Haber Detayı
26 Mart 2018 - Pazartesi 17:49
 
YOL-İŞ'ten kadro eylemi.
YOL-İŞ Burdur Mali Sekreterliği tarafından Karayolları 134. Bölge şefliğinde, dün sabah kadro eylemi yapıldı.
Diğer Haberi
YOL-İŞ'ten kadro eylemi.

YOL-İŞ Antalya 1 Nolu Şube Başkanlığına bağlı, YOL-İŞ Burdur Mali Sekreterliği tarafından Karayolları 134. Bölge şefliğinde, dün sabah kadro eylemi yapıldı. YOL-İŞ Burdur Mali Sekreteri Musa Kurt tarafından yapılan basın açıklamasına, Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay ve Yönetim Kurulu üyeleri destek verirken, Karayolları 134. Şube Şefliğinde görev yapan taşeron işçiler katıldı. Karayolları işçileri, kadro eyleminde üzerinde ‘Güvenceli iş, güvenceli gelecek’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’, ‘Gün gelir unutulanlar, cevap verir’, ‘Hileli ihalelere hayır’, Asıl işi yapıyoruz, kadromuzu istiyoruz’ yazılı pankartlar açıldı.

 

Kadro çalışmalarında, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmamasının, Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmasının, İl özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkında yoksun bırakılmasının kendilerini ve ailelerini üzdüğünü dile getiren YOL-İŞ Burdur Şubesi Mali Sekreteri Musa Kurt, “696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırıldığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu Kararnameyle, Karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin kullandığı greyder, dozer, silindir, kamyon vb. araç gereçlerin kurumlarda mevcut olmasına rağmen kiralama yapılarak, bu kiralanan araç gereçlerin kiralama giderlerinin personel giderlerinden çok daha yüksek olması personel giderleri maliyetini yüzde 70’in altına düşürmektedir. Hileli ve manidar olarak tasarlanan bu ihale şekli ile KHK’de kapsam dışı bırakılmasına yol açmıştır. Tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmaması, Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması, İl özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkında yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları, aileleri ile birlikte üzmüştür” dedi.

 

 

İŞTE TAŞERON İŞÇİLERİNİN İSTEKLERİ


Kadro bekleyen taşeron işçilerinin isteklerini sıralayan YOL-İŞ Burdur Şubesi Mali Sekreteri Musa Kurt, “Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadroya geçirilmesini, İl Özel İdarelerinde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını, Belediyelerde ve İş Özel İdarelerinde kısmi süreli olarak 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılmasını talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bu düzenlemeyi değiştireceklerini, tüm taşeron işçilerin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp, kadrolarına kavuşmalarını bekliyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Kadro eylemi, makine ve ekipmanların önünde pankartlarla basına poz verilmesi ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YOL-İŞ'ten, kadro, eylemi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı