Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 11:40
 
Hodri meydan !
Burdur'da yapılması planlanan TOKİ konutlarında Burdur Belediyesi kendisine ait 6 bin metrekare araziyi ücretsiz verirken , Maliye Bakanlığı 6 bin metrekare yer için 25 daire istiyor.
Diğer Haberi
Hodri meydan !

Burdur'da yapılması planlanan TOKİ konutlarında Burdur Belediyesi kendisine ait 6 bin metrekare araziyi ücretsiz verirken , Maliye Bakanlığı 6 bin metrekare yer için 25 daire istiyor.Hal böyle olunca da yapılacak TOKİ konutları için hak sahiplerine ek maliyet çıkıyor.

 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz  “Vatandaşımızın ev sahibi olmasına kimse engel olmasın, TOKİ Depremevlerinde bir an önce işe başlasın istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Burdur Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğinde hazırlanan Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinde adım adım sona gelindi ve Maliyet Analizi Sözleşmesi Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından imzalandı.

 

Başkan Ercengiz “Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin Toplu Konut İdaresiyle ilgili yapılan sözleşme gereği belli bir noktaya geldik. Toplu Konut İdaresi ofis kurarak hak sahipleriyle görüşme aşamasında. Bu noktada artık TOKİ hak sahipleriyle görüşerek, hak sahiplerine verilecek konutların metrekare cinsinden bedelleri ve karşılığında alacakları daireler belirlenecek” ifadelerini kullandı.

 

Ön protokol imza aşamasında Burdur Belediyesine ait yaklaşık 9 bin metrekare araziyi TOKİ’ye bedelsiz verdiklerini belirten Başkan Ercengiz, “Arazilerimizi TOKİ’ye bedelsiz devrederken hak sahipleri için üretilecek dairelerin metrekarelerinin arttırılması talep ettik. Bu talebimiz doğrultusunda 320 konuttan mevcut hak sahiplerine 8.72 metrekare daha büyük daireler oluşturulduğu Toplu Konut İdaresi tarafından ifade edildi. Şu an itibariyle 64.80 metrekarelik konut almak isteyen hak sahibi 30 vatandaşımız fark ödemeden daire sahibi olabilecek" diye konuştu.

 

Maliyet Analizi Sözleşmesinde Maliye’ye ait 5 bin 972 metrekare arazinin karşılığında Maliye’ye 25 konut taahhüt edildiğine değinen Başkan Ercengiz "Böylece Maliye'ye verilecek olan 25 dairenin de masrafları yapılacak olan diğer konutlara eklenecek.Eğer  25 dairenin maliyeti toplam proje maliyetine bindirilmemiş olsaydı hak sahiplerine 6 metrekare daha büyük konutlar yapılacak ve 210 vatandaşımız bedel ödemeden konut sahibi olacaktı" dedi.

 

Yatırımın önünü tıkayan değil, yatırımın önünü açan bir anlayış içerisinde olduklarını özellikle ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, “Vatandaşımızın yanında olmak adına herhangi bir çıkar gözetmedik. Vatandaşımızın insanca yaşayabileceği konutları üretilmesi amacıyla haklarımızdan vazgeçtik. Vatandaşımıza yük getirecek proje bedellerini şişiren maliyetlerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Rantın yanında değil vatandaşımızın yanındayız. Söz verdiğimiz gibi vatandaşımızın yanında durarak kentsel dönüşümün bir an önce başlaması talebimizi tekrarlayarak sözleşmeyi imzalıyoruz. Vatandaşımızı konut sahibi yapacağımızın müjdesini veriyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Hodri, meydan, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı