Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 23:25
 
Göker "Şoför esnafı için yaptırımlar ertelensin"
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker Şoför esnafının sıkıntıları ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayınladı.
Diğer Haberi
Göker

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker Şoför esnafının sıkıntıları ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Göker açıklamasında 1996 Model ve üzeri araçların dijital takograf kullanımını gerektiren yasayı eleştirdi.

 

Milletvekili Göker açıklamasında "Karayolları Trafik Kanunu gereğince kamyon, çekici ve otobüslerde takograf bulundurulması ve kullanılır durumda olması zorunludur. Bu kapsamda, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan motorlu taşıt sürücülerinin, taşıt kullanma sürelerine aykırı olarak taşıt kullanması ve bunlara taşıt kullandırılması yasaklanmıştır. Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği gereğince yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan 1996 model ve üstü tüm araçların 31.12.2019 tarihinden itibaren dijital takograf kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Buna göre, yetki belgesi sahipleri Ocak 2020 içerisinde indirdikleri sayısal takograf verilerini, en geç Şubat 2020 sonuna kadar ve aynı şekilde sonrasında da her ay indirdikleri verileri en geç takip eden ayın sonuna kadar göndermekle yükümlüdür" dedi.

 

Göker açıklamasının devamında "Yine 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren başka bir uygulama ile yük taşımacılığı yapan esnafımızın yükledikleri eşya veya yükün gönderici-alıcı bilgileri, araç bilgileri ve şoför bilgileriyle birlikte yükleme işleminden 6 saat içinde söz konusu bu verileri e-Devlet üzerinden Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne göndermeleri gerekmektedir.

Akaryakıt istasyonları ülkemizde vergi dairesi gibi çalışmaktadır. Bu istasyonların mükellefi gibi görülen yük ve eşya taşımacılığı yapan esnafımız ise para kazanmak bir yana, derin bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Kasko, trafik sigortası gibi yüksek maliyetler ile uğraşan esnafımız son yıllarda yedek parça fiyatlarına gelen aşırı zamlarla da boğuşmaktadır. 2019 yılının Mayıs ayında 280 lira olan bir kampana fiyatı yine 2019 yılının Ekim ayında 700 liraya fırlamıştır" diyen Milletvekili Göker çözüm olarak ise yaptırımların en az bir yıl ertelenmesini istedi.

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Göker, "Şoför, esnafı, için, yaptırımlar, ertelensin",
Yorumlar
Haber Yazılımı