Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 13:34
 
Ve bir Ulus ebediyen bağımsız olacaktır...
CHP İl Başkanı AKbulut 30 Ağustos Zafer Bayramında katılımcılara seslendi.
Siyaset Haberi
Ve bir Ulus ebediyen bağımsız olacaktır...

Burdur Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut kısa bir konuşma yaptı.

 

Akbulut konuşmasında 30 Ağustos Zafer Bayramını tasvir etti.Akbulut "İşgal kuvvetleri Yurdumuzu işgal etmeye başladığında Tüm ulusumuz tarihinin en kötü günlerini yaşamaktaydı, Atalarımızın hayatlarında ki tüm kutsal değerler büyük tehdit altında ve canım vatanımız düşmanların kontrolüne geçmişti.Ama bir Lider vardı , bir Komutan... Geldikleri Gibi Giderler demişti" ifadelerini kullandığı konuşmasında "İşgal kuvvetleri Yurdumuzu işgal etmeye başladığında Tüm ulusumuz tarihinin en kötü günlerini yaşamaktaydı, Atalarımızın hayatlarında ki tüm kutsal değerler büyük tehdit altında ve canım vatanımız düşmanların kontrolüne geçmişti.

Büyük bir korku ve panik hakimdi.Ama bir Lider vardı bir komutan İşgal donanması İstanbul Boğazına ulaştığında çehresine donanmaya dönerek kendinden emin bir şekilde Geldikleri Gibi Giderler demişti.
19 Mayıs 1919 da o sözünü gerçekleştirmek adına Silah arkadaşlarıyla Anadolu’daki direnişi başlatmak ve örgütlemek amacıyla Samsun’a ayak bastı.Amasya da Erzurum da Sivasta Sözleri artık binlerce insanın yeminine dönüştü.Kararlıydılar bu asil millet hiç bir düşmanın boyunduruğu altında yaşam süremezdi. Ankaraya ulaşıp Gazi Meclis’in kurulmasıyla Artık herkesin hayali ortaktı Tam Bağımsız bir Devlet kurulacak, Ve temsiliyeti Yine o asil millet olacaktı.

Ülkenin dört bir yanında Doğu cephesinde, Çukurova da, Maraş ta, Urfa da, İnönüde, Sakarya da Yer gök inliyordu. Ya İstiklal Ya Ölüm...
Tarihler 26 Ağustos’u gösteriyordu.Gece ağır, gece sessiz, hava kan, elim tütün, hava umut, hava veda hava vatan kokmuş.Kocatepenin mehtaplı gölgesinin düştüğü meydanda sözsüzce beklemekte onbinler çizgilerine haset, gözlerine Ege dolmuş, yüreklerine mangal oturmuş.Meydan Şafağa, Dualar Allah’a gönüller tepedeki adama mühürlenmiş.Bedeni yüreğine az, fikri ufka dar, ruhu silüetten dev büyük bir adama...
Az sonra kolu ileriyi gösterecek, az sonra sabah al gelincik açacak, az sonra hepsi mavi gözlü, hepsi sarışın olacak.Bir avuç hür toprak için kana yemin vermiş evlatlar Büyük taaruzun tüfeği, şehidi, kahramanı olacak VE BİR ULUS EBEDİYEN BAĞIMSIZ OLACAK. 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!"
dedi.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Ve, bir, Ulus, ebediyen, bağımsız, olacaktır...,
Yorumlar
Haber Yazılımı