Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:28
 
THM Sanatçısı Sümer Ezgü
THM Sanatçısı Sümer Ezgü Burdur gölü ve Salda Gölü ile ilgili olarak "Doğa HER-ŞEY-DİR" dedi.
Diğer Haberi
THM Sanatçısı Sümer Ezgü

Burdur Gölü ve Salda Gölünün korunma önemini vurgulayan Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, “Göller Bölgesinin gölleri biterse geçmiş olsun” dedi.

 

Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, Burdur Gölü, Salda Gölü ve çevresinin korunmasına yönelik endişelerini aktardı.  Salda Gölünün öneminin yeterince anlatılmadığını ve yanlış tanıtım politikaları izlendiğini belirten Sanatçı Sümer Ezgü, ‘Saldivler’ ismini eleştirerek, ‘Oranın adı Salda’ dedi. 

 


“O GİRİŞTEKİ SALDİVLER TABELASINI KALDIRMALIYIZ”


Maldivler’de herhangi bir doğal bölgeye Türk ismi verilmediğini işaret eden Sanatçı Ezgü, Saldivler tabelasının kaldırılarak, Salda Gölü tabelasının asılmasını istedi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, “Burası Göller Bölgesi, Burası Burdur, bizim doğup, büyüdüğümüz topraklar. Salda Gölü, izci olarak, izci kamplarına katıldığımız alandı. Çadırlarımızı kurduğumuz, izcilik yaptığımız, çevreyi temizlediğimiz bölgeydi. İzcilerin de refleksi doğayı korumak, çevreyi güzelleştirmek, iyi insan olma yolunda ilerlemektir. Dolayısıyla Salda Gölü' nün tatlı ve temiz suyu, Türkiye’nin en derin gölü olma özelliği, dünyanın dördüncü derin gölü olma özelliği ve içilecek kalitede temiz suyu olma özelliği bizim hep içimize işlemiştir ve bizim gözbebeğimizdir.  Şimdi böyle Saldivler, Maldivler gibi bir takım isimler duyuyorum, bunu komik buluyorum. Buranın adı Salda Gölü' dür. Maldivlerde Asya’nın Salda’sı diye bir tanıtım oluyor mu acaba biz kalkıp da Türkiye’nin Maldivleri diyoruz. Bundan vazgeçelim, buranın adı Salda Gölü' dür. Salda Gölü’ nün eşsiz özellikleri nedir bunları anlatmamız gerekmektedir.  Mars yüzeyinin taş özelliğini taşıyor, bunları anlatalım ama buranın adı Salda’dır. O girişteki kompleksli tabelayı kaldırmamız lazımdır. Salda Gölü yazmamız lazımdır” dedi. 

 


SALDA GÖLÜNÜN KORUNMALI


Salda Gölü ve çevresinin korunmasında ilk işin Burdurlular ve Salda Köylülerine düştüğünü dile getiren Sanatçı Sümer Ezgü, doğa ve çevre konularının siyaset üstü olduğunu ve tüm kesimlerin elini taşın altına koyması, tartışmadan uzak, istişare ile en iyi şekilde koruma yollarının bulunması gerektiğini ifade etti. Sanatçı Sümer Ezgü, “Yani buranın korunması ve doğal güzelliğini kaybetmemesi için gereken hassas çabanın gösterilmesi lazımdır. Gerek Hükümetimiz tarafından gerek yerel yönetim, gerek Salda Köylüleri tarafından gerekse de orayı ziyaret edenler tarafından bu çabanın gösterilmesi lazımdır çünkü insanın olduğu her yerde risk var. Kirlenme riski var, bozulma riski var. Oradaki yapılaşma ve oranın korunması konusunda büyük özene ihtiyaç var. Ben tartışmaya girmek istemiyorum, oranın Millet Bahçesi mi olsun, olmasın mı böyle bir  tartışmaya girmek istemiyorum. Orada ne olursa olsun, oranın bir milli park mantığıyla korunması gerekir. Milli Park dediğimiz zaman özen gösterilmesi gereken, özel bir doğa bölgesi aklımıza geliyor. Ben şimdi Romanya’dan geliyorum, bizim bir motosiklet grubumuz var ve orada gerçekten mesela bizim Toroslar gibi ormanlara hatta ağacın bittiği 2 bin metrelere kadar tırmanıyorsunuz ve oralarda özel sürüş yolları yapılmış, çizgiler çekmişler, yeterince ihtiyaç mola yapıları yapmışlar ama oraları koruma altına aldikları çok belli, dünyanın dört bir tarafından insanlar oraya sürüşe geliyor ama asla orada bir bozulma yok, doğal yapı var. Asla talan edilebilecek bir ortam yok. Bir milli park, milli bölge gibi korumuşlar dolayısıyla Salda Gölü de bizim için bir dünya ve milli miras, bu bilinçle burada ne tür projeler yapılacaksa bu bilinçle yapılması arzumuz. Bizden önce burada yaşayanların, bizim ve çocuklarımızın yani hepimizin hakkı var, oranın üzerinde” şeklinde konuştu. 

 


“BURDUR GÖLÜ UNUTULUYOR MU DİYE ENDİŞELİYİM”


Burdur Gölü' ndeki çekilmeye dikkat çekmek için sosyal etkinliklerle sanatçı olarak yer aldığını ve almaya devam edeceğini ifade eden Sanatçı Ezgü, Burdur Gölü' nün şu anki durumunu korumak için Menderes' in kaynaklarından İncesu' dan kışın taşkın suyunun kanalla aktarımı yönünde bir rapor bulunduğunu işaret etti. Burdur’dan tüm kesimlerin bir araya gelerek, gerekirse Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz verdiği konudaki beklentimizi konuşmak üzere gidilerek, konunun bizim için bölge halkı için önemini anlatmayı teklif eden Sanatçı Ezgü, “Ben bir taraftan da Burdur Gölü unutuluyor mu acaba diye de kaygı duyuyorum.  Her gelişimde küçülmüş olarak görüyorum. Buraya kaç defa geldik biz gölün yaşaması için bir sürü etkinliklere katıldık. Bu tür konular siyaset üstü bir şeydir. Asla siyasi bakışla görülmeyecek konulardır, doğa konuları hepimizin meselesidir ve burada parti il başkanları, belediye başkanları, sivil toplum örgütü başkanları, milletvekilleri, bizler bulunduk, bu konu siyaset üstü bir konudur.  Hep beraber gidelim ve bu konunun önemini anlatalım çünkü bir doçent akademisyenimiz bu konuyla ilgili bir rapor hazırlamış ve ben bu raporu dönemin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’ten temin etmiştim. Raporda, rakamlar verilerek İncesu’nun taşkın suyunun, bizim Burdur Gölü’nün yıllık kaybına yakın olduğunu ve bunun da Burdur Gölü’nün en azından mevcut pozisyonunun korunmasına yeteceği bilgisi vardı. Bu bilimsel çalışma, üzerinde durulması gereken bir konudur. Bütün kadrolar bir araya gelelim, gidelim Cumhurbaşkanımızaa bu konuyu anlatalım, Cumhurbaşkanı hepimizin Cumhurbaşkanıdır. Gidelim AK Partili, CHP’li siyasiler, odalar, sanatçı, sivil toplum örgütleri gidelim ve bu konunun önemini, bu konudaki duyarlılığımızı anlatalım. Benim bakışım budur. Dünyada bu kadar çevre sorunu var. Göller Bölgesinin gölleri biterse geçmiş olsun” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (ÇBG) - Çağdaş Burdur Gazetesi Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: THM, Sanatçısı, Sümer, Ezgü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı