Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 13:28
 
Özrü kabahatinden beter...
Ocak ayı Belediye Meclisinde Denetim Komisyonuna seçilen isimlerin AKP'nin istediği isimler olmayınca ortalık karıştı. AKP yazlı bir basın açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi
Özrü kabahatinden beter...

6 Ocak 2021 tarihinde Burdur belediyesi Hizmet Kampüsünde gerçekleştirilen Burdur Belediyesi Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında yaşanan Denetim Komisyonu seçimine ilişkin sular bir türlü durulmak bilmiyor.

 

AKP Grubunun Denetim Komisyonunun 3 veya 5 kişiden oluşmasına yönelik oylama  3 CHP , 2 AKP olmak üzere toplam 5 kişiden oluşması yönünde karara bağlandı.Hemen ardından yapılan komisyon seçimine Mecliste aday göstermeyi akıl edemeyen AKP Meclis üyeleri AKP'li iki isim olan Hamit Gören ve Samet Güneş isimlerinin 14 oy alarak seçildiğini görünce apar topar toplantıda ara istemişlerdi.

 

Aday gösterme mecburiyeti varsa bile buna  rağmen aday göstermeden yapılan seçimlerde Belediye Meclis üyeleri tarafından en çok oyu alarak seçilen isimleri AKP yöneticileri ve Meclis üyeleri istifa ettirerek seçimlerin yeniden yapılmasını istediler.İstifaların değerlendirilebilmesi için görevlerin seçilen Meclis üyelerine tebliğ edilmesi gerekliliğini bile unutan AKP Belediye Meclis grubu ve AKP Yöneticileri bu gün bir basın açıklaması yaptılar.

 

Açıklamalarında kendi kabahatlerini örtmek istercesine Burdur Belediye Başkanına "Diktatörce" ifadelerini kullanan AKP'nin ; CHP , İYİ Parti ve MHP'nin üyelerine de kendi belirledikleri isimleri zorla seçtirmek istemelerinin açık bir ifadesi olarak algılandı.

 

İşte AKP'nin o basın açıklaması ve detayları ; 

“BELEDİYE MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ KANUN DIŞI YAPILDI”

06.01.2021 Çarşamba günü gerçekleşen 2021 yılı Ocak ayı olağan Burdur Belediye Meclis toplantısında Denetim Komisyonu seçimlerinde bütün Meclis üyelerinin aday olma hakkı İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmenliğine aykırı olacak şekilde engellenilmiş ve aday gösterilmeden seçim yapılmıştır.

“BÜTÜN MECLİS ÜYELERİMİZİN DEMOKRATİK HAKLARI GASP EDİLDİ”

AK Parti grup sözcümüz tarafından bütün uyarılarımıza rağmen Belediye Meclis Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Meclis işleyişinden sorumlu Belediye Yazı işleri Müdürü tarafından Belediye Meclis Çalışma Yönetmenliğin 21. ve 22. Maddelerine aykırı davranılarak Meclis Üyelerinin aday olma ve Grupların aday gösterme hakları gasp edilerek adaysız bir seçim yapılmasını sağlayarak yerel demokrasimize ağır bir darbe vurmuştur. Ayrıca komisyon seçimlerinde aday olmayan kişilerin pusulaya yazılması pusulanın geçersiz sayılmasını gerektirir. Yönetmelik gereği seçime adaysız gidilemez ve bu nedenle oylama tamamen geçersizdir.

“DİKTATÖRCE BEN İSTEDİĞİMİ SEÇERİM MANTIĞI”

Denetim Komisyonunun 3 CHP ve 2 AK Partili Üyelerden seçileceğini kararlaştıran Meclis, maalesef Meclis Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından partilerin aday göstermesini ve Meclis üyelerinin aday olmalarını engelleyerek adaysız bir seçimle kendi istediği listeyi CHP Meclis üyelerine zorla oy pusulalarına yazdırmış ve Meclisten geçirmiştir. Ama pusulaya yazılan aday olmayan Meclis üyelerinin oy pusulaları geçersizdir. Çünkü aday olma şartı vardır. Meclis Başkan’ının Diktatörce oturum yönetimini kabul etmiyoruz.

“OYNANAN OYUNU AK PARTİLİ İKİ CESUR MECLİS ÜYEMİZ BOZMUŞTUR”

Seçilen AK Partili Meclis Üyelerimiz hemen komisyondan istifalarını vererek anti demokratik seçimin tekrarlanmasını istemişler ve Şubat ayı meclis toplantısına seçim ertelenmiştir.

Yıllarca aday gösterilerek ve gizli oylama usulüyle yapılan seçimler bu sene kasıtlı olarak kanun ve yönetmeliklere aykırı hareket edilerek yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21. ve 22. Maddesine açıkça aykırı davranarak Denetim Komisyonu seçimlerinde bilerek usul hatası yapan Meclis Başkanı ve Belediye Yazı İşleri Müdürü görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz.

Yerel demokrasimizin kimsenin tek elinde olmadığını ve gasp edemeyeceğini BURDUR Halkımız adına YEREL DEMOKRASİMİMİZİ sonuna kadar savunacağımızı ve bütün hukuki süreçlerin takipçisi olacağımızı çok kıymetli Burdur Kamuoyuna saygıyla iletiriz.

 

 

Kaynak: Editör: Ahmet Karaevren
Etiketler: Özrü, kabahatinden, beter...,
Yorumlar
Haber Yazılımı