Haber Detayı
09 Kasım 2017 - Perşembe 19:47
 
Her an cezaevine girebilirsiniz.
Eğer bunu yapıyorsanız cezaevine girmeyi göze aldınız demektir.
Diğer Haberi
Her an cezaevine girebilirsiniz.

Gençler arasında moda olan ve neredeyse alışkanlık haline gelen patinaj çekme özentisi özellikle şehir içi trafikte büyük tehlike yaratıyor.

 

Burdur'a atamasının yapıldığı günden bu yana Burdur'un daha huzurlu ve yaşanılabilir bir kent olması için gece gündüz demeden çalışan Burdur İl Emniyet Müdürü Arif Çankal bugün sosyal medya hesabı twitter üzerinden Milliyet gazetesinin bir gönderisini RT yaptı.

 

Bu paylaşımı özellikle yasalarca uygun olmayan egzoz v.b gibi modifiye ürünlerini kullanıp , trafikte patinaj yapan gençlere uyarı niteliğinde bir paylaşımdı.

 

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bundan sonra bu konulara daha fazla üzerinde duracağı ve yasalara uygun olmayan modifiye araçlar ve plakasız motosikletlere göz açtırmayacağa benziyor.

 

Kolluk ekiplerinin patinaj çeken sürücülere genellikle ceza yazarak bıraktığı araç sahiplerini bu alışkanlıklarından vazgeçirmek neredeyse imkansızdı.

 

Fakat sürücülerin bu alışkanlıklarına Yargıtaydan kötü bir haber geldi.

 

Geçtiğimiz aylarda ana cadde üzerinde, egzozundan yüksek ses çıkan aracı ile patinaj çeken (yanlayan) sürücü 'trafik güvenliğini tehlikeye sokmak' suçundan hakim karşısına çıktı. Mahkemenin beraat kararı verdiği sürücünün aleyhine Yargıtay kararı bozdu. Yargıtay kararında, "Patinaj çekip yayaların can güvenliğini tehlikeye sokan sürücüye mahkumiyet yerine beraat verilmesi yasaya aykırıdır" dedi.

 

Yargıtay 12.Ceza Dairesinin bu kararı emsal bir karar.Bundan böyle araç üzerinde orjinal olmayan egzoz ve kurallara aykırı modifiye araçlar ile trafikte patinaj çeken ve  trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücüler hakim karşısına çıkarıldığı zaman hapis cezası almaktan kurtulamayacak.

 

İŞTE PATİNAJ (YANLAMA) YAPMANIN KANUN ÖNÜNDEKİ CEZASI 

 

 Türk Ceza Kanunu'nun 179. maddesinde "Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hâle getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.  Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır" ifadeleri yer alıyor.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Her, an, cezaevine, girebilirsiniz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı