Haber Detayı
07 Nisan 2022 - Perşembe 17:24
 
Eski sevgilisini öldüren caniye ibretlik ceza. Ömür boyu hapis
Burdur’un Bucak İlçesi’nde eski sevgilisini çalıştığı şarküteride öldüren Ramazan Topay'a mahkeme ibretlik bir ceza verdi ve Ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.
İlçeler Haberi
Eski sevgilisini öldüren caniye ibretlik ceza. Ömür boyu hapis

Burdur’un Bucak İlçesi’nde eski sevgilisini çalıştığı şarküteride öldüren Ramazan Topay'a mahkeme ibretlik bir ceza verdi ve  Ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.


Burdur’un Bucak ilçesi Karayvatlar Mahallesi Gazi Caddesi’ndeki şarküteride Hatice Işık (28), 28 Nisan 2021 günü eski sevgilisi olduğu iddia edilen Ramazan Topay (31) tarafından  pompalı tüfekle vurarak öldürülmüştü.


Olay yerinden kaçan zanlı Topay Polis tarafından yakalandı. Topay tutuklandıktan sonra Burdur E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.


Burdur Cumhuriyet Savcılığının hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle açtığı davada Ramazan Topay Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına tutuklu bulunduğu Çorum Sungurlu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Rabia Zorlu ile Hatice Işık’ın babası Bayram, annesi Nazife Varkal ve eşi Mehmet Işık da katıldı.


Bayram Varkal, Nazife Varkal ve Mehmet Işık sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.


Yargılamanın ardından son sözleri sorulanRamazan Topay; “Mütalayı kabul etmiyorum. Bir yıldır cezaevindeyim. Yaptığım hatadan dolayı vicdan azabı duyuyorum. Beni ve ailemi tehdit ederek beni bu hataya kendileri teşvik ettiler. Bunlar beni öldürselerdi de ben böyle bir hata yapmasaydım. Vicdan azabı duyuyorum” diyerek kendini savundu.

Duruşmaya ara veren Mahkeme heyeti 2.celsede Ramazan Topay’ı cezada indirime gitmeyerek kasten öldürme suçundan Ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. 


Mahkeme çıkışı Hatice Işık’ın annesi Nazife Varkal; "Benim yavrum yer altında çürüyecek. O da hapislerde çürüsün. Benim içim soğudu mu ? Hayır. Bir bardak su serpildi mi ? Evet. Adalet yerini buldu ama benim yavrum geri gelmeyecek. O da oralarda çürüsün. Şu mübarek günlerde bizi bitirdiler. İki yavrusunu öksüz yetim koydular. Adalet yerini buldu” dedi.


Baba Bayram Varkal; "Burdur’da adalet var. Yok dediler ama varmış. Bir nebze olsun rahatladık. Giden gelmeyecek ama adalet yerini buldu” dedi.


Eşi Mehmet Işık ise ; “Benim evlatlarım annesinin sıcak yüzünü göremeyecek. O da annesinin babasının ömür boyu sıcak yüzünü görmesin. Hak adalet yerini buldu ama ölenler geri gelmiyor” ifadelerini kullandı.


Hatice Işık’ın ailesinin avukatı Süleyman Uysal’da “Bugün bir nebze olsun çok sevinçliyiz. Cinayete kurban giden Hatice yerine gelmeyecektir, bu kesin ama en azından hiç bir indirim olmaksızın sanığa müebet hapis cezası verilmiş olması bizleri ve ailesini menun etmiştir. Kararın bu şekilde çıkmış olmasının tüm Türkiye çapında kadın cinayetleri için önemli olduğunu düşünüyoruz. Sebebi en azından indirimsiz olarak verilmiş olan müebbet hapis cezası bu suçu işleyecek olanlara örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen rica ediyoruz. Tüm ülkemiz çağında, dünya çapında kadına olan şiddet bitsin. Kadında bir insandır. Kadın eşimiz, kızımız, annemiz herşeyimizdir. Bunun ceza ile korkutmak suretiyle, ceza verdirmek, hapislere koymak suretiyle olması yerine insanların bu bilince erişerek toplum bilinci ile hareket ederek kadınlara gerçek değerini vermesi gerektiği kanaatindeyiz. İnşallah o günlerde gelecek diye düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Eski, sevgilisini, öldüren, caniye, ibretlik, ceza., Ömür, boyu, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı