Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 22:18
 
En kısa sürede sıkıntıları giderip suyu halkımızla buluşturacağız.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz son günlerde yaşanan su basınçlarında yaşanan problemler nedeniyle su sondajlarında incelemelerde bulundu.
Gündem Haberi
En kısa sürede sıkıntıları giderip suyu halkımızla buluşturacağız.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz son günlerde yaşanan su basınçlarında yaşanan problemler nedeniyle su sondajlarında incelemelerde bulundu.

Başkan Ercengiz yaptığı açıklama da “Son birkaç gündür yaşanan içme suyunda basınçtan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. 17 günlük kapanmanın etkisiyle beraber günlük su tüketimimizin arttığını gözlemledik. Mevcut hem gök pınar da hem de insuyu havzasındaki sondajlarımızın tam gün 24 saat kapasite ile çalışmasına rağmen içme suyunda yetersiz kaldığını görüyoruz. Ziraa günlük hesaplamalarımıza göre saniyede 300-320 litrelik suyun bize yeteceği öngörülerek DSİ tarafından planlanan yapılan ve rehabilite edilen hatta 10 bin metreküplük yeni bir depo ile su tutabilme kapasitemiz arttıran projede maalesef günlük tüketimin 400 litrelerin üzerine çıkması nedeniyle şuanda içme suyunda bir yetersizliğimiz var. Ancak hem su işleri müdürümüz hem de ilgili birimlerde çalışan arkadaşlarımızla yaptığımız toplantı neticesinde içme suyu kapasitemizi arttırma adına bir takım girişimlerde bulunduk. En kısa sürede sıkıntıları giderip yurttaşımızın ihtiyacı olan suyu vatandaşımız ile buluşturacağız. Tabi vatandaşımızdan önemli bir isteğimiz var. Bugünlere diğer vatandaşlarımıza da su ulaştırabilmesi adına mümkün olduğu kadar içe suyumuzu daha dikkatli kullanmasını daha tasarruflu kullanması geremediği sürece de içme suyunun alan temizliği içerisinde veya alan sulamasında tarımsal maksatlı sulamada kullanılmamasını rica ediyoruz. Gökpınar ve İnsuyu havzasında bize içme suyu sağlayan dalgıçlarımızın olduğu bölgede tarım yapan vatandaşlarımızın salma suyla ya da vahşi sulama yöntemiyle değil ihtiyaç kadar suyla sulama yapmasını istoruz.  Uzun vadede içme suyu havzamızın altındaki stokun yeterli miktarda kalabilmesi bizim için çok kıymetli sizlerde gördünüz gözlemlediniz bu kış maalesef hiç kar yağmadı ve yeterince yağış alamadık. Mayıs ayının sonuna geldik inanılmaz bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Bu yaz susuz geçirmek istemiyorsak daha dikkati kullanmak zorundayız” dedi.

 

Kaynak: Editör: Ahmet Karaevren
Etiketler: En, kısa, sürede, sıkıntıları, giderip, suyu, halkımızla, buluşturacağız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı