Haber Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:03
 
Ebabil Belediye ekipleri tarafından kurtarıldı.
Burdur'da bir binanın çatısında boynuna ip dolanmış Ebabil kuşu Burdur Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.
Diğer Haberi
Ebabil Belediye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Burdur Radyo ve Televizyon Anonim Şirketi'ne ait  binanın çatısında boynundan iple asılı kalan Ebabil kuşu, Burdur Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

 

Kuşun Selçuk Doğan tarafından binanın çatısında boynundan iple asılı şekilde çırpındığının fark edilmesi üzerine , durumu gazeteci Halil İbrahim Kara’ya bildirdi. Hiç vakit kaybetmeden 112’yi arayan Kara, Burdur Belediyesi İtfaiyesi’nden yardım istedi. Burdur Belediyesi , Ulu Cami karşındaki olay yerine 3 dakika gibi kısa sürede intikal eden itfaiye ekipleri Ebabil kuşunu kurulan yangın merdiveni ile kuşa zarar vermeden itinalıbir şekilde kurtardı. Yere indirilen Ebabil kuşunun boynundaki ip kesildi. Yerde uçamayan kuş, bir süre sonra dinlendikten sonra kanatlarını çırparak gözlerden kayboldu.

 

KUR'AN'DA GEÇEN 'EBABİL' KUŞLARININ HİKÂYESİ ise şöyle ; Habeşistan Krallığı'nın Yemen valisi olan Ebrehe, milâdî 570 yıllarında San'a şehrinde, 'Kulleys' adı verilen muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Maksadı, Kâbe ziyaretine rağbet gösteren Arapların ziyaretlerini oraya çevirmekti. Bu duruma tepki gösteren bir adam da, gecenin birinde Kulleys'e girip içine pislemişti. Bu hakarete çok öfkelenen ve koyu bir Hristiyan olan Ebrehe, gidip Kâbe'yi yıkmaya karar verdi. Topladığı on binlerce asker (altmış bin olduğu söylenir), Mahmud adlı büyük bir fil ve daha başka fillerle Mekke'ye doğru yola çıktı. Önüne çıkan bazı kuvvetleri de mağlup ederek ilerledi. Taif şehrine gelince askerlerin bir kısmını Mekke'ye gönderdi. Onlar da Peygamber s.a.v.'in dedesi ve Kureyş'in reisi Abdülmuttalib'in ikiyüzü aşkın devesiyle ahalinin hayvanlarını sürüp götürdüler. Bu olayın peşinden Abdülmuttalib, gidip Ebrehe'yle görüştü, develerinin geri verilmesini istedi. Ebrehe dedi ki: - Benden develerin istiyorsun da, Kâbe'den hiç söz etmiyorsun. Halbuki ben onu yıkmaya geldim. - Ben develerin sahibiyim. Kâbenin de onu koruyacak sahibi vardır! Bu görüşme sonunda develer geri verildi. Mekke halkı bu güçlü orduyla savaşamayacağı için, anlaşma gereği dağlara çekilip neticeyi beklemeye başladı. Ebrehe ordusu büyük fili önden sürerek Mekke sınırına dayandı. Kâbe'yi halatla bağlayıp fillerle çekerek yıkmak istiyorlardı. Bu sırada Ebrehe'nin yol kılavuzlarından Nüfeyl b. Habib, koca filin kulağından tutarak şöyle bir şey söyledi, sonra da koşarak dağa çıktı: - Ey Mahmud çök! Sakın ileri gitme, sağ salim geriye dön! Mekke'ye girişte büyük fil direndi, zorlanınca yere yattı. Onu bir türlü Kâbe cihetine yürütemediler. O anda sürü halinde EBABİL KUŞLARI ortaya çıktı. Her birinin ağzında ve ayaklarında nohut gibi birer taş vardı. Bu taşları ordu üzerine mermi gibi boşalttılar. Kime rastlarsa delip geçiyordu. Askerlerin çoğu öldü; 'Fil Ordusu' dağılarak Yemen'e döndü. Ebrehe de dönüşte öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı. Kur'an'da Fil Suresi bu olayı anlatır.

Kaynak: Editör: Halil İbrahim Kara
Etiketler: Ebabil, Belediye, ekipleri, tarafından, kurtarıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı