Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 13:32
 
Orhan Akın "Eğitimi eğitimcilere bırakmak lazım"
Burdur Radyosu mikrofonları ve TVB interaktif TV kanalı ekranlarına konuk olan Kamu-Sen Burdur İl Temsilcisi Orhan Akın eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.
Diğer Haberi
Orhan Akın

Burdur Radyosu ve TVB İnteraktif TV kanalını ortak yayını olan “Zor sorular” programının konuğu olan Kamu Sen Burdur İl Temsilcisi, Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın, eğitim sitemini konuştu.

 

Genel Yayın Yönetmenliğini Serkan Şimşek, sunuculuğunu Bilal Karasakal’ın yaptığı programda önemli konulara parmak basan Akın; “Türk eğitim tasrihine baktığınız zaman sürekli değişen bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Detaylarına birazdan gireceğiz. Velilerde şaşırıyor. Bir lise öğrencisi şunu söylüyor; ‘okula başladığım zaman nasıl bir sistemle mezun olacağımı bilemiyorum’ diyor. Çünkü başladığı andaki sistemle mezun olacağı zamandaki sistem çok farklı, çocuklara da bu kadar yapboz tahtası haline getirmemiz lazım.. Mesela sınava dayalı sistem getirmeye çalışıyorlar. Sınavların isimlerini değiştiriyorlar ne bileyim ‘Eğitimde reform’, yetiştireceğimiz insan modeli bizim isteğimiz model olacak. Türkiye’de maalesef, siyasetçiler olsun, başka bürokratlar olsun, herkes kendi istediği insan tipini yetiştirmeye çalışıyor. Türkiye’de 15 Temmuz süreci yaşandı. 15 Temmuz kullandıklarını en etkili alan eğitim. Bunu sorgulamak lazım niye eğitim? Niye eğitimi seçtiler. Yani eğitimle bu insanları, ülkeyi değiştirebileceklerini biliyorlar. O yüzden eğitim çok önemli. Birisi tutuyor, dindar insan tipi yetiştireceğiz. Birisi tutuyor Atatürk, laiklik.. Zaten onlar olmazsa olmaz. Özellikle altını çiziyorum okullarda eğitimi eğitimcilere bırakmamız lazım” dedi. Her hükümet geldiğinde Milli Eğitim Bakanı’nın değiştiğine dikkat çekti. 2002 yılından beri 7 Bakan geldiğini hatırlattı.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim hakkında da düşüncelerini ortaya koyan Kamu Sen Burdur İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın; “Yüzde 65 akademik lise, yüzde 35 meslek liselerine gidiyorlar. Akademik liselerden mezun olanların yüzde 4’ü üniversiteyi kazanabiliyor. Yani yüzde 60 vasıfsız genç yetiştiriyoruz demektir bu. Liseyi bitirdi öğrencimiz nereye gidecek? Ne iş yapacak?. Artık rüzgâr nereye savurursa oraya gidecek. Meslek Lisesi de sınavda başarısız olan yer gibi. Yanlış bir şey. Halbuki böyle olmaması lazım” diye konuştu. Her zaman ve yerde bir mobilyacıya, bir kaynakçıya, bir doğal gazcıya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Editör: Halil İbrahim Kara
Etiketler: Orhan, Akın, "Eğitimi, eğitimcilere, bırakmak, lazım",
Yorumlar
Haber Yazılımı