Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 13:25
 
Salda'yı koruyamazsak,Cumhuriyeti koruyamayız.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya partisinin Burdur İl Başkanlığında partilileri ile bir araya geldi.
Siyaset Haberi
Salda'yı koruyamazsak,Cumhuriyeti koruyamayız.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya partisinin Burdur İl Başkanlığı’nda partilileri ile biraraya geldi.


Partisi tarafından Salda Gölü’nde düzenlenecek etkinliğe katılmak üzere Burdur’a gelen Kaya Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı.


Kaya İstanbul ve Ankara’da Cumhuiryet Bayramı’nın 96’ıncı yıl kutlamalarının çok coşkulu geçtiğini belirterek “Dün, Sabah İstanbul’da öğleden sonra Ankara’da idim. İstanbuldaki coşkuya, heyecana Büyükşehir’in Cumhuriyete ve Cumhuriyet değerlerine kattıklarını gördüğümde 23 haziran akşamı türkiye halkının ve dünyanın niye bu kadar çok sevindiğini bir kez daha anladım. Ankara 25 yıl sonra 31 marttan sonra bir başka güzeldi. 7 yaşından 70 yaşındaki gence kadar herkes büyük bir coşkuyla yaşadığı bir Cumhuriyeti yaşadık” dedi.


Kaya şunları söyledi; “Eğer bugün ekonomik çıkmaz içerisindeysek, Burdur Sanayi Sitesi çökme noktasına gelmişse, Burdur işsizlikten can yakar hale gelmişse, Burdur’un o güzelim köyleri, güzelim ilçeleri hayvancılık, besicilik ve tarımda durma noktasına gelmişse yaşadığımız neden Cumhuriyetin üretim ilişkilerine sahip çıkmadığımızdandır. İşte bunun için bizi ekonomik krizden uzaklaştırmak, işsizlikten uzaklaştırmak, yoksulluğumuzu unutturmak için yapay tartışmalar gündeme getiriyorlar” dedi.

 

Kaya “İhanet ettik diyen Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul’a ikinci bir ihanetin adımını atıyor. Boğazların kıyısındaki yapılaşma yetkisini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının elinden alıyor Boğazlar Kurulu kurarak o yapılaşma izninin tamamını kendi atayacağı kurula, yani Salda’ya gözünü dikti doymadılar şimdi İstanbul’u yeniden bir ihanet şebekesine teslim etmek üzereler. Biz yapılaşma, parklara, bahçelere, millet bahçelerine karşı değiliz. bunların tümü bizim çocuklarımız, gelecek nesillerimiz için zaten yapılması gerekenler. Bizim karşı olduğumuz 2 milyon yıllık bir gölü yok etmek. Bunu yok ettiğinde neyi yok ediyor. Aslında Burdur’daki yaşamı yok ediyor. Antalya’ya gelen turistin burda Salda Gölü’nün kenarında gelip bir nefes almasının önüne geçen bir iş yapıyor. Dünyada göller var. Bir çok örnekleri var. İsviçre’de yüzlerce göl görürsünüz. Ama hiç birinin kenarında en ufak yapılaşmaya izin verildiğini göremezsiniz. Biz onlardan daha mı zekiyiz, daha mı akıllıyız. Eğer biz dünya ülkesi olacaksak, dünya kenti olacaksak bunun bir tek yolu var. Kendi değerlerimize, kendi doğamıza, kendi toprağımıza sahip çıkacağız. Toprağımız işgal edildiğinde nasıl Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir mücadele yürütmüşsek şimdi de insan beyni işgal edilerek doğamız tahrip ediliyor. İnsan beyninin işgaline karşıda aynı duyarlılıkla mücadele edersek işte o zaman coşkuyla kutladığımız Cumhuriyeti gelecek nesillere taşıyabiliriz. Eğer Salda Gölü’nü koruyamazsak, savunamazsak Cumhuriyeti savunamayız. Eğer İstanbul Boğazını koruyamazsak Cumhuriyeti koruyamayız” ifadelerini kullandı.


Kaya’nın konuşmasının ardından toplantı basın kapalı devam etti.

Kaynak: (M. Madan) - Gündem Burdur Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Salda'yı, koruyamazsak,Cumhuriyeti, koruyamayız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı