Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 15:12
 
Pazar yerinin işletmesine talibiz.
Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı ve Burdur Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit, Burdur Halk Pazarının işletmesini almaları halinde esnafın sorunlarını çözüme ulaştıracaklarını açıkladı.
Diğer Haberi
Pazar yerinin işletmesine talibiz.

Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı ve Burdur Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit,  Burdur Radyosu, Çağdaş Burdur Gazetesi ve Manşet Burdur internet haber sitesi işbirliğinde düzenlenen ‘Gündem ve 7 Soru’ isimli Radyo programının konuğu oldu. Sunuculuğunu Burdur Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Serkan Şimşek ve DHA Muhabiri Mesut Madan’ın yaptığı programda, Başkan Yiğit, Burdur esnafının yaşadığı sıkıntıları, yaş sebze ve meyvecilik sektörünün önemli konularını dile getirdi.

 

 

 

YENİ BURDUR ESNAF VE KEFALET KREDİ KOOPERATİFİ

 

Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi hakkında bilgi veren Burdur Yeni Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı ve Burdur Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit, “Öncelikle 2014 yılında  Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanlığına seçildim. Burdur’da bir eksiklik olarak değil de, esnaflara yardımcı olmak maksadıyla arkadaşlarımızla birlikte yeni bir kooperatif kurma kararı aldık. Bir çalışma yapalım, esnafımıza daha fazla imkanlar sağlayalım ve Burdur esnafı ilerlesin, geleceğe doğru büyük adımlar atsın, esnaf büyüsün istedik. Esnaf arkadaşlarla birlikte büyük gayretler sonucu Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi kurduk. Burada siyasilerimizin de çok destekleri oldu, kendilerine Burdur’daki esnaflara sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ederim. Bu şekilde kuruluşumuz oldu. Resmi 22 Temmuz 2016 tarihinde açılışını gerçekleştirerek, esnafımıza gelir sağlamak amacıyla kooperatifimizi kurduk ve şu anda da çok güzel çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

 

“123 ESNADIMIZA KREDİ VERDİK”

 

Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifinin 120 üye ile kurulduğunu ve ilerleyen dönemlerde üye sayısının 169’a yükseldiğini belirten Başkan Yiğit, bu süre içinde ise 123 esnafa kredi verdiklerini açıkladı. Başkan Yiğit, “İlk olarak kooperatif kurulduğunda 120’nin üzerinde üye sayısı ile hizmete başladık, kuruluş aşamasından sonra şu anda 169 tane üyemiz var, verdiğimiz kredi toplam sayısı da 123 esnafımıza kredi imkanı sağladık. Kredi konusunda hiçbir esnafımızı geri çevirmedik. Bütün esnaflarımıza elimizden geldiğinde Halk Bankasının desteğini alarak esnafımıza katkı sağladık.  Esnaf üyelerimizden 123’üne kredi kullandırdık, toplamda 8,5 milyon TL civarında kredi vermişiz, rakamda çok büyük bir rakamdır, biz yeni kooperatif olmamıza rağmen büyük bir destek verdik. Kooperatifler kuruluş aşamasında 7 grup olarak kuruluyor, 7’nci gruptan başlayarak, sırayla yükseliyoruz.  Biz başladığımızda 75 bin TL’ye kadar kredi verebiliyorduk, şu anda toplam kredi limitimiz 125 bin TL’dir.  Bir hesaba 125 bin TL2lik destek sağlayabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

 


MANAVLARIN SIKINTILARINI ANLATTI

 

Burdur’da üretici adı altında yaş sebze ve meyve alım satım ticareti yapan kişilerle ilgili sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başkan Yiğit, “Manavlar Odası başkanıyım, ilk olarak benim önceliğim manav esnafımızdır, üreticilerin ürettiğini satan kişiler, yalnız bizim en çok sıkıntı çektiğimiz konu üretici adı altında alım satım yapan kişiler, üretici belgesiyle pazara çıkıyor ama üretici değil, alım satım yapıyor, ticaretle uğraşıyor, bu kişilerin bir an önce kayıt altına alınması için gerekenleri yapıyoruz, gererken mercilere bildiriyoruz.  Bu kişiler üretici değil, üretiyormuş gibi gösterip alım satım yapan kişilerdir. Hallerden ürünü alıyor, getirip Pazar yerinde tonlarca mal satıyorlar, bunların bir an önce engellemesi lazım çünkü ticaret açısından bizim esnafımız açısından sorun teşkil ediyorlar, kayıt altında değiller, bizim hiçbir zaman üreticiyle sorunumuz yok. Üretici kendi ürettiği malı istediği gibi pazarda satışını yapar, bunda hiçbir sıkıntı yok. Bizim derdimiz üretici adı altında kayıtsız çalışan kişilerledir. Bunları da inşallah ilerleyen zamanlarda engelleyeceğiz. İlk önce vergi dairesi denetim yapacak. Büyük ihtimal vergi daire3si ve zabıta ile işbirliği yaparak bu kişileri engellemeye çalışıyoruz. Engellemeye çalışıyoruz ama bir yerde tıkanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

YENİ BURDUR ESNAF VE KEFALET KREDİ KOOPERATİFİ KAYIT OLMA ŞARTLARI


Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifine kayıt olma şartlarını anlatan Başkan Yiğit, “Başka bir kredi kefalet kooperatifine üye iken, bir başka kooperatife üye olunamıyor. Ne yazık ki burada bir sıkıntımız var ama kayıtlı olduğu kooperatife borcu yoksa borcu olmadığı takdirde, kendisi bizim kooperatife geçebiliyor, biz de kendisine yardımcı oluyoruz. Bize kredi çekmek için başvuruyorlar, kredi çekenler de bizim kooperatif ortağımız oluyor.  Kredi çekmek için ilk önce mevcut kaydı olmak zorunda, faaliyet belgesi almak zorunda, sadece esnaflara destek veriyoruz, başka odalardan geliyorlar, sadece küçük esnafa destek veriyoruz, bir tane fotoğraf, kimlik fotokopisi, faaliyet belgesi, vergi levhası, 2015-2016 gelir beyanı Maliye’den alınacak, iki tane kefille birlikte 50 bin TL’ye kadar çok cazip faizli kredimiz var, bütün esnaflara veriyoruz, yalnız 50 bin TL’nin üzerinde almak isteyen esnaflarımız olursa 125 bin TL’ye ipotek alma mecburiyetimiz var.  Mecburen ipotek alıyoruz.  Yeni işyeri açan esnaflarımız hemen kredi kullanmak istiyorlar, çok fazla karşılaştığımız bir konu, bizim krediler diğer bankalara göre, çok cazip oranda olduğu için herkes bizim kredilerden kullanmak istiyor, yüzde 0.5 faiz oranı var, onun için çoğu esnafımız, esnaf kaydı açtırıp, ertesi gün kredi talebinde bulunan var, 6 ay esnaf geçmişi olması şart, 6 ay geçmişten sonra bize kredi desteği sağlayabilirler” diye konuştu.

 

 

ALIŞVERİŞ ARABASI HİZMETİ

 

Manavlar Odasının Burdur Halk Pazarında hizmete sunduğu alışveriş arabalarının vatandaşlar tarafından özenli kullanılmasını isteyen Başkan Yiğit, “İlimizde market zincirleri açıldığı için halkımız bu alanlara yöneliyor ama en taze meyve ve sebzeyi pazaryerinde bulabiliyorsunuz. Biz halkımızın ilgisi biraz daha artsın diye arkadaşlarımızla konuştuğumuzda ilk önce marketlerdeki alışveriş arabaları aklımıza geldi.  Bizim halk pazarımızın zemini de bu araçlara çok uygun, buradan yola çıktık. Pazar yerine market arabaları koyalım bakalım nasıl ilgi olacak diye düşündük. Bu çalışmayı yaptık ve gerçekten de çok ilgi gördük, ilk etapta 50 araba getirdik, sonra bir 50 tane daha ekledik, şu anda 100 tane market arabamız halkın hizmetindedir. Kesinlikle biz ücret talep etmiyoruz, biz sadece halkımızdan market arabalarını daha özenli kullanmalarını istiyoruz, şu ana kadar 30 tanesi kırıldı, tekerlerinde ve çeşitli yerlerinde kırılmalar oldu, 20 tanesi de kayboldu. Şu anda 40-50 tane kadar arabamız kaldı, bunlar da Pazar yerine yetişmiyor. Biz bununla ilgili destek bekledik ama hiçbir yerden destek alamadık. Reklamlarını yapalım, birileri getirsin, arabalarını koysun, odamızda maddi girdi çok olmadığı için uğraştık ama bu şekilde devam ediyoruz” dedi.

 

 

“PAZAR YERLERİNE TALİBİZ”


Yeni yılda ilk olarak Pazar yerlerinin işletmesini almak için çalışacaklarını vurgulayan Başkan Yiğit, “2018 yılı itibariyle başlayacağız artık, 2017 yılına kadar gayet güzel çalışmalarımız oldu, en büyük isteklerimizden bir tanesi, Pazar yerlerinin işletmesinin Oda’lara devredilmesi, bizim istediğimiz budur. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık, devam de ediyoruz. Buradan belediye başkanımıza ve belediye yetkililerine sesleniyorum, bu kanunda açık olarak yer alıyor, 5957 Sayılı Pazar Yerleri Kanunu var, bu kanunda da var, belediyeler Pazar yerlerini ancak pazarcılara devredebilir şeklinde hüküm var. Biz devralırsak, Pazar yerinde güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum. Pazarcılarımıza büyük faydamız olacağını düşünüyorum. 2018 yılında ilk önce yapacağımız faaliyetlerden birisi budur” dedi.

 

 

ÜCRETSİZ SERVİS PROJESİ

 

Manavlar Odasının hizmete sunmak istediği projelerden bahseden Başkan Tuncay Yiğit, “Ücretsiz servis düşüncemiz var, yaşlılarımız, evi uzak olan vatandaşlarımız için, çalışmalarımızın arasında bunları da gerçekleştireceğiz. Belirli noktalardan Salı Pazarı için hem pazara getirecek, hem de götürecek şekilde ücretsiz servis kaldırmayı düşünüyoruz. Örnek veriyorum, Antalya’da Pazar yerleri için ücretsiz servis araçları var.  Halkı mahallelerden toplayarak Pazar yerine getiriyor ve ardından tekrar evlerine dağıtıyor. Bu özelliği biz kazandırabilir miyiz bilemiyorum ama bunu yapma istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

“HALK PAZARININ FAZLALIĞI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLİYOR”


Burdur’da kurulan halk pazarı sayısının fazla olmasının manavcıları olumsuz etkilendiğini açıklayan Başkan Yiğit, “Esnaf açısından olumlu değil, neden diye sorarsanız, esnafın hiç boş günü yok, Burdur’da 8 tane Pazar kuruluyor, bu 8 tane kurulan pazarda esnafımızı olumsuz olarak etkiliyor her pazarda malın bozulma ihtimali var, taze meyve ve sebze olduğu için, her gün pazara çıkarması sıkıntı yaratıyor. Pazarların sayısının artması gerçekten kötü oldu. Her mahalleye pazaryeri açılması, esnafımız açısından, halk açısından iyi elbette ama 80 bin nüfusa sahip Burdur’da 8 tane Pazar yerinin olması çok olağan bir durum değildir. Bu Pazar yerlerini biz belediye ile görüştük. Karasenir Mahallesi, Emek Mahallesi, Armağan İlci Mahallesi ve Burkent’te kurulan Pazar yerlerinin birleştirilmesini konuştuk. Bundan da belediye başkanımızdan olumlu yanıt aldık. Onun söylediği ileriki zamanlarda bir tane ortak bir Pazar yeri inşa edilecek, Armağan İlci mahallesi tarafına bir tane pazar da bütünleştirilmesi şeklinde bir açıklamada bulundu. Önümüzdeki yıl içinde büyük ihtimalle yapılacak ve bu Pazar yeri birleştirip, güzel bir Pazar yeri kazanılmış olacak. TOKİ’de var, bir de ortak nokta Salı pazarı, bir tane de Armağan İlci Mahallesi tarafında inşa edildiği anda 3 tane ana büyük pazarımız olacak ve Burdur’un bu ihtiyacı kaldırılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

“BİRİNCİ GRUP KOPPERATİF OLMA İSTİYORUZ”

 

Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit, “Mutlaka bizim hedeflerimiz var, biz burada kuruluş aşamasında şimdiye kadar sadece kredi açısından bakmadık, esnafımıza ne kadar faydalı olabilirsek, o kadar iyidir diye baktık. 8,5 milyon TL gibi bir rakam gerçekten Burdur’a göre büyük bir rakam, hazine destekli olduğu için bu kredilerimiz 0.5 oranında faiz içeriyor, bütün esnafımıza da duyurmak istiyorum ki bütün bankalardan daha cazip kredi veriyoruz. Bu kredilerden esnaflarımızın faydalanmasını arzu ediyoruz.  Burdur’da esnafımız küçük ticaretle uğraştığı için bu kredileri kullanmaları gerektiğini herkes biliyor. Olumsuz bir şekilde kullanırsa, zaten hazine destekli kredi olduğu için geri dönüşü kötü etkiliyor. 5 yıla kadar vade var kredilerde, toplamda 60 ay vade yapıyoruz. Bu 60 ay içinde aylık ödemeler var, 3 aydan 3 aya ve 6 aydan 6 aya ödemeler var. esnaf kendi durumuna göre ödemesini belirliyor. 2018 yılında da bizim belirlediğimiz bir hedef kitle var. biz şu anda 5’inci grupta olan bir kooperatifiz, 125 bin TL’ye kadar destek sağlıyoruz, 2018 yılında bu limiti artırarak, 5’inci gruptan inşallah birinci gruba kadar çıkmayı hedefliyoruz. Birinci grup ve ikinci grupta 200 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlıyor. Şu anda işyeri ve araç alımlarında 500 bin TL’ye kadar kredi desteğimiz var, faiz oranımız 0.5 oranında yine, bu kredileri de veriyoruz. Esnafımızın bu kredilerden yararlanmasını istiyoruz, bunun ödemesini de 10 yıla kadar vadeli yapabiliyoruz” açıklamalarında bulundu.


Üye sayısının artırılması çalışmalarının yeni yılda da devam edeceğini belirten Başkan Yiğit, “Üye çalışmalarımız mutlaka olacak, şu anda 169 üyeye sahibiz, yalnız ne kadar fazla esnaf bizden kredi çekerse, üye sayımız o kadar artacak. Biz bütün esnaflara elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz, esnafımızda en büyük eksikliklerden bir tanesi de bizim esnaf kredilerinin çok fazla bilinç altında olmamasından kaynaklanıyor, özellikle bankadan, esnaflar bankadan ben istediğim krediyi alabilirim diyor, bu hataya düşmesinler, bizler çok uygun krediler veriyoruz. Bizim istediğimiz sadece iki tane kefil, kefil bulmakta mutlaka zorluk çekiliyor ama bulunursa bizim faiz oranıyla, bankanın faiz oranı arasında aşağı yukarı yarı yarıya fark var” diye konuştu.

 


“TEKRAR ADAYIM”

 

Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi ve Burdur Manavlar Odasının kongrelerinin yeni yılda düzenleneceğini belirten Başkan Tuncay Yiğit, “Seçim çalışması olarak çalışmadık, biz başından beri esnafımıza ne kadar destek olabiliriz diye bu bilinçle yola çıktık. Seçim çalışması olarak hep sadece sahada seçimden seçime görülen kişiler vardır, biz onlardan olmadık, ben her zaman esnafımızın içinde yer aldım-, kendimde küçük esnafım, esnafın içinde olduğum için yaralarını, sorunlarını, sıkıntılarını biliyorum, aşılması gereken durumları, çözülmesi gereken konuları biliyorum. Bu şekilde çalışmalara devam ediyorum, 2018 yılındaki seçimlerde aday olmayacak diye bir durum yok, şimdi şunu söyleyeyim, Manavlar Odası başkanıyken, toplamda 310 tane üyemiz var, bu 310 üyenin tamamı aday olabilir, kimse kesinlikle buna karışmaz. Önümüzdeki seçimlerde ben tekrar adayım,  esnafımızın desteğini bekliyorum. Elimden geldiğince hizmet etmeye çabalıyoruz,  Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifinde de seçimlerimiz var, orada da elimizden geldiğince esnafımıza yardımcı olduk, bundan sonra da olacağız, inşallah bizlere görevi tekrar verirlerse, aynı şekilde sonuna kadar azimle çalışacağız” dedi.


 

ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK

 

Burdur Manavlar Odası ve Yeni Burdur Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi etkinliklerinin yeni yılda da devam edeceğini söyleyen Başkan Yiğit, “Öncelikle biz hizmetlerimizi reklam amacıyla yapmadık, tamamıyla üyelerimize ve Pazar esnafımıza hizmet amaçlı yapıyoruz, 2014 yılından beri mutlaka aşure dağıtımı mutlaka yapıyoruz, o geleneksel hale geldi. Bu faaliyetlerde helva dağıtımımız, çorba dağıtımımız oldu. Pazarcı esnafımızın desteğiyle İki kere iftar yemeği verdik,  biz bu hizmetleri oda bütçesinden yapmadık.  Arkadaşlarımızdan ve Pazar esnafımızın desteğiyle yaptık. Oda bütçesinden gider karşılamadık. Bu konuda destek veren esnaflarımıza bizi yolda koymadıkları için teşekkür ediyorum.  İleriki günlerde bunlara devam edeceğiz.  Etkinliklerimiz takdirle karşılanıyor” dedi.

 

 

ISPARTA-BURDUR KAVGASI

 

Pazarcılar arasında yaşanan Isparta-Burdur kavgaları hakkında görüşlerini bildiren Başkan Yiğit, “Isparta esnafı Burdur’a, Burdur esnafı da Isparta’ya giremiyor. Bu şekilde değil de yıllardır bu böyledir, kimse kimsenin pazarına giremez, üretici anlamında derseniz üretici girip satış yapabiliyor, onların üreticileri de buraya girip satış yapabiliyor, Isparta-Burdur olayları o açıdan baya sıkıntılı günler geçirdi ama ileriki günlerde herkes rutin bir şekilde alıştı. Şu anda Isparta Burdur’a giremiyor, Burdur Isparta’ya gidemiyor ama tuhafiyeciler girip çıkabiliyor, satışını yapıyor,- onlarda herhangi bir problem yok” diye konuştu.

 


ISINMA PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ

 

Halk pazarında ısınma amaçlı odun yakılmasına yönelik düşüncelerini aktaran Başkan Yiğit, “ Gerçekten soğuktan durulmuyor, çok soğuk bir ortam oluyor. Bir pazarcı esnafı sabah 6’da geliyor ve akşam 6’ya kadar ayakta satış yapıyor. Halk pazarını devraldığımız zaman inşallah alırız, ilk faaliyet olarak elektrik kablosu çekmeyi düşündük, herkesin bulunduğu yerlerde kolonlar var, bu kolonlara üçlü priz yerleştirmeyi düşünüyoruz. Odun yakmak yerine elektrikli ısıtıcıyla ısınmalarını sağlamak istiyoruz. Hem çevre kirliliğin önleyeceğiz, hem de düzenli bir ısıtma sistemi olacak” ifadelerini kullandı.  Başkan Yiğit, program sonunda başta esnaflar olmak üzere Burdur Halkının yeni yılını tebrik ederek, bereketli, sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmelerini diledi.  

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Pazar, yerinin, işletmesine, talibiz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı