Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 10:42
 
EDS sisteminden kesilen trafik cezaları ne olacak.
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker Burdur-Antalya karayolunda faaliyete giren EDS sistemlerindeki sıkıntıyı Meclis gündemine taşıdı.
Diğer Haberi
EDS sisteminden kesilen trafik cezaları ne olacak.

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker Burdur Antalya Karayolunda bulunan ve hemen hergün sürücülerin gündeminde olan bir konuyu Meclise taşıdı.

 

Burdur Antalya Karayolu Bucak ilçesinde 26 Eylül 2018 tarihinde faaliyete giren EDS sistemlerinin araç hızlarını doğru ölçmediği ile ilgili konuyu CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker yazılı bir soru önergesini  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına verdi.

 

Burdur ilimizin Bucak ilçesinde kurulumu tamamlanan Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) 26 Eylül 2018 tarihinde aktif olarak çalışmaya başladığını belirten CHP’li Vekil, “Anlık Hız İhlal Tespit Sistemi ve Kırmızı Işık İhlal Sistemlerini kapsayan EDS ile Burdur-Antalya yolu arasında her iki yönde otomobil, minibüs, panelvan araçlar için saatte 70 kilometre, diğer araçlar için ise saatte 50 kilometre hız sınırının uygulanmakta”  ifade eden CHP Milletvekili Göker başlangıçta trafik güvenliğini sağlamak amacıyla getirildiği düşünülen bu sistemin, artık belediyeler için adeta bir gelir kaynağına dönüştürüldüğünü belirtti.

 

Vekil Göker Ülke genelinde binlerce sürücüye trafik cezası yağdıran EDS sistemleri il ve ilçelerdeki belediyeler tarafından yollara kurulmakta ve sistemi kuran belediyeler, kesilen trafik cezalarının yüzde 30'unu almaktadır. Sistemi kurabilecek gücü olmayan belediyelerse, kendi yüzde 30’luk paylarından belli bir miktarı şirketlere havale etmekte ve söz konusu şirketler cezalardan elde edilen paraların bir bölümünü alma karşılığında sistemi kurmaktadırlar. Bucak’ta bu sistemi kuran şirketin Albayraklara ait olduğu bilinmekte ve bu şirkete Bucak Belediyesi tarafından yüzde 40’lık bir pay verilmektedir” dedi.

 

Özellikle AK Partili Belediyeler  tarafından yollara yerleştirilen EDS cihazlarının araç hızlarını doğru ölçmediği konusunda vatandaşlarımızdan şikâyetler geldiğini de belirten CHP’li Vekil, “Söz konusu uygulama nedeniyle binlerce vatandaşımızın boş yere trafik cezası ödemek zorunda kalmış olabileceğinden endişe edilmektedir” diyerek bakanlığa bir takım sorular yöneltti.

 

CHP Milletvekili Göker Soru Önergesinde şu sorulara yer verdi ;

 

Bucak ilçemizdeki EDS tarafından, kurulduğu günden bu güne kadar toplamda kaç tane arabaya ne kadarlık bir ceza tutanağı düzenlenmiştir?

 

Bucak Belediyesi niçin EDS sistemlerini kendi bütçesinden karşılamamıştır?

 

Belediye, kendisine ait olan yüzde 30’luk kısımdan EDS kurulumlarını yapan şirkete hangi kriterleri göz önünde bulundurarak pay vermektedir?

 

EDS cihazlarının araç hızlarını doğru ölçmediği konusunda vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler değerlendirilecek midir?

 

EDS cihazlarının araç hızlarını doğru bir şekilde ölçüp ölçmediği kim tarafından nasıl denetlenmektedir?

Kaynak: Editör:
Etiketler: EDS, sisteminden, kesilen, trafik, cezaları, ne, olacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı