Haber Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 19:32
 
Elimizi taşın altına koyarız.
Yakup Yıldız “Burdur Şeker Fabrikasının Burdurlu firmalarda kalması için elimizi taşın altına koymaya hazırız."
Gündem Haberi
Elimizi taşın altına koyarız.

Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birlikleri Merkez Birliği (KÖY-KOOP) Genel Başkanı Yakup Yıldız, başkanlığını Köy – Koop. Burdur Birliği binasında Burdur Şeker Fabrikası özelleştirilmesi hakkında basın açıklamasında bulundu.

 

Burdur Şeker Fabrikasının Burdur’un yanı sıra bölgenin ekonomik lokomotifi olduğunun altını çizen KÖY-KOOP Genel Başkanı Yakup Yıldız; “Son günlerde gündeme gelen Türkiye’deki Şeker Fabrikalarının satışı hakkında edindiğimiz bilgiye göre 20 Şubat 2018 tarihinde ilimizde faaliyetini sürdüren Burdur Şeker Fabrikası ile ilgili satış şartnamesi çıkacak. Şartname çıkınca özelleştirme konusunda ihaleye çıkılacağını öğrendik.  Daha önceki yıllarda 1995 yılında Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) Burdur Fabrikası özelleşti bunun sancısını halen daha çekiyoruz. Çünkü bir devlet güvencesi, bakanlığımızın uyguladığı fiyat politikası gerçek anlamda köylüyü üreticiyi nefes aldırıyordu. Süt fabrikamız özelleştikten sonra kendi tabanımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere az da olsa yaklaşık 7 milyon TL maliyetle bir süt fabrikası yaparak üreticilerimize kazandırdık. Geçmiş yıllarda Burdur hem sivil toplum örgütleri, hem siyasi partilerimizin il ve ilçe başkanları bir araya gelerek Et ve Balık Kurumu (EBK) Burdur İşletmesinde yapmış olduğu çalışmalar takdire şayandır. O zaman tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri toplanarak Ankara’ya gittiğimizde Et ve Balık Kurumu Entegre Tesislerini Burdur’da kalmasını, Burdurlu bir müteşebbisin almasını çalışmalar yapmıştık. Ve bunu başarmıştık. Halen daha ‘Burdur Güçbirliği’ adı altında bu işletmemiz faaliyetini devem ediyor. Bugün geldiğimiz noktada şu gündeme gelebilir; başta PANKOBİRLİK olmak üzere diğer tüm sivil toplum örgütleri elini taşın altına koyarak, ortak bir konsorsiyum sağlayarak Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdur’da kalması için; “Güçbirliği” yaparak  Burdur’a kazandırmak gerekiyor.  Biz her zaman olduğu gibi Köy Koop elimizi taşın altına koymaya, üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Bu konuda paket halinde fabrikanın satışı gündeme gelebilir.  Özellikle Burdur Fabrikasının ayrılmasını istiyoruz. Çünkü biz şunu biliyoruz ki; bazı dönemlerde, bazı yıllarda yılın 9 ayı üretim yaptı. Ama 3-4 ay çalışan fabrikalarla aynı paket içerisinde satılmasını da pek hoş karşılamıyoruz. Kısacası Burdur Şeker Fabrikası bizim için son derece hayati önem taşıyan bir kuruluştur. Kamyoncusundan tutun esnafına kadar, çiftçisine varıncaya kadar istihdam sağlamaktadır. Biz bu kurumun Burdur’da kalmasını istiyoruz.  Güçbirliği yapılarak konsorsiyum kurulması halinde yine Burdurlu bir işletmeye kazandırılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Köy koop olarak katkı sağlamamız gerekiyorsa onu da seve seve yapmaya hazırız” dedi.

PACAR KOOP’A TAM DESTEK

Basın mensuplarının; “Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz’un Burdur Şeker Fabrikası’nın işletmesine talibiz” açıklamaları hatırlatılması üzerine açıklamasına devam eden Köy – Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız; “Bildiğim kadarı ile bu yönde mücadelesini veriyor. Ama belirli bir yere kadar geldi. Sonra da satış şartnamesi çıkınca şartname neyi gerektiriyor. Bu şartnameyi de görmek gerekiyor. Biz Köy-Koop olarak Pancar Kooperatifimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum” yanıtını verdi. 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Elimizi, taşın, altına, koyarız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı