İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 13:29
 
Yarışlı Gölü'nün gerçek sahipleri.
Göller Bölgesinin en önemli sulak alanlarına sahip olan Burdur'da flamingolar eşsiz görüntüler sergiliyor.
Diğer Haberi
Yarışlı Gölü'nün gerçek sahipleri.

Göller Bölgesi'nin en önemli sulak alanlarına sahip olan Burdur’da büyüklüğü 1.463 ha gibi küçük ve sığ bir göl olmasına rağmen biyolojik çeşitliliği, tüm yıl boyunca  ve göç dönemlerinde barındırdığı kuş çeşitliliği ile dikkat çeken Yarışlı Gölü flamingolara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
 
Yarışlı Gölü sığ olması, göl suyunun alkali ve tuzlu olması, ayrıca flamingoların besin kaynağını ihtiva etmesi sebebiyle yılın büyük bir bölümü gruplar halinde flamingolar için uygun ortam oluşturuyor. 
 
Mevsimsel olarak belirli bölgelerde kurumalar mevcut olan Yarışlı Gölü'nde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından 20 Eylül 2019 Cuma günü yapılan çekimlerde göçmen su kuşlarından flamingolar, angıt ve birçok ördek türü de sürüler halinde görüldü.
 
Kuş popülasyonu açısından zengin bir çeşitliliğinin bulunduğu Burdur’da, Türkiye’de bugüne kadar tespit edilen 487 kuş türünden 281'i görülmüş olup, bunlardan 141 kuş türü Yarışlı Gölü ve çevresinde belirtildi.
 
Bugün itibariyle çekilen fotoğraflarda da görüleceği üzere flamingoların görsel şölen sunduğu Yarışlı Gölü göçmen kuşlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarışlı, Gölü'nün, gerçek, sahipleri.,
Yorumlar
Haber Yazılımı