Haber Detayı
24 Şubat 2019 - Pazar 19:07
 
Mermer ocağı için ayaklandılar.
Kocapınar Köyünde açılmak istenen mermer ocağına köylü tepki gösterdi.
Asayiş Haberi
Mermer ocağı için ayaklandılar.

BURDUR Merkez Kocapınar Köyü’nde açılmak istenen mermer ocağına köylü tepki gösterdi.


Burdur Merkez Kocapınar Köyü Hasantepe Mevkiinde açılmak istenen mermer ocağına tepki gösteren Kocapınar köylüleri iş makinalarının çalışmasını engelledi.


Köyden yaklaşık 1 Kilometre ilerideki Mermer Ocağına yürüyen köylüler çalışmakta olan iş makinalarının çalışmasını engelledi. Jandarma ekiplerinin önlem aldığı olayda köylüler iş makinalarının ve jenaratörün mermer ocağının açılacağı alandan aşağı tarafa indirilmesini istedi.


Ali Çağan isimli köy sakini “yıllardır yaşadığımız topraklarımız mermer ocakları tarafından talan edilmekte. Sayıları her geçen gün artıyor. Tarım alanları, meyve, sebze özellikle insan ahayatı tehlike altında. Köylü olarak herkes karşı çıkıyor. Ama şirket yasal izni olduğunu söyleyip ocağı açmak istiyor. Köylü büyük tepki gösteriyor” dedi.


Köy halkından Veli Dayağaç “burası köyün orta göbeği. Tozu toprağı köyün üzerine gelecek. Köylünün hayvannı otlattığı bir yer. Geçim kaynağı olan yer. Köylü perişan olacak. Hayvanlarımızı otlattığımız tek yer burası. Nefes alacak yerimiz kalmadı, Oksijenimiz kalmadı.Köyümü bırakıp gidelim. Bu yaştan sonra nereye gideceğiz. İstemiyoruz” dedi.


Köyümüzün dört bir yanı mermer ocağı ile çevrili diyen Ahmet Kılıç ise “her taraf toz toprak, moloz. Verim alamıyoruz. Köyümüz bu konuda çok sıkıntılı mağduriyetimizi gören yok. Topraklarımız çorak oldu” diye konuştu.


Muhtar Ramazan Dal’a da tepki gösteren vatandaşlar Muhtar’ın Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ile görüşmesinin ardından iş makinasının çalışmayacağının garantisi ve pazartesi günü Vali Hasan Şıldak ile görüşeceklerinin sözünü aldıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Mermer, ocağı, için, ayaklandılar.,
Yorumlar
Haber Yazılımı