Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 12:32
 
MAKÜ'de değişim sürüyor.
Burdur Gazeteciler Cemiyeti programı dolayısıyla MAKÜ'de basın mensuplarına yatırımlar bizzat Rektör Korkmaz tarafından anlatıldı.
Diğer Haberi
MAKÜ'de değişim sürüyor.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti programı dolayısıyla MAKÜ'de basın mensuplarına yatırımlar bizzat Rektör Korkmaz tarafından anlatıldı.

 

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Burdur Gazeteciler Cemiyet üyelerine  Sporcu eğitimi, spor fakültesi (kampusun birinci aksı) , Akslar , Turizm Fakültesi , Fakülteler arası köprü bölümü , 3 bin kişilik yurt , Bisiklet istasyonları , Yurtlar Bölgesi , Çiftlikler Bölgesi , Yatırımcılar için hayvancılık projeleri bölgesi , Büyükbaş çiftliği , Birinci Etap Çiftlikler Bölgesi (DSYB & MAKÜ işbirliği ile 500 başlık koç istasyonu) , MAKÜ TEKNOKENT’i (İl Özel İdaresi & Burdur TSO & MAKÜ) , Asımın nesli yurdu (850 Kapasitelik KYK Yurdu) , Lavanta Bahçeleri , Özel yurt , Yüzme havuzu , Spor Merkezi ikinci etabı kapalı spor salonu & stadyum , Turizm Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi , Cami , 100 bin kitaplık kütüphane , Uygulamalı Eğitim- Gastronomi Mutfağı ile ilgili kampüsteki yatırımlar ve gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi içinde otobüs ile ilk olarak kampuste yapılan yatırımlar gezildi.Tur esnasında yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Korkmaz , birkaç yıl içerisinde inşaat ve şantiye işlerinin tamamlanacağını ve gerçek akademik çalışmalara başlayacaklarını ifade eti.

 

Son olarak Kültür ve Sanat Kongresinin yapımının kaldığını söyleyen Korkmaz, geçmişteki iki yıllık projelerin son şeklini kampus turuyla tanıtacağını belirtti.

 

Kampus turunun ardından Rektör Korkmaz basınla masada bir araya gelerek basın mensuplarının sorularına sırasıyla yanıt verdi. Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, yaklaşık 10 yıllık rüyanın gerçek olduğunu, çoğu plan ve projenin hayata geçirildiğini belirterek, Rektör Korkmaz ve ekibine teşekkür etti.

 

Bu bölümde konuşan Prof. Dr. Korkmaz, “Bütünleşme vatandaşın buraya gelip gitmesi değil, buradaki hizmet alanlarının vatandaşlara sunulmasıdır… Türkiye’de iletişim fakültesine fazla gerek yok çünkü Türkiye iletişimde ve teknolojide oldukça güçlü bir noktadadır… İlçelerdeki üniversite durum: Yeşilova’ya Salda Gölü Kenarına veya Kayak Merkezi yakınına uygulamalı okullar açacağız.. Sınav sisteminde değişlikler olduğu için bu yılki öğrenci kontenjanlarında sıkıntı yaşansa da önümüzdeki yıllardan itibaren tekrar 95’lik doluluk oranına ulaşacağız. Şehir merkezindeki kampüste konferans salonu hariç diğer tüm binaları komple yıkacağız ve yeni planlar doğrultusunda binalar yapacağız. Çocuk Üniversitesi de olabilir… Bucaklı başladığı işi yarım bırakmaz, bitirir. Türkiye’de Bucak örneği gibi bir tane daha ilçe yok çünkü bir adım sonra Bucak’ın kendisi üniversite açma konumuna gelecek… Türkiye’de ilk kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksek Okulunu kurduk.

 

15 Temmuz kalkışması bizim çoğu projelerimizi öteledi ve zaman kaybı yaşattı… FETÖ sürecinde tamamlama yok fakat bu konuda mağduriyet olmaması için hassas davranıyoruz. Somut delillerle yola çıktık. Üniversite içi kendi soruşturmalarımız da devam ediyor. Bu süreç bitmedi, bitemez, ciddi bir delil olmadan akademik boşluk bırakmak istemiyoruz.

 

Üniversitemizin kuruluş gününden bugüne yapılan toplam harcama 750 milyon TL’nin üzerinde. Nominal değerlere göre hesapladığımız zaman sadece kamu yatırımları bu miktarda.

 

100 bin kitaplık kütüphanemiz konusunda Kalkınma Bakanlığından ek kaynaklara yöneldik. YÖK ve Kalkınma Bakanlığında birlikte hareket ettiğimiz dört üniversite biraz saf dışı kaldı ve biz beşinci üniversite olarak bu süreçte çoğu konularda öncü olduk.

 

Bu yılki öğrenci sayımız merkezde 21 bin. Toplamda ise 32 bin artı formasyon öğrenciler de var. 2019 hedefimiz 25 bin idi fakat biz iki yıl kala 21 bini geçmiş durumdayız. Gelecek yıl için hedeflerimiz 35 bin öğrenci.

Bu göstergeler ışığında biz birinci etabı bitirdiğimizi söyleyebiliriz. Yaklaşık iki yıl içerisinde “Fermuar çekmek işini tamamlayacağız.” dedi.  

 

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: MAKÜ'de, değişim, sürüyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı