Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 17:31
 
Yağlı güreşlerin 2.si 17 Ağustos'da yapılacak.
Burdur Belediyesi yağlı güreş organizasyonunun 2.si 17 Ağustos'da yapılacak.
Diğer Haberi
Yağlı güreşlerin 2.si 17 Ağustos'da yapılacak.

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  17 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenecek Burdur Belediyesi 2’inci Yağlı Pehlivan Güreşlerinin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi.  Basın toplantısında Başkan Ercengiz’e, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut,  Güreş Organizatörü Erhan Üstündağ, Başpehlivan Savaş Yıldırım ve Milli Güreşçi Ali Gün eşlik etti.

Susamlık Tesislerinde gazetecilere kahvaltı veren Başkan Ercengiz, bu yıl ikincisi yapılacak yağlı pehlivan güreşlerinde 40 başpehlivan başta olmak üzere yaklaşık 500’e yakın başaltı güreşçinin iştirak edeceğini vurguladı. Geçen yıl 10 bin kişinin takip ederek, izlediği Yağlı Pehlivan Güreşlerine bu yıl daha yoğun katılım beklediklerini ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “İlkini geçen yıl 1 Eylül 2018’de Dünya Barış Gününde düzenlemiştik, hem dünya barışının ne kadar önemli olduğuna bir vurguda bulunmak hem de diğer taraftan ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşlerinin Burdur’da ilkini gerçekleştirip, bundan sonra geleneksel hale getirebilmek için bir adım atmıştık. Geçen yıl, açıkçası bizlerin de beklediğinden daha fazla bir yurttaş ilgisini görünce, bu yıl yağlı pehlivan güreşlerimizin organizasyonu ile ilgili çalışmamızı daha erken başlattık. Böylece, hem Burdur’da güreşecek olan pehlivanlarımızın sözleşmelerini erken yapıp, Burdur’a davet ederek,  Burdur’da yapılacak yağlı pehlivan güreşlerinin ulusal anlamda da dikkat çeken sporcuları burada ağırlayacak olması hem de diğer taraftan geçen yıldan edindiğimiz tecrübe ile yurttaşımızın beklentisine karşılık verebilmek için doğrusu işi biraz daha büyütüp daha da bize yakışan hale getirebilmek için elimizden gelen gayreti gösterdik”  dedi.

 

 

“BURDUR’UN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK”

Bu yıl 17 Ağustos’ta yapacağımız yağlı pehlivan güreşlerimizde 40 başpehlivanı ve bu başpehlivanların da tamamının Türkiye’deki tüm güreşlerde iddialı olan ve Kırkpınar’da başpehlivanlık için güreşen pehlivanlarımızdan olduğunu ifade eden Başkan Ercengiz, “Bize yakışan şekliyle iyi bir organizasyonu yapmayı planlıyoruz. Doğrusu, bölgemiz Teke Yöresi olarak zaten yağlı pehlivan güreşlerine yatkın bir bölgedir ve oldukça ilgi çeken ata sporumuzun da Burdur’da yapılmasının ve geleneksel hale getirilmesinin önünü açmış bulunuyoruz.  Ulusal kanallar aracılığı ile de hem Burdur’un tanımına, hem de bölgemizde bu sporun yapılabilmesi ve Burdur Belediye Spor Kulübü üzerinden pehlivanlarımıza sahip çıktığımız hem yağlı pehlivan güreşçilerimize hem de minder güreşçilerimize sahip çıktığımız, yeni sporcuların yetişmesine olanak sağladığımız bir süreci de başlatmış bulunuyoruz. Bölgemizin temiz çocuklarını, kötü alışkanlıklardan korumak ve spora olan sevgiyi ve yatkınlığı artırabilmek için de bu organizasyonun Burdur’da çok etkili olacağını düşünüyorum. Burdur Ticaret ve Sanayi Odamız bu konuda bize destek oldu, organizasyonumuza sahip çıkarak, katkı verdiler. İyi bir organizasyon olacağını umut ediyoruz. Biz elimizden geleni yapacağız. Fiziki koşulları ve o gün orada yapılacak güreşlerde vatandaşlarımızın konforunu sağlayacak gerekli düzenlemeler, geçen yıldan çıkardığımız derslerle birlikte yapacağız. Türkiye’nin belki de en güzel çayırına sahip bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz zira Burdur Gölüne nazır, bir tarafından baktığınız zaman o kuruyup gitmesine üzüldüğümüz belki de bir kere daha dikkat çekmek için fırsat bulabildiğimiz o müsabakalarda da güreşçilerimize yaylada güreşme olanağı ve Burdur Gölüne nazır bir güreş organizasyonunu da yapmış olacağız” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Yağlı, güreşlerin, 2.si, 17, Ağustos'da, yapılacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı