Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 23:51
 
Gündüzalp "Sorunlar belli..."
Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak tarım ve hayvancılık sektöründeki sıkıntıları dile getirdi.
Diğer Haberi
Gündüzalp

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak tarım ve hayvancılık sektöründeki sıkıntıları dile getirdi. 

 

Veteriner Hekim olan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp “Her iki sektörde devam eden ve kronik sorun haline dönüşen girdi maliyetleri ve üretim sorunu, yeni yılda da çözülemezse, ülkemizi daha büyük sorunlar beklemektedir” dedi.

 

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 2019 yılı tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunların genel bir değerlendirmesini yaparak, 2020 yılında, her iki sektörden neler beklediklerini dile getirdi. Son yıllarda, hem tarım hem de hayvan üreticilerinin yeteri kadar kazanç sağlayamadığını belirten Başkan Gündüzalp, “Her iki sektörde devam eden ve kronik sorun haline dönüşen girdi maliyetleri ve üretim sorunu, yeni yılda da çözülemezse, ülkemizi daha büyük sorunlar beklemektedir” şeklinde konuştu.

 

SORUNLAR KRONİKLEŞTİ

Türkiye’nin, konumu itibariyle, bereketli topraklarının yanı sıra, gerek iklimi, gerekse potansiyeli açısından, her türlü tarımsal faaliyetin ve üretimin yapılmasına imkan sağladığını aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Ancak, 2019 yılını tarım ve hayvancılık sektörü açısından ele almadan önce, en başta altını çizmemiz gereken konu, sektörde devam eden ve kronik hale dönüşen sorunlardan birçoğunun, 2019 yılında da çözülememiş olmasıdır” dedi.

 

ÜRETİM KAZANCA BAĞLI

Belli başlı sorunların tam anlamıyla çözüme kavuşturulamadığı için, yeni yılda da tam olarak çözülmediği takdirde, ülkeyi daha büyük sorunların beklediğini ifade eden Başkan Gündüzalp, “Birçok temel tarım ürününde, üreticimiz yeteri kadar kazanç sağlayamamaktadır. Üreticimiz kazanç sağlayamadığı için üretim miktarı azalmakta, ekilemeyen tarım toprakları her geçen yıl artmaktadır. Mazot, gübre, ilaç, elektrik ve su gibi maliyetlerin yüksek olmasına karşı, kaynak bulamayan üreticimiz, başta banka kredisi olmak üzere elektrik ve su borçlarını ödeyememektedir” ifadelerini kullandı.

 

MALİYETİ GİRDİ FİYATI BELİRLİYOR

Gıda fiyatlarının, son 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, “Gıda enflasyonu, ülkemizdeki enflasyon sorununun önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Gıda sanayinin de temeli tarım ürünleri olduğu için, tarım ürünlerindeki fiyat artışlarından haksız şekilde üretici sorumlu tutulmaktadır. Fiyatların belirlenmesinde en önemli rol, maliyettedir. Tarım sektöründe ise maliyetleri büyük ölçüde girdi fiyatları belirliyor. Girdi kalemlerine baktığımızda yarısından fazlası ithal edilmektedir” dedi.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Gündüzalp, "Sorunlar, belli...",
Yorumlar
Haber Yazılımı