Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 18:11
 
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner
Burdur Veteriner hekimler Odası Başkanı , eski Milletvekili Kazım Üstüner Burdur Radyosu ve TVB interaktif televizyonunun konuğu oldu.
Gündem Haberi
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner

Burdur Radyosu ve TVB’nin ortak yayını olan Zor Sorular programının konuğu olan Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, ilimiz hayvancılık sektörünü değerlendirdi. Sunuculuğunu Bilal Karasakal, Genel Yayın Yönetmenliğini Serkan Şimşek’in yaptığı program geçtiğimiz Çarşamba günü Burdur Radyosunda gerçekleşti.

 

TARIM VE HAYVANCILIK’TA YÜZDE 60 ROL OYNAYAN BİR İL

Önemli konulara parmak basan Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner; “Burdur’da hayvancılık zor yapılacak illerin başında geliyor. Yıllar önce Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdur’da kurulmuş olması, arkasın SEK’in, EBK’nın kurulmuş olması hayvancılığın alt yapısını oluşturan unsurların başında geliyor. Bugün Burdur, günde 1000 tonu aşkın bir çiğ süt üretimi ile, ekonomisinde tarım ve hayvancılıkta yüzde 60 rol oynadığı bir il” dedi.

 

DAMIZLIK DÜVE ÜRETİMİ DE VAR. 

Diğer illere çiğ süt üretiminin yanı sıra damızlık düvede gönderildiğini belirten Başkan Üstüner; “Burdur, 12 bin 13 bin damızlık düve üreten bir il. Komşu illerdeki besi materyali anlamında da en azından 10 – 15 bin besi hayvanını komşu illere pazarlayan bir il. Yani ekonomisinde yüzde 60 civarında tarım ve hayvancılığa bağlı olmak Burdur’da tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu göstermesi noktasında yeterlidir diye düşünüyorum” sözlerine yer verdi. 

 

 

 

İSTİHDAM YARATIYOR.

 

Üstüner, Tarım ve hayvancılığı ilimiz istihdamına önemli katkılar da sağladığına vurgu yaptı.Burdur’da bulunan büyük baş hayvanların kültür ırkı olduğunu belirten Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, yüzde 98 oranında verimliliği artıran faktörlerden olduğunu açıkladı.

 

 

 

GİT GEL OLGUSU MALİYETLERİ ARTIRIYOR

 

Katma değer noktasında hak etmediğimiz noktada olmadığımızın altını çizen Başkan Üstüner, “Övünerek söylediğimiz günlük 1000 ton çiğ sütten bahsediyoruz. Bunu diğer illere gönderiyoruz. Halbuki biz bunu mamul madde çevirme noktasında bir takım işlemler yapmış olsaydık. Önemli bir miktarını işlemiş olsaydık katma değer anlamında ham maddeden ziyade ürün boyutu ile gıda maddesi sunmuş olurduk. Burdur ekonomik açıdan daha karlı olurdu. Bu anlamda Burdur süt Endüstrisi Kurumu (SEK) vardı. Burdur’un sütünü işleyen, bildiğiniz gibi 1995 yılında özelleştirme kapsamında satıldı. Bir kaç mandıramız dışında küçük ve orta çaplı işletmelere dışında işletmemiz yok. Yani Burdur sütü 400 – 500 metre ötelere gidiyor. İşleniyor, peynir oluyor. Tereyağı oluyor. Antalya, Fethiye’ye turizm bölgelerine geliyor. Bu git gel olgusu maliyetleri artırıyor. Maliyetin artması ürün fiyatına yansıyor. Buda halkımızın daha az hayvansal ürün tüketmesine, alım gücünün düşmesine neden oluyor” görüşlerine yer verdi. 

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner “Hiçbir gelişmiş ülkede süt bu kadar kilometre yapmaz” sözlerinin altını çizdi. Üretildiği yerde mamule çevrildiğine dikkat çekti. "Süt işleyen bir fabrika Burdur’a kazandırılması gerekir" dedi. 

 

ÜRETİCİ ÖZEL SEKTÖRÜN ELİNE KALDI 

 

Özelleşen SEK günlük 60 -80 ton günlük çiğ süt işlediğini hatırlatan Başkan Üstüner, “Onu da kapattık. Şimdi tamamen özel sektörün eline kaldı üreticimiz” sözlerine yer verdi. Burdur’da da özelleştirilen SEK ve EBK’nin piyasa düzenleyici rolü bulunduğunu savunan Başkan Üstüner; “Geçen haberlerde izledik. Özelleştirilen ilin şeker fabrikası pancarı almamış, karda kışta pancar tarlada kalmış. Yazıktır. Günahtır. Yani benzer şekilde Burdur’un gelecek yıllarda karşılaşmayacağını kimse garanti veremez. Bunlar ülkemizin ciddi kayıplarıdır. Yani kamunun öncülük yapması lazım, zamanında Burdur da yapılmış. Çok iyi de yapmış” ifadelerini kullandı.

Program sunucusu Bilal Karasakal’ın sorularını yanıtlayan Başkan Üstüner; “Çok iyi hatırlıyorum 1980’li yıllarda dışarıdan getirilen peynirden dolayı SEK peynirini satamadığı için, üreticiye süt parasını ödemek için peynir dağıtmak durumunda kaldı. Ne kadar acı durum. Yani süt tozu ithal edildi. Aynı anlayış artan dozlarda devam ediyor. Bugünde benzer anlayış halen devam ediyor. Et ithal eden bir Türkiye yaşıyoruz. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. İthalatın çözüm olmadığının defalarca görülmesine rağmen artan miktarlarda gerek hayvan, gerekse hayvansal ürün ithalatına Türkiye bugün devem ediyor. Bunu son derece yanlış buluyorum” diye konuştu.

Gelişmiş emperyalist ülkelerin Türkiye’yi gıda açısından da bağımlı kılmak istediği iddiasında bulunan Üstüner; “En kötü bağımlılık mide bağımlılığıdır. Mide beslenme boyutu çok çok önemli. Bu anlamda dayatılan politikalara ne yazık ki hükümetlerimiz boyun eğiyor. Örneğin Bürüksel’de bizim hükümet yetkilileri ile AB yetkililerinin görüşmesinde sürecin devam edebilmesi için denildi ki; tarım hayvancılığa verilen destekleri kaldırın. Bizimkilerde baş üstüne demiş olmalı ki; 2008 Nisan ayında resmi gazetede yayınlanan kararnamede tarım ve hayvancılığa verilen destekler kaldırıldı. Neydi bunlar süte 60 kuruş destekliyordu. Bu destek kaldırılınca, suni tohumlama destekleri kaldırılınca, damızlık düveye 500 TL destek veriliyordu. Buda kaldırılınca, slajlık mısıra verilen destek yarıya indirilince insanlarımız üretimden koptu. Ağırdaki hayvanın yediğini kurtarmadığını görünce 2008 2009 yılarında 600 ila 800 bin damızlık hayvanımız Türkiye’de kesime gitti. Bu ne demektir. En az 600 bin büyük baş buzağı ertesi yıl doğmadı. Çünkü ana olmadan dana olmaz” sözlerini kaydetti.

İthal edilen rakamları açıkladı. 2009 yılında Türkiye’nin 1443 baş besilik hayvan ithal ederek 1 milyon 861 dolar, et içinde 249 milyon dolarlık döviz ödendiğini söyledi. 2018 yılının ilk 10 ayında 1milyon 16 bin rakamına çıktığını belirtti. Toplamda 2010 yılından 2018 yılına kadar 2 milyon 850 bin baş hayvan ithal edildiğine dikkat çekti. Olası hastalıklara parmak bastı.

 

MİLLİ TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKASINI OLUŞTURAMADIK 

Milli Tarım ve Hayvancılık Politikasını oluşturamadıklarını kaydeden Üstüner; “Son 4 yılda 4 bakanla çalışma durumumuz oldu. Sağ olsunlar her defasında Burdur’a özel önem verdiler. Gelip gittiler. Bir defa tabelamız net değil. Her defasında tabelamız değişiyor… Bürokrasi değişiyor. Uygulama da değişiyor. Geçen hafta alt yazıda Tarım Bakanımızın bir açıklaması vardı. Üreticiyi ferahlatacak bir açıklama algılamak istedim önce. Deniliyordu ki önümüzdeki 6 ay 1 yıl gibi süreçte et ithalatı yapılmayacak. Sayın bakanın bunu olumlu bir haber olarak yansıtmış diye düşünmüştüm. Et üretimi 21 günde çıkan civciv gibi değil ki, süresi 6 ay veya 1 yıl. Mutlaka iyi niyetle söylenmiş. Etrafındakiler belki yanlış yönlendirmiş diye düşünürken dün duyduk Sırbistan’dan 5 bin ton et ithalatına izin verilmiş. Yani şimdi üreticimiz nasıl üretimine devem etsin. Bugün üretici 3 yıl öncesinden fiyata hayvanını kestiriyor. Eğer kesim hane bulabilirse. Aydın Burdur’a Güçbirliği’ne hayvanını kestirmeye geliyor. Üretici 27, 28 liradan hayvanını kestiremiyor” sözlerine yer verdi. 

 

İTHALATA DUR DEMEK GEREKİR

İthalata dur demek gerektiğini dile getiren Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner; “Birinci yapılması gereken ithalata tez elden dur demek gerekir. Yoksa üretici de elden gidiyor. İkincisi kaliteli kaba yem açığını desteklerinin artırılması gerekir” diye konuştu. 

Buzağıların ölmemesi için oda olarak bakanlığa bir proje sunduğunu ve olumlu karşılandığını sözlerine ekleyen Başkan Kazım Üstüner; “Koruyucu veteriner hekimlik hizmetlerine ağırlık vermemiz gerekiyor. Biz Burdur Veteriner Hekimleri olarak her zaman elimizi taşın altına koyma yapımız var. Bugün Türkiye’de 500 bine aşkın buzağı kaybımız var. Burdur’da 15 bin civarında kaybımız var. Bunu yarıya düşürmemiz çok önemli. 7 bin 500 düşürmek, yüzde 50 kayba ulaşmak çok büyük başarı” diye konuştu.

Üstüner konuşmasında “Cumhurbaşkanımızın Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine öncelik vermesi ilimiz, üniversitemiz açısından çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Burdur ilk 5 üniversite arasına girmiş. Rektörümüzün Tv programını izledim. Öğrenci memnuniyeti açısından MAKÜ ilk 20’ye girmiş. Gelişme hızı anlamında da ilk 3’teymiş. İlimiz açısından da sevindirici bir durum. Rektörü ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Ancak rektör beyle hayvancılık projesi boyutunda sohbet etme şansımız oldu. Tabi bütün projeler çok önemli. Güzel bir sınav verdi. Güzel projeler yapıldı. Güzel projeler yapıldı. Tabii hayata geçirilmesi noktasında finansa ihtiyaç var. Önceki dönem de bu işin patronu Kalkınma Bankası’ymış. Yeni başkanlık sisteminde yeni adresin ne olduğu daha netleşmiş değil sanıyorum. Buradan kaynaklanan belirsizlik var. Dilerim bu işin finans boyutu da çözülür. Çünkü finans olmadan adım atılmaz” dedi.

Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı’nın projelerinden de söz eden Başkan Üstüner, “70 bin buzağıyı dişi yapma şansımız var. Damızlık düvede marka haline gelen Burdur, 15 bin civarında damızlık hayvan satıyorsa 30 bin damızlık hayvan kapasitesine ulaşmak demektir. Bu konuda Veteriner Hekimleri Odası olarak, veteriner hekimler olarak eğer bakanlığımız Burdur’u pilot il ilan eder ve böyle bir projeyi kabul ettirebilirsek damızlık düve artışını sağlayacağız. 2’ye katlayacağız” sözlerine vurgu yaptı.

Kaynak: Editör: Halil İbrahim Kara
Etiketler: Veteriner, Hekimler, Odası, Başkanı, Üstüner, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı