Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 18:55
 
Mv.Göker “Ali Orkun Ercengiz’in kazanacağına güvenim tam”
CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Ben Sayın Ali Orkun Ercengiz’in seçileceğine hatta oy arttırarak seçileceğinden en ufak bir kaygı duymuyorum” dedi.
Siyaset Haberi
Mv.Göker “Ali Orkun Ercengiz’in kazanacağına güvenim tam”

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker,  Burdur Radyosu ve Çağdaş Burdur Gazetesinin işbirliğinde Bilal Karasakal’ın sunuculuğunu üstlendiği ‘Zor Sorular’ programının konuğu oldu.  Burdur Radyo ve Televizyon A.Ş. Genel Yayın Yönetmeni Serkan Şimşek’in koordinatörlüğünde Burdur Radyosu sosyal medya hesapları olan Radyo Burdur ve Ajans Burdur sayfalarından canlı aktarılan Zor Sorular isimli programında Milletvekili Göker, politik gündemi değerlendirdi.

 


“ŞEKER FABRİKASININ İHALE İPTALİ, 2018’İN EN İYİ KARARIYDI”


Şeker Fabrikasının ihalesinin iptalini değerlendiren CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Yapılan özelleştirmeye başından beri ben ve partim olarak karşı durduk amasız fakatsız bir karşı duruştu bu çünkü bu fabrikanın yapım aşamasında ben köy gezilerinde vatandaşlardan duyuyoruz, keçimi verdim, yumurtamı verdim gibi benim de orada hissem var diye bir serzeniş söz konusuydu. bu süreç içinde girilince satılma süreci gerçekleştiğinde bir konsorsiyum oluşturuldu, bu konsorsiyum çerçevesinde şeker fabrikasının hiç olmazsa Burdur’da kalması hedeflendi ancak, gelinen süreç itibariyle biliyorsunuz dışarıdan bir firma ihaleyi kazanan taraf oldu ancak şartnamede yazmış olmasına rağmen ihaleyi üçüncü kez erteleyerek, dördüncü kez götürme yoluna çalıştılar ancak özelleştirme idaresi buna onay vermedi. Niye vermedi çünkü bu süreç içinde anlaşıldı ki, ikinci ve üçüncü firmalarda Ilgın ve Yozgat firmalarıyla beraber ihaleye katılan firmaların alt grupları yani açıkçası özelleştirmede de bir ahlaksızlık söz konusu, ihaleye bir başka firmanın girişini ya da teklif vermesinin önünü kapatmak adına yan firmalarla ihaleye bir giriş söz konusu, böylece benden kaçarsa diğerine kalsın mantığıyla bir talan, bir yapma düzeninde Burdur Şeker Fabrikasına bir el koyma mücadelesiydi. Buradan sonuç olarak çıkan yapıda, ihale tüm anlamıyla iptal edilince, Burdur’umuz için 2018 yılında almış olduğu en iyi karar. “Şeker Vatandır, Satılamaz” eylemi gerçekleştirmeye çalıştık. Çiftçinin umudu kesmesinden öte insanların üstünde 16 yıllık AKP iktidarı döneminde bir korku, biz baskı düzeni oluştu dolayısıyla insanlar sahaya çıkıp, en temel haklarını bile aramaktan imtina eder hale geldiler, niye bugün aradıkları hak, yarın kendilerine suç olarak geri dönebiliyor. Bundan korkularına insanlar kaderine boyun eğmek boyutunda kaldı, ben iktidarla nasıl uğraşırım dedi ama biz biliyorduk ki onların gönülleri bizim yanımızda çünkü bir gün öncesinde kadar yaklaşık 150 traktörlük bir katılım beklerken, o dönemin valisi buna engel olunca ve sözel anlamda bir baskı kurunca insanlar gelmekten çekildi, biz yine de eylemimi yaptı ki sonuçta yapılan iş itibariyle yasal yollara da müracaat edildi, insanlar aslında burada en önemlisi bu kararsız yapıdan dolayı şeker pancarı üretimde çok kaliteli bir yere sahip, yüzde 30 bazında bir üretim düşüşü oldu.  Bu da bunu gösteriyor, bunun ne olacağı belli değil, ürünüm elde kalırsa, kime satacağım şeklinde bir görüşle birlikte bir üretim yapmadı. Üretici girdi maliyetlerinin farklılığından kaynaklanan sebeplerden, bir de üretilmiş tohumdan kaynaklanan politika nedeniyle kar edemedi, edemeyince bundan da vazgeçti, mevsimsel etkenlerde var ama en büyük etken çiftçinin bu konuda öngörüsü olmayışı oldu” diye konuştu.  Milletvekili Göker, tarım sektöründe üreticinin yaşadığı sıkıntıları da tek tek sıraladı.

 


“2019 YILI BİR FELAKET GÖSTERGESİ OLACAKTIR”


2019 yılıyla ilgili ekonomik açıdan öngörüsünü dile getiren Milletvekili Göker, “2019 yılı bir felaket göstergesi olacaktır. Bizim ekonomiden hazineden sorumlu bakanımız, damat bey, ekonomide bilgi sahibi mi, değil, bunu sorduğumuz zaman bize gelen cevap ne, 6 aylık kurs aldı, 6 aylık kurs sonucunda hazine bakanı oldu. Buradaki temel mantık şu olması lazımdır. Sıfır ekonomi bilen birine 6 ayda bir ekonomi öğretebilen bir profesör varsa, onu bakan yapın kardeşim Türkiye’nin şuan ihtiyacı var ama yandan benim adamım, senin adamın, dışarıya iş çıkmasın şeklinde oraya çıkılan ve gerçekçi yönlere ilerlemeyen bir ekonomi politikasıyla Türkiye’nin şu anda çıkış yapabilmesi imkansızdır. Bütçede ayrılan paylarla sadece maaşlar ödenebilir, onun haricinde yatırım yapılamaz. Trafik cezalarına zam geldi, Haziran ayından itibariyle ödüyorsunuz ve ödediğiniz vergiler, o artış sağlanan yüzde 200’lük artış sağlanan zamlar üzerinden tahakkuk ettiriliyor, öyle rakamlar geliyor ki 400-500 TL rakamlar geliyor, devlet artık buradan kendisine ek gelir sağlıyor, niye, üretim olmadığı için, 2 Trakya Bölgesinde büyüklüğünde çiftçimiz üretim yapmıyor. Esnaf batmıyor mu, konkordato ilan eden şirket sayısı en son baktığımda 400’dü. Şimdi kaça geldi onu da bilmiyorum, gün geçtikçe insanlar konkordato ilan ediyor. İşçi çıkarıyor, bu zaten ülkemizde bir batışı göstermiyor mu, Türkiye artık duvara tosluyor ama bize pembe rakamlarla, pembe dünyalarla bu böyle değil algısı verildiği zaman biz orada yanılıyoruz ” diye konuştu.

 


“YENİ DEVLET HASTANESİ YERİNDEN MAĞDURUZ VE OLACAĞIZ”


Yeni hastane yeriyle ilgili düşüncelerini yeniden aktaran Milletvekili Göker, “Bilirkişi raporu ile şu anda hizmet veren eski hastane depreme dayanıksız. Şimdi bir deprem olursa ne olacak, burada bir kişinin başı kanasa bunun sorumlusu mevcut iktidar olacak. Bunu meclis kürsüsünden de dile getirdim. Yapılabilir miydi, yapılırdı, önceki yapılacak komplekslerden o aradaki yol belediye ile konuşulup, yan bağlantı yolu verilerek, oraya ciddi anlamda bir kompleks yapılabilirdi ve şehrin göbeğinde herkes bundan faydalanabilirdi. Sonuçta Burkent’e genç hasta gider ama biz yaşlanacağız. Bu projeye onay veren milletvekillerinden bir tanesi de Reşat Beydi, nerede şimdi kendisi, İstanbul’da, Burdur’da yaşayıp, Burdur’da ölmeyecek, Burdur’da hastalanmayacak bir kişi, Burdur’da yaşayan 80 bin kişi ve etrafıyla birlikte 250 bin kişinin kararına ipotek koydu, benim dediğim olacak dedi ama yaşayan insanlar bizler bundan mağduruz ve olacağız. Yani siz muhalefetin getirdiği her öneriye hayır derseniz, ortak bir akıl üretememiş oluyoruz. Bizim önerilerimiz de yapıcı öneriler, o önerilerden ben de faydalanacağım, siz de faydalanacaksınız, herkes faydalanacak. Bütçesinde devlet hastanesinin proje bedeli diye açıkladılar, ayrılan ödenek 25 milyon TL, hastanenin toplam ödeneği 150 milyon TL, yani bu hastanenin bitmesi için her yıl 25 milyon TL gelse bile 6 yıl gerekli, gelip gelmeyeceğini bir tarafa bıraktığımızda da minimum 8-10 yılda bu hastane bitmez.  O hastanede yapılan hizmetler, orada tedavi gören hastalara, hekimlere, hizmetlilere, personele olası bir depremde bina çöktüğünde bunun teminatını kim verecek, mevcut hükümet bundan sorumlu olmayacak mı, daha hızlı bir yol alınamaz mıydı, kesinlikle alınabilirdi” diye konuştu.

 


“BEN SAYIN ALİ ORKUN ERCENGİZ’İN SEÇİLECEĞİNE HATTA OY ARTTIRARAK SEÇİLECEĞİNDEN EN UFAK BİR KAYGI DUYMUYORUM. “


Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in oyunu artırarak yeniden belediye başkanı olacağı konusunda kaygı duymadığını dile getiren Milletvekili Göker, “Büyük bir aksilik olmazsa Cumhuriyet Halk Partisi Bucak’ta aday çıkarmayacak, İYİ Parti adayını destekleyecek, tabi alt yönetim kurulları ne şekilde cereyan edecek daha sonraki konuşmalarda protokole bağlanacak. Burdur merkezde de İYİ Parti aday çıkarmayıp zaten etik olmaz, belediye CHP’deyken, tüm Türkiye’de böyle belirlemişken, belediyenin karşısına bir aday çıkarmak etik olmaz, kaldı ki CHP Milletvekili olarak, İYİ Partinin seçime girebilmesi içinde katkı koyabilen 15 milletvekilinden bu ilin milletvekili olarak bana görev düşmüşse burada da birlikteliğin sağlanması anlamında tarafların ortak akılla ve sağduyu ile yürüdüğünü duyuyoruz ve bundan da memnuniyet duyuyoruz.  Diğer ilçelerde bizim çıkaracaklarımız var, İYİ partinin çıkarıp, bizim onları destekleyeceklerimiz var. Hala görüşmelerimiz devam ediyor. Geçende de söyledim, sen şunu yaptın, ben bunu yaptım, buna girmemek lazımdır. Yapılan yapılmayan ortadadır, bırakın sandıkta insanlar buna karar versinler çünkü 1Nisan’da biz yine yüz yüze bakacağız, yine kol kola gireceğiz şimdi siz öyle derseniz ben 10 yıllık iktidarda şunu yaptım derseniz, kardeşim, 10 yıllık iktidarı devralırken, senin en fazla oy aldığın miktar 600, bu millet bu kadar yapılan şeyi görmüş olmasına rağmen 4 bin 500’e yaklaşan bir oy farkıyla görevi Sayın Ali Orkun Ercengiz’e tevdi etmiş mi, etmiş, o zaman ortada bir memnuniyetsizlik var. Demek ki bu sandığa yansımız, benim söylemek istediğim şudur, sayın Deniz Kurt’ta arkadaşımız, beraber selamlaştığımız, oturup kalktığımız arkadaşımız, Sayın Ali Orkun Ercengiz kardeşimiz, oturuyoruz, saygı ve sevgide kusur etmez, bırakalım süreç kendiliğinden ilerlesin, belediye başkanı ortaya vizyonunu koysun, projelerini koysun, bunları yapacağım desin, halkta buradan bir karar versin, en çok takıldığım şey ise şudur, belediye yerelle genel bir, 10 yılda gördük yerelle genel biri,  tamam bir takım şeyler yapıldı, eyvallah yapılanlara biz bir şey demiyoruz, yapılmayanları da başkanımız tamamladı mı, tamamladı, ilave şeyler yaptı mı, yaptı, burada yapacaklarını tekrar projelendirir, yapılmış olan ve yapılacak olanları seçmen bir potaya koyar ve takdirini verir. Sen şöylesin, siyasette şu var bel altına inerek, şöyle yapamadın, böyle yapamadın, yok yerel de olmasın, bunlar yanlış şeyler, ben Sayın Ali Orkun Ercengiz’in seçileceğine hatta oy arttırarak seçileceğinden en ufak bir kaygı duymuyorum. Bu şu demek mi, belediye muhalefette ben buraya ödenek göndermem, yok yasayla belli, anayasada var. Alacağın yardım belli, yapacağın yardım bellidir. Girmeyeceğim diyorum ama söylenenlere de bir karşılık vermem lazım, 10 yıllık dönemde malkoç oğluna dönmüşüz, borç yiğidin kamçısıdır misali, gelinen 5 yılda 39 milyon 680 bin 644 TL borç ödemişiz, yatırımlarla beraber, bunun yanında güneş enerjisini yapmışız, sıfır atık projesine giriyoruz zaten belediyecilikte önemli olan şudur, belediye istihdam yeri değildir. İstihdam merkezi hükümetin işidir. Özelleştirmenin olduğu bir yerde de istihdam beklemek biraz hayalcilik olur.  Belediye yaşadığı çerçeve içindeki haklın, kişilerin mutluluğu ve onların daha iyi, daha refah, daha huzurlu nasıl yaşayabilir bunu tesis etmekle hükümlüdür.  Bunu da bizim başkanımızın şahsında iyi yaptığını da biliyorum” ifadelerini kullandı. Milletvekili Göker, canlı yayında eğitim, sağlık ve politika konularını değerlendirdi. Dolu dolu geçen yayın sonunda, Milletvekili Göker, ilgilerinden dolayı izleyici ve dinleyicilere teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: (ÇBG) - Çağdaş Burdur Gazetesi Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Mv.Göker, “Ali, Orkun, Ercengiz’in, kazanacağına, güvenim, tam”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı