Haber Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 23:09
 
Şimdi soruyoruz !
CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut AK Partili vekillere ve İl Başkanı Mengi'ye ülkenin durumunu sordu.
Siyaset Haberi
Şimdi soruyoruz !

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ülkenin içinde bulunduğu durumlarla alakalı olarak AK Parti Milletvekillleri Bayram Özçelik , Yasin Uğur ve AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi tarafından cevaplanmasını istediği 10 soru hazırladı.

 

Genel anlamda ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı günler ile ilgili olan soruları "24 Haziran seçimlerinde kendilerine yetki verilmesi halinde ülkenin şaha kalkacağını idda eden AKP İl Başkanı ve Vekillerinden sorularımızı yanıtlamalarını ve kamuoyu ile paylaşmalarını bekliyoruz" başlığı ile basın kuruluşlarına mail ile gönderen CHP İl Başkanı İzzet Akbulut'un soruları şöyle ; 

 

1-Merkez bankasının faiz arttırım kararıyla düşen döviz kurunun 5 günde tekrar 6.40 seviyesine çıkmasının sebeplerini ve döviz kurunun düşmesini sağlayacak çözüm önerileriniz nelerdir ?

2-Bu faiz artışı kararından sonra,Bankaların ticari kredilerde şu an uygulamak durumda kaldıkları 35-40 gibi fahiş faiz oranlarında ödeme güçlüğü çekmemeleri adına İş adamlarımız,esnaflarımız için ürettiğiniz veya üreteceğiniz politikalarınızın neler olduğunu açıklayınız ? 

3-Üretim maliyetlerinin çok yüksek oranda arttığı bu günlerde çiftçilerimizi bu maliyetler karşısında koruyacak politikalarınız nedir ?

4-Bu dönemde çıkarılan KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME lerin üretimi mi ithalatı mı teşvik ettğini,keza ithalatı ise Hükümet neyi amaçlıyor ?

5-TÜİK verilerine göre,ülkemizin her bölgesinde yetişebilen buğday için 2017 yılı için ocak-mayıs dönemlerinde ithal edilen buğday için ödenen 389 milyon dolar,aynı dönem için 2018 yılında 601 milyon dolara yükseldiği görülüyor,Buğdayın yanısıra 2018 yılının ilk yarısında et, mısır, ayçiçeği, soya, pamuk, çeltik, bakliyat gibi tarım ürünlerindeki ödenen ithalat rakamları nedir ?

6-Türkiyenin 466 milyar dolar dış borcundan dolayı,ülkelerin batma riski olan CDS oranı ülkemiz adına kaç olduğunu ve bu orandan dolayı her yüz dolarda faiz dışında ülkemizin kaç dolar iflas primi ödemek zorunda kaldık.

7-Kemer sıkma politikaları uygulanacağı beklerken 550 milyon dolar fiyatındaki uçağın ülkemize hibe mi edildiğini,satın mı alındığını,keza hibe ise karşılığında ne verildi ?

8-Bakan ALBAYRAK ın da envanterini istediği kamudaki makam araçlarının sayısını,Cumhurbaşkanlığı sarayındaki araç sayısını ve devletin kasasından sadece 2010-2018 yılları arasında bu araçlar için ne kadar ödendi ?

9-2017 yılından günümüze kadar kapanan iş yeri sayısı nedir ?

10-4 kişilik bir aile için 2018 yılı ağustos ayı açlık ve yoksulluk rakamlarının kaç olduğunu,asgari ücret ve emekli maaşlarının bu rakamların altında mı üstünde mi ?

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Şimdi, soruyoruz, !, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı