Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 17:35
 
Kadınları değil,Kadın cinayetlerini durdurun.
Türkiye Barolar Birliği , Barolar ve TÜBAKKOM ortak bir basın bildirisi yayınladı.
Gündem Haberi
Kadınları değil,Kadın cinayetlerini durdurun.

Türkiye Barolar Birliği , Barolar ve TÜBAKKOM ortak bir basın bildirisi yayınladı.

 

Son zamanlarda kadınlara karşı işlenen suçların artması nedeniyle aralarında Burdur Barosununda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği , Barolar ve TÜBAKKOM ortak bir basın bildirisi yayınladı.

 

Yayınlanan basın bildirisinde "Kadınları değil,Kadın cinayetlerini durdurun" ifadelerine yer verildi.

 

İşte o basın bildirisi ; 

 

Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz.

 

Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesidir. Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır.

 

Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.

 

Kadına yönelen şiddeti önlemek, devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz.

 

Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Kadınları, değil,Kadın, cinayetlerini, durdurun.,
Yorumlar
Haber Yazılımı