Haber Detayı
29 Mart 2022 - Salı 21:51
 
KDV Oto galericiler içinde 8 olmalıydı.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik KDV indirimlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanına teşekkür eden Keyik oto galericilerinde KDV oranının 8 olması gerektiğini vurguladı.
Diğer Haberi
KDV Oto galericiler içinde 8 olmalıydı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik yaptığı yazılı bir basın açıklması ile KDV indirimlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a , Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye teşekkür eden Keyik oto galericilerinde KDV oranının 8 olması gerektiğinine değindi.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik “Vatandaşlarımızın alım gücünü destekleyip katkı sağlayan, işletmelerin de fiyatlama baskısını hafifleten tüm adımlar ilimiz ve ülke ekonomimiz için önemli gelişmelerdir. Tüm dünyadaki ekonomik çalkantıların ardından KDV oranlarında güncelleme yapılmasının enflasyonla mücadelede etkili olacağını düşünüyorum. Alınan bu kararın sektörel faaliyetlerin artmasına ve ticarete olumlu sirayet edeceğini öngörüyorum” şeklinde konuştu.

 

Tüketiciler için bazı KDV indirimlerini olumlu bulduğunu belirten Başkan Yusuf Keyik; “Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranının yüzde 8 olarak belirlenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat oto galericiler için araç ticareti kârında KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e yükseltilmesi son birkaç aydır durgun vaziyette olan 2. El araç sektörü adına memnuniyet ifade ettiğini söyleyemeyiz. Oto galericiler için KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8 olması galericilerin lehine bir adım olabilirdi” dedi.

 

Akaryakıt fiyatlarına da değinen Başkan Keyik bir an önce Eşsel sisteme geçilmesi gerekitğini gelen zamların ÖTV'den karşılanması gerektiğine vurgu yapan Keyik "Bilindiği üzere Eşel mobil sistemi: Akaryakıt fiyatlarının döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanması için akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik bir sistemdir. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı zamların önüne geçilmesi için de Eşel Mobil Sistemine dönülmesinin fayda sağlayacağını düşünüyorum. Böyle bir dönüşüm pek çok sektöre ve piyasalara rahat bir nefes aldıracaktır”  ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: KDV, Oto, galericiler, içinde, 8, olmalıydı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı