Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 18:22
 
Sıkıntıya giren firmalar desteklerden faydalanamıyor.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik Burdur Radyosu ve TVB'nin ortak yayını Zor Sorular programına konuk oldu.
Diğer Haberi
Sıkıntıya giren firmalar desteklerden faydalanamıyor.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Radyo ve Televizyon A.Ş. çatısı altında kurulan TVB interaktif televizyonunun "Zor Sorular" isimli programının konuğu oldu. Burdur Radyo ve Televizyon A.Ş. Genel Yayın Yönetmeni Serkan Şimşek’in koordinatörlüğünde Burdur Radyosu sosyal medya hesapları olan Radyo Burdur ve Ajans Burdur sayfalarından canlı aktarılan Zor Sorular isimli programın sunuculuğu ise TV Programcısı Bilal Karasakal üstlendi.  BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, oda çalışmaları ve Burdur ekonomisini değerlendirdi.  Burdur ekonomisini değerlendiren Başkan Keyik, “2019’un ilk ayında Burdur ekonomisini konuşmaktan da mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Ekonomi, hayatımızın en önemli eksenlerinden bir tanesidir çünkü hayatta durmamızı sağlayan ekonomidir, bireylerin ekonomisidir dolayısıyla ciddi anlamda önem veriyoruz fakat her şeye rağmen, her olumsuzluğa rağmen ülkemizin yaşadığı bir takım beka sıkıntılarının olduğunu hep birlikte biliyoruz. Şartlar ne olursa olsun, önce birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz zaman bütün sıkıntıların üstesinden geleceğimize de ben kanaat ediyorum. Ağustos ayındaki kur fırlamasından sonra, faizlerin yükselmesinden dolayı bütün insanların ekonomisi allak bullak oldu. Ülkemizde bunları zaman zaman yaşadık, bir önceki değerlendirmemde Cumhuriyetin kurulmasından bugüne kadar yaşadığımız ekonomik sıkıntıları anlattım. Bu biraz uzun vadeli ve sıkıntılı geçecek bir ekonomik sürece girdik, e4n geç bir yılda normalleşen krizleri yaşadık ama bu kriz biraz derin oldu. Kur 3 kusurlardan, -7’lere yükseldi, tekrar gerileme sürecine girdi, faiz oranları son 10-12 yıldır, 1’in altında faizlerle ticaret yapan ticaret erbabı bugün 3-4 puanlarla ticaret yapmak zorunda kalıyor ki böyle bir dünya yok. Burdur şirket yapılarına baktığımız zaman genelde aile şirketidir. Aile şirketlerinin içinde de  öz sermayesiyle yoluna devam eden şirket sayısı çok az, finans destekli, tüm firmalarımızın yüzde 80’i, finans destekli yoluna devam eden şirketlerimizdir dolayısıyla şu anda finans desteği alamaz haline geldiler. Bankada şu faiz oranlarıyla finans desteği imzalamak demek, kre4di sözleşmesi imzalamak demek, o şirketin sonu demektir, firmaların en iyi çalışan, en çok kar eden firmalarımız yüzde 20-25, sen yüzde 35-40’la faiz kullanırsan, batacağın bellidir. İşin kötüsü şudur, krediye müracaat etmeyelim kendi öz mal varlıklarımızı değerlendirelim, amacımız budur zaten birçok işletme sahibi de gayrimenkul alımları yaparlar ama bugün baktığımız zaman gayrimenkule de talep yok. Onun için piyasa para akmıyor. Para dönmeyince hepsi birbirine bağlı, her geçen gün daha kötüye gidiyor. İnsanlar bir şekilde kendi öz malvarlıklarıyla bu ayı da çıkarabilirim, bir bağlantı yaparım, mücadele ediyor, çamurun içinde çırpınıyorlar” dedi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kredi desteklemeleriyle ilgili de düşüncelerini aktaran Başkan Keyik, “Ekonomiyi bugünü değerlendirebilmek için biraz gerilere bakmamız lazım, 2005 yılından devralan bir ekonominin içinden geliyoruz hep birlikte, 2016-2017 yıllarında KGF destekli ciddi anlamda firmalara para dağıtıldı, firmanın kredi limiti dolu, kredi kullanmak için vereceği bir kefaleti yok, kredi garanti fonu diyor ki sen bu firmaya kredi ver, ben bu kredinin yüzde 80’ine kefilim, kredi garanti fonunun rolü budur. 2016-2017’de aşağı yukarı 40 milyar TL, dağıtıldı ama bunun haricinde kalkınma ajansları destekler, KOSGEB destekleri ciddi anlamda bir destek dağıtılıyor ama kime dağıtılıyor bu paralar, o desteklere ihtiyacı olan firmalar alamıyor, neden alamıyor, diyor ki benim desteklerimi alacaksan önce git vergi dairesinden borcu yok kağıdı getir zaten benim sıkıntım var ki o krediyi istiyorum, vergimi ödeyememişim, git diyor SGK’dan borcu yok kağıdı getir, çalıştırdığım işçinin SGK’sını ödeyememişim ki kaynağa ihtiyacım var. Yoluna devam etmek isteyen zorlanan firmalar bu destekleri alamazken, bu desteklere ihtiyacı olmayan, işi iyi, maliyeye borçlarını ödeyebilen firmalar çok rahat alabiliyor ve bu destekleri veren kurumlar bankalarda dahil olmak üzere, bu tür firmaları tercih ediyor. Bu desteğin amacı nedir, bu desteğin amacı can suyudur ama sıkıntıya giren firma bu desteklerden faydalanamıyor” diye konuştu.

 


Desteklemelerde yaşanan sıkıntıların çözüm yollarını dile getiren Başkan Keyik, “Ekonomiden sorumlu büyüklerimiz bir çözüm odağı bulması lazımdır, biz şunu öneriyoruz, diyelim ki 15 yıllık bir firma, bu firmanın geçmişine bir baksınlar, bu firma 13 yıldır yoluna iyi gidiyormuş, ödemelerinde sıkıntı yaşanmamış ama son 2 yıldır gerek yaşanan sıkıntılar, gerek bulunduğu sektör darlığı, gerek yanlış kararlarından dolayı bugün bu hale gelmişse, bu firmalara ayrıcalık tanınmalıdır. Bunlara senin vergi borcun, SGK borcun var denmemelidir ama firma 15 senedir kör topal geliyorsa, kurumlara borcunu zamanında ödememiş, puanları düşük bir firmaysa eyvallah ama sapla samanı ayırmamız lazımdır. Bu firmalar üretiyor, bizim bugün ülkemizde yaşadığımız en büyük sıkıntılardan bir tanesi üreten bir ülke olmamamızdır.  İhracatımız 168 milyar dolar ama ithalatımıza baktığımız zaman, katma değeri yüksek ithalata bağımlı olmayan, üretim yapan firmalarımızı çoğaltmamız lazım, teknolojik açıdan üretim yapan firmalarımızı çoğaltmamız lazımdır. Çok kötü de değiliz ama daha iyi olmalıyız. Bu desteklerde ciddi çalışmalar yapılmalı, ekspertiz çalışması yapılması lazım, öyle banka müdürlerinin, kurum müdürünün iki dudağının arasında olmadan, bu firmanın gelmişine geçmişine bakılarak, bu tür destekler verilmelidir” diye konuştu.  Başkan Keyik, Zor Sorular programında ekonomi gündemine yönelik tüm soruları yanıtladı. Yaklaşık 2 saat süren canlı yayın takipçiler tarafında büyük bir katılımla izlendi.

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Sıkıntıya, giren, firmalar, desteklerden, faydalanamıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı