani yeniden yazılacaksa yeniden yazılsın. Tabandaki çiftçinin sorunları dinlenerek portföy oluşturulsun. Kısacası tarım yasası tek kalemden yazılmalı. Geç kalmış değiliz yeni bir sayfa açılmalı. Şu anda 50 civarında Ziraat Fakültesi var. Burada Ziraat Fakültelerine büyük görev düşüyor. Bunlar araştırmacı kuruluşlar olmalı. ARGE çalışmalarına çok önem vermeli” diye konuştu. Katıldıkları Antalya fuarında yapılan ARGE çalışması sonucu ortaya çıkan tohumlardan övgü ile söz etti.

 

 

HAVZA BAZLI ÜRETİM DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde uygulamaya koyduğu havza bazlı üretim modelinden de söz eden Başkan Demir; “Devlet desteklemeleri buna göre ayarlıyor. Yani havza bazlı üretimlerin desteklenmesi daha fazla” diye konuştu.

 

 

“TOPRAKLARIMIZI KORUMALIYIZ YOKSA….” 

 

Tarım arazilerinin önemine de vurgu yapan Başkan Demir; “En verimli topraklarımızı biz binalarımızı dikersek gelecekte aç kalacağımız açık ve seçik ortada” dedi.

 

 

“İNSUYU BÖLGESİ İMARA AÇALIRSA..."

 

”İnsuyu Bölgesi’nin imara açılması konusunda görüşlerini ortaya koyan başkan Demir; “Memleketimizi maf ederiz, çiftçimize en büyük kötülüğü yapmış oluruz” sözlerine yer verdi. İnsuyu Bölgesi’nin ayrıca Burdur’un içme suyu havzası olduğuna da dikkat çekti.

 

 

 

“KÜÇÜK ÜRETİMİ AZALDI, ÇÖZÜM OLARAK”

 

Köylerde özellikle küçükbaş üretiminin azaldığından söz eden Başkan Demir; “Bizim projemiz şöyleydi. Köylerde küçükbaş üreticilerinin sigortalarını devlet ödesin, asgari ücretten maaş bağlansın” diye konuştu.

 

 

MENFAATE DAYALI KOOPERATİFÇİLĞE GEÇİLDİ İDDİASI

Köylerde kooperatiflere yönelik yöneltilen soruları da yanıtlayan Başkan Demir, “Menfaate dayalı kooperatifçiliğe geçildi” iddiasında bulundu. Çözüm olarak, 1163 sayılı kooperatifler kanununun yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: Editör: Halil İbrahim Kara
Etiketler: Ziraat, Odası, Başkanı, Demir, Burdur, tarımını, değerlendirdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı