Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 22:00
 
Eski Merkez İlçe Başkanı Korur
CHP eski Merkez İlçe Başkanı Rıfat Korur bazı haber sitelerinde çarptırılan Belediye Personeli maaşları ile ilgili konuştu.
Siyaset Haberi
Eski Merkez İlçe Başkanı Korur

Bazı haber sitelerinde bugün yayınlanan ve çarptırılan haberler ile ilgili olarak CHP Merkez İlçe eski Başkanı Mali Müşavir Ahmet Rıfat Korur bugün yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Korur'un açıklamasında AK Parti eski İl Başkanı Ömer Bütüner'in sosyal medya hesabından yaptığı Belediye personeli maaş hesaplamasının yanlış olduğu bilgileri yer aldı.

 

Korur "Sosyal medyada çıkan haberler üzerine Uğur Mumcu’nun meşhur “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz sözünden yola çıkarak Belediye Ocak 2019 Ücret Bordroları üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu Burdur Belediyesinin Ocak 2019 dönemi için yaptığı maaş ödemelerinin 2019 yılı için 27.12.2018 tarihli ve 3638 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararına göre Burdur Belediyesi’nce ödenen Ocak/2019 maaş ödemelerinin asgari ücretin üzerinde olduğunu açıkça gördüm" ifadelerine yer verdi.

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan Ahmet Rıfat Korur 

Ülkemizde asgari ücret brüt olarak tespit edilmekte ve kanuni kesintiler yapıldıktan sonra kalan miktar işçiye ödenmektedir.

Peki, sosyal medyada açıklanan bu 4+4 nereden geliyor bir de buna bakalım.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada Toplu iş sözleşmelerinin ücret zammı maddesinde işçilerin 01.01.2019 tarihindeki ücretlerine 4 zam yapıldıktan sonra halen daha tespit edilen günlük asgari ücretin (Günlük 85,28 TL) altında kalıyorsa bu ücretlerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi ve bu miktarın üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ilan edilen toplu iş sözleşmesi hükümleri gereğince 01.01.2019 tarihinden geçerli olmak üzere 4 oranında zam yapılması gerektiğinin düşünüldüğü ifade edilmektedir.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Bakanlıkça ilk önce 4 zam uygulaması istenmekte sonra brüt ücrete bakılıp halen daha komisyonca açıklanan asgari ücretin altında kalınırsa bir 4 ilave zam ile asgari ücret seviyesine veya üzerine çıkılması amaçlanmaktadır. Çünkü Asgari ücret kamu düzeniyle ilgili olup Asgari ücret Tespit komisyonunca belirlenen miktarın altında belirlenen ücretin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Görüldüğü gibi Brüt asgari ücret üzerinden açıklanan asgari ücretin asgari geçim indirimi eklenerek ödenecek net ücreti zaten 2.020,90 TL olmakta iken sosyal medyada yönetmelik ve sözleşmelerde olmayan net ücret üzerinden 10+4+4 veya 20+4+4 gibi yanıltıcı ve net rakamlara eklemeler yaparak birtakım rakamlar vermek, açıklamalar yapmak ne kanunlara ne de yönetmelik hükümlerine uymamaktadır.

Burdur Belediyesi’nce düzenlenen Ocak 2019 Ücret bordrolarında ödenen ücretler incelendiğinde 2.200,00 TL net ücret üzerinden brüte gidildiği ve Asgari Ücret Tespit komisyonunca 2019 yılı için açıklanan brüt ücretlerin üzerine 8-9 -10 gibi zamlar yapıldığı bu zamların net ücretlerde ise 4 ü geçen oranlarda zam olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Bu rakamların ayrıca Net ücretler içinden (Yemek – Ciro Primi – Fazla Mesai vb.) sair ödemeler çıkarıldıktan sonra oluştuğu görülmektedir" diyen Korur'un bu açıklamasına göre AK Parti eski İl Başkanı Ömer Bütüner'in yaptığı hesaplama doğru değil.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Eski, Merkez, İlçe, Başkanı, Korur, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı