Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 21:42
 
Mengi'nin evrakına Ercengiz'den evraklı yanıt.
Geçtiğimiz gün yağan yağmurla beraber AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi'nin Burdur Tefenni Kara yolu Fevzi Çakmak Mahallesinde bir alanda meydana gelen su taşkınını Burdur Belediyesine mal etmesi ortalığı hareketlendirdi.
Siyaset Haberi
Mengi'nin evrakına Ercengiz'den evraklı yanıt.

Geçtiğimiz gün yağan yağmurla beraber AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi'nin Burdur Tefenni Kara yolu Fevzi Çakmak Mahallesinde bir alanda meydana gelen su taşkınını Burdur Belediyesine mal etmesi ortalığı hareketlendirdi.

 

AK Parti İl Başkanı Mengi Basın biriminden basın kuruluşlarına gönderdiği haber bülteninde  "Sosyal medya hesabından Fevzi Çakmak Mahallesinde yaşanan taşkında Karayollarını sorumlu tutarak, paylaşımda bulunan Başkan Ercengiz’in yalan paylaşımını, AK Parti edindiği tutanakla bozdu" başlığını kullanmış ve "Karayolları Bölge Müdürlüğü taşkından sorumlu tutan Başkan Ercengiz’in Ali Cengiz oyununu AK Parti bozdu. Taşkın sonrası yapılan incelemelerde taşkın sebebinin Ali Kemal Erdem Bulvarı üzeri Türk Petrol yanındaki dere yolu geçişinde bulunan menfezin mansap bağlantısının kesilerek, mevcut menfezin mansap kısmının Burdur Belediyesi tarafından imara açılması nedeniyle yaşandığı ortaya çıktı" ifadelerine yer vermiş ve 14.03.2017 tarihli 182.Bölge Devlet Su İşleri personelinin tuttuğu bir tutanağı haber bülteni ekine koymuştu.

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise bugün yazılı bir basın açıklaması ile iddialara yanıt verdi.

 

Ercengiz yazılı açıklamasının başında ise "Müfteri İl Başkanı ve Milletvekili BOZCELİK tarafından kurumumuza ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e yöneltilen basın açıklamasına cevabımızdır" ifadelerine yer verdi ve şunları ekledi ;  AKP tarafından acele bir şekilde kaleme alınan basın açıklamasının birçok noktasında kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı görülmektedir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki kent mevzi imar planında görüleceği üzere o noktada DSİ tarafından işaretlenmiş herhangi bir dere ve menfez mevcut değildir. Geçmişte mevcut bir menfez olmasına rağmen bu menfez herhangi bir su yükü taşımadığı için aktif halde olmadığı bilinmekteydi. Ancak yol yapımı esnasında bu menfez genişletilerek yolun suyunun bu menfeze aktarılacağı bilgi alınmış olup kurumumuz tarafından çalışmaların durdurulmasına gidilmiştir. Müteahhit firma ve Karayolları yetkilileri tarafından sözlü tahattütte bulunularak yeterince mağduriyet yaratmış olan çevre yolu inşaatının yapımının devamına kurumumuz tarafından belli gerekçelerle izin verilmiştir. İl Koordinasyon toplantısında kurumumuzun imza attığı belge “Mevcut soruna kurumumuz tarafından çözüm bulunacağının tahattütü değil kurumlarla ortak çözüm bulunacağının belgesidir.” Kamuoyunu yanıltmaya yönelik acil bir belge bulunması talebiyle apar topar konan bu belge ve tetikçilerinin çuvalladığının belgesidir. İkinci iddia ise tamamen rezalettir. 02.12.2015 tarih ve 217 sayılı Burdur Belediyesi Meclis Kararında yapılan plan değişikliği bu konunun yakından uzaktan ilgisi yoktur. Zira yapılan değişiklik yalnızca ada bazında bir birleştirme olup komisyonda AKP Üyesi Mimar Fatıma Küçükkaplanın da imzasının bulunduğu bir oy birliği kararı ile meclise getirilmiş mecliste de müfteri il başkanında kabul oyunun bulunduğu bir oy birliği kararı ile meclisten çıkmıştır. Enteresan olan AKP’nin Müfteri İl Başkanının ve ekibinin bu işi sahiplenip savunmaya geçmesidir. Altında kendi imzaları da olan Meclis kararının hem de hiç ilgisi olmadığı halde sanki usulsüz yapılmış bir plan değişikliği gibi yapılmış göstermek tamamen bir aczin göstergesidir. Yaklaşan seçimler öncesi akıllarınca bizleri karalayıp tetikçi kanallardan puan toplamaya çalışılmaktadır. Yağmur suyu drenaj hattı 25. Km lik bir çalışma ile kent merkezine ciddi bir alt yapı yatırımının yapılmış olduğunun göstergesidir. Vicdan sahibi herkesin bunu gördüğünü ve ebetteki kentteki eksikliklerin sorumlusu kimse duyurulması gerektiğini ve yapılmasını sağlamak bizim görevimizdir. Ancak yanlı yapılan haberlere de elbette yanıt vereceğiz" dedi.

 

Ercengiz yazılı açıklamasının devamında ise AK Parti heyetine seslenerek "Ey AKP heyeti bir daha yanıt verirken acele etmeyin ve doğru dürüst haber yaptırın.Önce Asfalt kazıma aracının altında kalan müfteri İl Başkanı bir kere daha çuvallamış kendine yakışan Ali Cengiz Oyunlarını yaparken yine rezil olmuştur. Mevcut Mahalle sakinlerimiz ve mahalle muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda planda görülmeyen menfez kapatılarak mahallelerimizin su baskını tehdidinden kurtarılması gün içerisinde yapılacak çalışmalarla sağlanacaktır. Söz konusu insan hayatı ise gerisi tefarruattır.Sen sadece AKP’nin İl Başkanısın bunun dışında hiçbir kamu kurum yetkilisine emir vermek hakkında değil haddin de ! " dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Mengi'nin, evrakına, Ercengiz'den, evraklı, yanıt.,
Yorumlar
Haber Yazılımı