Haber Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 17:09
 
Dünya'da sektöründe ilk ve tek.
Burdur'lu İş adamı Ercan Akın'ın 9 yıldır üzerinde çalıştığı projesi hayata geçti.
Diğer Haberi
Dünya'da sektöründe ilk ve tek.

Burdur'lu iş adamı Ercan Akın'ın  9 yıldır üzerinde itinayla çalıştığı ve yaklaşık 1 senedir deneme üretimlerini yaptığı İZOBOX adını taşıyan inşaat malzemesinin seri üretimine başlandı.

 

Mermer sektöründe geri dönüşüm projesi çalışmalarına 2008 yılında başladığını belirten iş adamı Ercan Akın "Ar-Ge çalışmalarımızı noktaladık. Burdur İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikamızı kurduk ve üretime başladık. Şu an itibariyle il dışı Denizli Bölgesinde bayilik anlaşması yaptığımız firmaya ilk sevkiyatımızı yapıyoruz. 2008 yılından 2016 yılına kadar yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük.Ana hammadeleri Mermer tozu ve Pomzadan meydana gelen,çeşitli formüllerle üretilen tamamen doğal ve hiç bir zararlı  kimyasal içermeyen, Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan bir ürün elde ettik. Patent çalışmalarımızı bu doğrultuda tamamlamak üzereyiz” ifadelerini kullandı.

 

Dünyada ısı yalıtımı konusunda iddialı bir ürün yaptıklarını kaydeden iş adamı Akın "İnşaat malzemelerinde hafiflik ve yalıtım çok önemli bir konu.Biz bu ürünümüzle birlikte hem hafif hem de enerji tasarrufu konusunda ileri seviyeleri yakaladığımız bir ürün el de ettik.Kesinlikle yanmaz oluşu, bütün blok olması nedeniyle tesisat döşeme avantajı, sıva kolaylığı, duvar örmede hafif olması nedeniyle daha seri çalışma imkanı ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Ama asıl önemlisi;  Geri Dönüşüm ve mantolama maliyetini ortadan kaldırarak sağlıklı bir yuva oluşturmasıdır. Yaklaşık 11 aydır fabrikamızda deneme üretimi yaparak tamamen arkasında durabileceğimiz, güvenebileceğimiz bir ürün elde ettik” dedi.

 

Mermer Tozunun ekonomiye kazandırılmasının önemli odluğunu vurgulayan Akın  "Mermer tozunu nereye atacağımızı, nasıl bertaraf edeceğimizi bilemiyorduk. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. İlerleyen zamanlarda hem bu problem ortadan kalkacak, hem de mermer tozunu atıl bir ürün olmaktan enerji tasarrufu sağlayan bir ürün olarak ekonomiye kazandıracağız.Ürünümüz İZOBOX'un lambada (ısı iletkenlik) değeri 0,11'dir.Böyle olunca binalarda bundan böyle mantolama gibi ek maliyet gerektiren uygulamara gerek kalmayacak ve inşaatta ek masraf çıkmayacak.Hafifliğinin ön planda olması nedeniyle binalardaki demir, beton v.s. gibi malzemelerin kullanımı bu oranda azalacaktır ve böylece  inşaat maliyeti öenmli oranda düşecektir.Ürünüzüm Burdur'umuza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun" diyerek yeni ürünlerinin haklı gururunu yaşadı.

 

MAKİNA TASARIMLARI DA KENDİLERİNE AİT

 

Fabrikadaki makina tasarımlarını yapan Ercan Akın’ın oğlu Makina Mühendisi Alper Akın’da “AR-GE çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu ürünün belli bir makinası yok. Çalışmaları babamla birlikte yürüttük. Yeni bir ürün olduğu için önemli olan bu ürünün seri üretimini yapmaktı. Bütün makina tasarımlarını kendimiz oluşturarak seri üretime başladık. Günde 10 bin adet üretim kapasitemiz var. Önümüzdeki günlerde bir üretim hattı daha kurarak önce 20 bin daha sonra da 40 bin adete çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Dünya'da, sektöründe, ilk, ve, tek.,
Yorumlar
Haber Yazılımı