Haber Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 14:22
 
O iddianın altında cevaplaması gereken onlarca soru varmış.
AKP Belediye Meclis üyesi Cihat Çavuşoğlu'nun pahalıya akaryakıt satılıyor iddiasının altından onlarca soru çıktı.
Siyaset Haberi
O iddianın altında cevaplaması gereken onlarca soru varmış.

AKP Belediye Meclis üyesi Cihat Çavuşoğlu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı basın açıklamasında yer verdiği Burdur Belediyesinin işletmeleri olan BİMTAŞ ve BAHTAŞ'ın akaryakıt istasyonlarında halka pahalıya akaryakıt satılıyor iddiasına tepkiler yükselirken konunun muhattabı olan Belediye şirketlerinden de cevap gecikmedi.

 

Çavuşoğlu'nun iddiasına cevap veren Belediye şirketleri yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak Çavuşoğlu'nun cevaplamasını istediği bir çok soru sordu.

 

2014 yılında BİMTAŞ A.Ş'ye hizmet bedeli alarak danışmanlık hizmeti verdiği iddiasında bulunulan Çavuşoğlu'na ;

1-Tespit ettiğiniz bu  bilgileri, mizan ve mali tabloları halkımıza açıklarmısınız? 
2-Mali Danışmanlık hizmeti verdiğiniz dönemde akaryakıt firmaları ile bir yenileme anlaşması yapıldı bu sözleşmeden ne kadar para alındı? Bu paralar nereye harcandı? 
sorularını yönelten şirket yetkilileri pahalıya otogaz satıldığı iddialarına ise şöyle cevap verdi.

 

Akaryakıt dağıtım şirketleri  5 er yıllık dönemlerde intifa sözleşmesi yaparlar bu sözleşmelerde ya fiyat (satış destek primi) ya da  iskonto verilerek yapılır.  


Geçmiş dönemde  bu 5 yıllık sözleşme süresi  bitmesi beklenmeden yeniden sözleşme neden uzatılmıştır? 
 Bu dönemde de satış destek primi alınarak ve ayrıca belirli bir litrenin üzerinde satış yapılırsa özel iskonto alınarak en iyi şartlarda  sözleşme yapılmıştır.   Burdur’da ki çoğu istasyonda aynı şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Her şirketin alım şartlarına  göre fiyat belirlenmektedir.  


Biraz Burdur şehir merkezinde ki tabelaları kontrol ederseniz Burdur Belediyesi şirketlerinden daha yüksek fiyata satış yapıldığını görürsünüz. Bu satışı yapan işletmelerin sözleşme yapmış oldukları akaryakıt dağıtım şirketlerinin  belirlediği rakamlardan yüksek olmadığını, EPDK tavan fiyatı geçmediğini de araştırırsanız görürsünüz.  


Kaldı ki yine mesleğiniz gereği iyi bildiğinizi düşünüyoruz; mal satışları malın edinilme bedeline ve iştigal konularına göre fiyatı belirlenmektedir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketimiz yapmış olduğu sözleşme gereği belirlenen satış kotasını doldurduğu taktirde akaryakıt dağıtım firmasından alacağı iskontoyu aynen uygulayıp vatandaşın daha uygun  fiyata akaryakıt almasını sağlayacağından hiç şüpheniz olmasın. 
Alınan satış destek primlerini neden akaryakıt satışlarında kullanılmadığına gelince Bimtaş A.Ş. iştigal konusu sadece akaryakıt satışı değildir. Akaryakıt satış hizmetinin yanında 
İstasyon Çay Bahçesi ve Restaurantı 
Serenler Otel & Restaurant ve Düğün Salonu 
Göl Tesisleri ve Restaurantı 
Susamlık Tesisleri  ve Restaurantı 
Cumhuriyet Yaşam Merkezi kapalı düğün salonu, gibi faaliyetleri de yine sizin bunları düşünmeden bahsedemediğiniz gibi Burdur Halkına  kaliteli ve uygun hizmetleri sunmaktadır. 


İşte yukarıda bahsettiğimiz faaliyetler ile ilgili olarak ; 
Neredeyse virane  bir şekilde teslim alınan istasyon çay bahçesi sil baştan yenilenerek restaurant binası, mefruşat ve demirbaş alımları yapılmıştır. 


Yine demirbaş ve mefruşatları deforme olmuş Serenler Otelin mefruşat ve demirbaş yenilemesi yapılmıştır. 
Yine virane ve yıkık bir halde olan Göl Tesisleri binası yapılmış, demirbaş ve mefruşatları alınmıştır. 
Yine Emek Mh. Bülent Ecevit Bulvarı no:15 adresinde bulunan TP istasyonu yanında Restaurant binası yapılmıştır. 


Yine Şirketimizin Susamlık tesislerinin revizyonları yapılmış demirbaş ve mefruşatları yenilenmiştir 
Yine Belediyemize ait Atatürk Mahallesinde bulunan Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonuna günümüz ekonomik şartlar dahilinde 2018 yılı için  165,200,00 TL 2019 yılı için 192.175,00 TL olmak üzere toplam 357.375,00 TL ödenerek Belediyemize kira geliri sağlanmıştır. 


Yine şirketimizin geçmiş dönemler çalışmış ve işten ayrılmış olanlara  kıdem , ihbar ve fazla çalışmalarına karşılık gelen ve ödenmeyen kanuni alacakları için 501.589,13 TL ödenmiştir. 


Yine GEÇMİŞ DÖNEMDE  akaryakıt istasyonu için TP den alınmış olan ve kredisini TAMAMINI bizim ödediğimiz  700.000,00 TL kredinin ödenmesi, 


Yine GEÇMİŞ DÖNEMİN SGK destek primlerinin iptal edilmesinden kaynaklanan 450.000,00 TL nin ödenmesi 


Yine Şirketimiz bünyesinde yılda ortalama 150 kişiye istihtam sağlanaraktan ortalama 600 kişi evine rızık götürmektedir. 


Şirketimizin geçmiş döneme göre daha kurumsal bir yapıya kavuşmuş SGK ve Vergilerini zamanında ödeyen dürüst bir devletçilik anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir. 


Bugün şirketimizin hiçbir SGK prim borcu ve Vergi borcu olmadığı gibi 400.000,00 TL vergi alacağı bulunmaktadır. 


Yine Burdur Halkı hizmetinde kullanılmak üzere   
1 Adet Asfalt Kazıma Makinası  
4   Adet Ticari Kamyonet  
1 Adet Hizmet Aracı 
1 Adet Yeni Standartlarda ADR li Akaryakıt Kamyonu ve Tankeri  ayrıca Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonu için masa, sandalye ve mutfak malzemeleri alınarak Burdur Halkının hizmetine sunulmuştur. 


Bahsettiğiniz gibi sizde benim gibi bir Mali Müşavirsiniz ve hatda Oda Başkanlığı yapmış birisiniz gelen satış destek pirimi  bahsettiğiniz rakam değildir. Madem açıklama yapacakdınız gelip bize bir sorsaydınız.  
Gelen paranın ne kadarını Kurum Geçici Vergisi olarak ödeniyor. Ne kadarı KDV olarak ödeniyor herhalde biliyorsunuzdur.  


Neyse biz yine de söyleyelim Kurum Geçici vergi olarak 22 KDV olarak 18 toplam 40 Vergi ödüyorsunuz değil mi?

Sn. Çavuşoğlu  ; Öncelikle geçmişi bir aydınlatalım ki geleceğe ışık olsun Sn. Çavuşoğlu  
Sizin de bildiğiniz gibi Mart – 2014 seçiminden sonra Belediye iştiraki olan şirketler neden 45 gün sonra mahkemeye verilerek teslim alınmıştır? Bu süreçte sizde vardınız"
ifadelerine yer verildi.

 

Bunların yanında AKP döneminin denetlenmesinde ortaya çıkan sayıştay raporunu da eklere koyan BİMTAŞ yönetimi Çavuşoğlu'na "Aşağıda örneğini sunduğumuz sayıştay raporunda iş avansı olarak verilen toplam  1.721.997,46.TL nin Niye resmi bir belge ve bu belgeye dayalı resmi  bir  kaydı yoktur ? sorusunu sordu.

 

BİMTAŞ yetkilileri 05.02.2014 tarihli bir faturayı da eklerine koyarak "Yine aşağıda sunduğumuz ve seçimden önce tespit olunan resmi kayıtlarda görünen fakat envater olarak fiili bir şekilde teslim edilemeyen Tekel faturası olarak düzenlenen fatura bedeli nerededir?" sorusunu AKP'li Mecli Üyesi Çavuşoğluna sordu.

 

Çavuşoğlu'nun cevaplaması istenen soruların ardı arkası kesilmedi yine gelir gider tablsounda görünen  512.280,73.TL 'lik şirket alacağının kimlerde olduğunu da soran BİMTAŞ yekilisi "Sn. Çavuşoğlu son iki yıl içinde tüm Türkiye’de bu ekonomik zorluklar altında kaç işletme kapanmış, kaç işletme konkardato ilan etmiş, kaç şirket iflas erteleme istemiştir?  
Bu şartlarda işletmelerimiz ara vermeden hizmetlerine devam etmiştir. Şirketimiz halkımıza en kaliteli hizmeti en kaliteli ürünü Burdurumuzun sağlığını bozmadan gerekirse zarar etmeye de  göze alarak kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir. Önceliğimiz Halkımızın ve yurtdaşlarımızın mutluluğu ve refahıdır"
ifadelerine yer verdi.

 

Şimdi gözler pahalıya akaryakıt satılıyor diyen AKP Meclis Üyesi Cİhat Çavuşoğlu'nda.Çavuşoğlu'nun bu sorulara cevap verip veremeyeceği merak konusu...

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: O, iddianın, altında, cevaplaması, gereken, onlarca, soru, varmış.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
O iddianın altında cevaplaması gereken onlarca soru varmış.
O iddianın altında cevaplaması gereken onlarca soru varmış.
O iddianın altında cevaplaması gereken onlarca soru varmış.
Yorumlar
Haber Yazılımı