Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 19:51
 
MAKÜ'den taciz iddiasına açıklama geldi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde yaşandığı iddia edilen taciz vakası ile ilgili olarak Üniversite yazılı bir açıklama yayınladı.
Diğer Haberi
MAKÜ'den taciz iddiasına açıklama geldi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde yaşandığı iddia edilen taciz vakası ile ilgili olarak Üniversite yazılı bir açıklama yayınladı.

 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) yaşandığı iddia edilen ve daha önce MAKÜ öğrencisi olan kişinin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüş bir çok platformda haberleştirilmişti.

 

Ülke gündeminde ve sosyal medyada gündem olan taciz vakası ile ilgli olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Üniversite konuyla ilgili Rektörlüğe gelen şikayetin hemen sonrasında yani 05.03.2019 tarihinde disiplin soruşturmasının açıldığını ve olayın hassasiyetle araştırılarak konuda adı geçen üniversite personeli için "Kamu görevinden çıkarılma" cezası uygun görüldüğünü ve soruşturma neticesinin Yüksek Öğrenim Kurumu'na (YÖK) yazısının yazıldığı bilgisine yer verdi.

 

İşte Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin yaptığı yazılı açıklama ; 

 

Son günlerde bazı yayın organları ile sosyal medyada çıkan ve üniversitemizde meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.

 

Rektörlüğümüze gelen bir ihbar üzerine, 5 Mart 2019 tarihinde ivedi olarak disiplin soruşturması açılmış olup, bahse konu iddiaların niteliği ve soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği soruşturma hassasiyetle tamamlanmıştır. Akabinde, disiplin soruşturması sonucunda hakkında soruşturma yapılan kişinin “Kamu Görevinden Çıkarılma” cezası ile tecziyesi teklif edilmiş, durum gereği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) bildirilmiştir. Sürecin en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir.

 

Ayrıca disiplin soruşturması başlar başlamaz, sonucu beklenmeksizin 12 Mart 2019 tarihinde durumun hassasiyeti dikkate alınarak, konu ivedilikle Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş ve konu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, adli soruşturma süreci devam etmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: MAKÜ'den, taciz, iddiasına, açıklama, geldi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı