Haber Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 12:28
 
Mv.Göker "Cezalar artırılmalı"
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker TBMM kanun teklifi verdi.
Diğer Haberi
Mv.Göker

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER TBMM Başkanlığına toplumda “maganda kurşunu” olarak bilinen havaya ateş etme eyleminin cezalarının artırılması ile ilgili kanun teklifi verdi.

Son olarak, Burdur’un Bucak ilçesinde geçtiğimiz hafta sonunda düğünde maganda kurşunu ile başından vurularak ağır yaralanan Furkan Toprak'tan acı haber geldiğini söyleyen GÖKER, “Ülkemizde “maganda kurşunu” tarafından ölen ve yaralanan insanlarımızın sayısı maalesef her geçen gün artmakta ve ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Genellikle bir eğlence anında ya da kutlama amacı ile havaya sıkılan bu kurşunların birisine isabet etmesi durumunda eğlence ortamı bir mateme dönüşmektedir. Havaya rastgele ateş açılmasının önlenmesi için söz konusu cezaların adli para cezasına çevrilmesinin önüne geçilmesi ve cezaların arttırılması gerekmektedir” dedi.

 

Gerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda gerekse 6136 sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler Kanunu’nda bazı değişiklikler yapıldığını ancak söz konusu bu değişiklerin sorunların çözümü açısından yeterli olmadığını belirten CHP’li Vekil, Kişinin yaşama hakkı hem Anayasamız tarafından hem de tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Devletin öncelikli görevlerinden birisi kişilerin yaşama hakkını güvence altına almaktır. Bu nedenle ateşli silah kullanımı sonucunda meydana gelebilecek olan ölümleri ve yaralanmaları engellemek, devletin öncelikli görevi olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu kanun teklifi ile havaya ateş açmanın cezasının ağırlaştırılması ve bu cezaların paraya çevrilmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır” diyerek kanun teklifini TBMM başkanlığına sundu.

Teklif ile ceza alt sınırı olan altı ayın iki yıla, üst sınır olan üç yılın beş yıla çıkarılması ve cezanın hiçbir sebeple para cezasına çevrilememesi istenmektedir.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Mv.Göker, "Cezalar, artırılmalı",
Yorumlar
Haber Yazılımı