Haber Detayı
04 Ekim 2021 - Pazartesi 12:56
 
Ülkemizin acil öğretmen ihtiyacı 138 bindir.
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamasında Türkiye'nin acil öğretmen ihtiyacının 138 bin olduğuna değindi.
Siyaset Haberi
Ülkemizin acil öğretmen ihtiyacı 138 bindir.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamasında Türkiye'nin acil öğretmen ihtiyacının 138 bin olduğuna değindi.

 

Vekil Göker "5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde öğretmenlerimiz hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartların çok gerisinde ve zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yapmaya çalışmaktadır" ifadeleri ile başladığı açıklamasına "Eğitim sisteminin içinde bulunduğu tablo, benzer gelişmişlik seviyesinde bulunan ülkelerle kıyaslandığında okullaşma oranları ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci oranları bakımından çok geridedir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla daha fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır" diye devam etti.

 

İşte Göker'in 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü ile ilgili açıklaması ;

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde öğretmenlerimiz hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartların çok gerisinde ve zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yapmaya çalışmaktadır. Eğitim sisteminin içinde bulunduğu tablo, benzer gelişmişlik seviyesinde bulunan ülkelerle kıyaslandığında okullaşma oranları ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci oranları bakımından çok geridedir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla daha fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır.

 

Öte yandan, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu adeta kanayan bir yara gibi ülke gündemini meşgul etmeye devam etmektedir. Yapılan atamalar yetersiz kalmakta, ataması yapılmayan öğretmen adayları bitmek bilmeyen bir çaresizliğin içine itilmektedir. Son olarak 440.311 öğretmen adayı KPSS’ye girmiş ancak sadece 20.000 öğretmen atanmıştır. Oysa ülkemizin acil öğretmen ihtiyacı 138.000’dir.

 

Eğitim sistemimizde başka ciddi problemler de bulunmaktadır. Ülkemizin eğitim alanında performansı yüksek değildir. Genç nüfusumuz bir avantaj olarak görülebilir ancak bu potansiyelin eğitilip, iş gücü piyasasına kazandırılması noktasında ülkemiz ciddi problemlerle karşı karşıyadır. Ülkenin her tarafında açılan üniversiteler ise entelektüel alt yapı, teknik donanım ve akademisyen yetersizliğinden adeta kıvranmaktadır.

 

Sonuç olarak;

 

Eğitim kurumlarımızdaki personel ihtiyacının realize edilerek gerçekçi bir biçimde belirlenmesi, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesi, öğretmenlerimizin ekonomik beklentileri ve özlük hakları merkezinde gerekli önlemlerin alınması, iş güvencesinden yoksun tutulan sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına bir an önce son verilmesi, eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratan baskı ve mobing uygulamalara son verilmesi ve eğitim çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki tüm engellerin kaldırılması,

ülkemizde görev yapan tüm öğretmenlerin beklentisidir.

 

Tüm bu olumsuz gidişata rağmen ellerini, yüreklerini taşın altına koyan, çocuklarımız için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, ülkemizin geleceğe tırmanan merdiveninin taşlarını döşeyen sevgili öğretmenlerimizin, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, hepsine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Ülkemizin, acil, öğretmen, ihtiyacı, 138, bindir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı