İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 09:57
 
Göllerdeki çekilmenin önüne geçmek için...
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker göllerde yaşanan çekilmelere dikkat çekmek için yazılı bir soru önergesi verdi.
Siyaset Haberi
Göllerdeki çekilmenin önüne geçmek için...

Son zamanlarda Burdur / Yeşilova Salda Gölüne yapılması planlanan Millet Bahçesine karşı açıklamaları , eylemleri ile gündemden düşmeyen ve CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker göllerde yaşanan çekilmelere dikkat çekmek adına Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

 

CHP'li Vekil Göker Bakan Pakdemirli'nin cevaplasını istediği soru önergesinde "Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün istatistiki verilerine göre ilimiz sınırları içerisinde bulunan barajlar ve göletlerdeki su seviyesi bu sene yağan yaz yağmurları sayesinde beklenenin üzerinde artmıştır. DSİ rakamlarına göre Burdur’daki göletlerdeki doluluk oranını yüzde 91’e, barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 55’e yükselmiştir.

Öte yandan, barajlarda ve göletlerde yükseliş nedeniyle yüzler gülerken, göllerimiz hakkında aynı şeyleri söyleyememekteyiz. Yine aynı istatistiklere göre Burdur Gölü’ndeki doluluk oranı geçen seneye göre yüzde 64’ten, yüzde 63’e, Salda Gölü’ndeki doluluk oranı ise yüzde 94’ten, yüzde 93’e gerilemiştir" ifadelerine yer vererek 3 soru yöneltti.

 

İşte Göker'in verdiği soru önergesinde Bakan Pakdemirli'nin cevaplamasını istediği sorular ; 

1.Barajlarımız ve göletlerimizdeki su seviyesi artarken Göllerimizdeki su seviyesinin artmamasının sebepleri nelerdir?

 

2.Gölleri besleyen dereler üzerine baraj ve gölet yapılmasının göllerin kurumasına ve su çekilmesine yol açmakta olduğunu düşünüyor musunuz?

 

3.Göllerde yaşanan söz konusu çekilmenin önüne geçilmesine yönelik olarak Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Göllerdeki, çekilmenin, önüne, geçmek, için...,
Yorumlar
Haber Yazılımı