Haber Detayı
13 Nisan 2020 - Pazartesi 12:53
 
Keyik hayata geçirilen destekleri açıkladı.
BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, pandemi sürecinde üyelerinden gelen talepler neticesinde ekonomide hayat geçirilen destekler hakkında açıklamada bulundu.
Gündem Haberi
Keyik hayata geçirilen destekleri açıkladı.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, pandemi sürecinde üyelerinden gelen talepler neticesinde ekonomide hayat geçirilen destekler hakkında açıklamada bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Koronavirüs (Covid-19) neticesinde oluşan Pandemi sürecinde üyelerinden gelen taleplerin yerelde çözülebilenlerini yerelde çözüme kavuşturduklarını, yerelde çözülemeyen taleplerin de TOBB’a raporlar sunarak, raporların takipçisi olduklarını belirtti.  Başkan Yusuf Keyik, Koronavirüs (Covid-19) neticesinde oluşan Pandemi sürecinde ekonomide hayata geçen destekler hakkında şu açıklamayı yaptı:

 

Mart ayı KDV 1 ay ertelendi , Muhtasar-KDV-SGK 6 ay ertelendi.

(Sektörler: Perakende Ticaret ve AVM’ler, Demir-Çelik ve Metal Sanayi, Otomotiv, Sinema-Tiyatro, Lojistik-Ulaşım, Konaklama, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Tekstil-Konfeksiyon, Etkinlik ve Organizasyon, Sağlık Hizmetleri, Mobilya İmalatı, Madencilik-Taş Ocakçılığı, İnşaat, Endüstriyel Mutfak Ekipmanları, Araç Kiralama, Basılı Yayın ve Matbaacılık, Halkla İlişkiler, Çiftçi, Terzi, Manav, Avukat, Mali Müşavir, Mimar, Mühendis, Eczacı, Doktor, Mimar, Dişçi vb ticari, zirai kazanç sahibi, serbest meslek erbabı ve tüm gelir vergisi mükellefleri)

Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi internet adresinde, “mücbir sebep durum sorgu ekranı” açıldı, “mücbir sebep”e girip girilmediği sorgulanabilecek.

 

KOSGEB’in 30 Haziran’a kadar tahakkuk edecek alacakları 2021’e ertelendi.

Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

Turizm sektöründe otel kiralamalarına ilişkin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları hasılat payı ödemeleri ve irtifak hakkı bedelleri 6 ay süreyle erteledi.

Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

 

COVID-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kamu bankalarına olan kredi anapara ve faiz ödemeleri 3 ay öteleniyor.

“İş’e Devam Kredi Desteği”- Kamu bankalarında 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, 36 ay vadeli ve 7,5 faiz+1,5 komisyonlu.

Çek ödemesi için Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” - 9,5 faiz + 1 komisyon.

24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek.

30 Haziran’a kadar vadesi gelecek reeskont kredilerine 90 gün vade uzatımı, yeni kullanılacak reeskont kredilerine 12 ay ek taahhüt kapama süresi verildi.

Bankalara yönelik BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Keyik, hayata, geçirilen, destekleri, açıkladı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı