Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 17:16
 
Satılsın,özelleşsin diye bir niyetimiz yok.
Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz; “İlla satılsın özelleşsin diye bir niyetimiz yok. Devletimizin elinde kalsın, katma değer üretilsin, üreticimiz memnun kalsın dedi."
Gündem Haberi
Satılsın,özelleşsin diye bir niyetimiz yok.

Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Nasuh Eroğuz dün Burdur’daki kooperatif binasında makam odasında yaptığı basın açıklamasında; “Geçen hafta sayın Başbakanımızın başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararda ülkemizde bulunan devlete ait 24 şeker fabrikasının 14 tanesinin satış kararı çıkarıldı. Ve akabinde hemen Ankara’ya gittik. Ayrım yapmadan CHP ve Ak Parti Milletvekillerimiz ile görüştük. PANKOBİRLİK Genel Başkanımız ile görüştük. Görüşmelerimizde söylediklerimiz şu oldu. Tabana yayılmadan işin mahallinde halledilmesi yönündeydi. Özelleştirme bu şekilde olursa tabanda bu hazmedilemez olacağına beyan ettik. Ama çok da iyi bir netice alamadık. Hatta Burdur Milletvekilimiz Bayram Özçelik Maliye Bakanına Burdur-Isparta Pancar Kooperatifinin bu fabrikaya talip olduğu, gerekli fedakârlıkta bulunacağımızı anlatmış. Oda memnun kalmış fakat sadece 1-2 milletvekilinin konuşması ile işin düzeni olmuyor” dedi.

 

 

“HİÇ BİR ZAMAN ÖZELLEŞTİRME KARŞTII OLMADIK”, “İŞLETME HAKKINI İSTEDİK”

Eroğuz“Biliyorsunuz biz 2005 yılından beri 4 sefer seçim yaptık, kurumumuzu belli bir yerden belli bir yere getirdiğimiz inanıyoruz” diyerek açıklamasına devem eden Başkan Eroğuz, “Birinci önceliğimiz devletin teknoloji ile birlikte verimliliğin artırılması, rantabıl görünüyorsa Burdur Şeker Fabrikası kar eden bir kuruluş. Biz kurum olarak hiçbir zaman özelleştirme karşıtı olmadık. Mevcut fabrikanın işletme hakkını istedik. Bunu genel kurulda da söyledik. Her tarafta da söyledik. Mülkiyeti denetimi devletin olsun, biz işletelim dedik. Rağbet edilmedi” diye konuştu.

 

 

“ÇİFTÇİ BİRLİKLERİNİN İÇİNDE OLMADIĞI ÖZELLEŞTİRME RANTABIL DEĞİL”

Portföy satış yapılacağının daha önceden bildiğini kaydeden Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, “Teke tek satışa çıkarılsın istedik. Bugün çiftinin içinde olmadığı bir model tercih edildi gibi geliyor. Daha şartnameyi görmedik. Panko Birlik Özelleştirme konusunda Dünya çapında AR-GE çalışması yaptı. Çiftçi birliklerinin içinde olmadığı hiç bir özelleştirmeden randıman alınmadığı, bunun örneğini Konya’da gösterdik” diye konuştu. Liberal ülkelerde bile kooperatifçiliğin ülke ekonomisine katkı sağladığının altını çizdi. Türkiye’de de kooperatifçiliğe çok sıcak bakılmadığına vurgu yaptı.

 

 

“SATILSIN DİYE BİR NİYETİMİZ YOK”

Bugün Konya TORKU şeker Fabrikasının 45 ayrı ülkeye ihracat yaptığını dev bir holding olduğunu sözlerine ekleyen Eroğuz; “Sonucu bekleyeceğiz. İlla satılsın özelleşsin diye bir niyetimiz yok. Devletimizin elinde kalsın, katma değer üretilsin, üreticimiz memnun kalsın, derdiğimiz o” dedi.

 

 

“SEK VE EBK ÖRNEĞİ VERDİ”

Geçmiş yıllarda EBK ve SEK’in özelleştirme politikası ile özelleştirildiğini hatırlatan Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz; “Hangi neden le olursa olsun o kurumlar özelleştirildi. Mesela Güçbirliği yapılarak Et Balık Kurumunu Burdurlu bir firma satın aldı. Allah’tan a-oldu. Yoksa Burdur çok zarar ederdi” sözlerine yer verdi.

 

 

“B , C PLANIMIZ VAR”

Açıklanacak şartnameyi beklediklerini söyleyen Eroğuz; “Ayın 26’sında öyle yada böyle beklemek zorundayız. Ama kesin kes bunun dönüşü yok denir ise; benim elimizde elbette B ve C planımız mevcut” açıklamasında bulundu.

 

 

“BİRLİKTELİĞİMİZİ İSPAT ETMEK ZORUNDAYIZ”

"80 bin ortağımız adına başta Belediye başkanımız, sivil toplum örgütlerine, sendika başkanımıza, Burdur lehine hak edildiğini şekilde verilmesini beyan eden sosyal paylaşım sitesinde paylaşan görüş bildiren herkesten Allah razı olsun Biz Burdurlu olarak birlikteliğimiz tek yürek olarak ispat etmek zorundayız” diyen Eroğuz "Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, Maliye Bakanımızdan ve tüm Bakanlardan, Bölge milletvekillerinden hasetten 80 bin ortağımız adına çiftçinin lehine özelleştirme modeli getirmelerine arzu ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Satılsın,özelleşsin, diye, bir, niyetimiz, yok.,
Yorumlar
Haber Yazılımı