Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 13:22
 
Deprem erken uyarı sistemi için ödenek yok !
Deprem Erken Uyarı Sistemi projesi maddi kaynak yetersizliği ve bazı anlaşmazlıklar yüzünden bir türlü hayata geçirilememiştir.
Gündem Haberi
Deprem erken uyarı sistemi için ödenek yok !

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker geçtiğimiz gün merkez üssü Burdur Yeşilova Kavak olan deprem sonrasında yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Yazılı açıklamasında 2005 yılının Ekim ayında “Burdur fay zonunda deprem erken uyarı sistemi geliştirilmesi" hakkında araştırma projesi raporu yayınlandığına dikkat çeken Vekil Göker "Hazırlanan proje kapsamında hidrokimyasal parametreler aracılığı ile Burdur’da bir Deprem Erken Uyarı Sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır" dediği yazılı basın açıklamasında "Proje kapsamındaki istasyonlardan olan Bağlar, Şifa ve Yassıgüme istasyonundan gelen veriler karşılaştırılmış ve söz konusu çalışmalar ileride bir deprem olabileceği varsayılarak devam ettirilmiş ve güncel ölçümler yapılabileceği düşünülmüştür. Ancak söz konusu proje maddi kaynak yetersizliği ve bazı anlaşmazlıklar yüzünden bir türlü hayata geçirilememiştir" ifadelerini kullandı.

 

İşte Göker'in yazılı basın açıklaması ; 

 

Bilindiği üzere ülkemiz dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer almakta ve ülkemizin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 42’si birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu harita incelendiğinde Burdur ilimizin 1. Derece deprem kuşağında yer aldığı görülmektedir.

 

Nitekim 23 Temmuz 2018 tarihinde Burdur’un Yeşilova ilçesinde sabah saat 05:40’da 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Depremde can ve mal kaybı yaşanmaması ise en büyük tesellimiz olmuştur. Depremlerde dayanıklı olmayan binalar yüzünden çok sayıda can kaybı yaşandığı hepimizin malumudur. Son yıllarda yaşanan Gölcük, Düzce, Bingöl ve Van depremlerinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımız depreme dayanıklı olmayan binaların enkazı altında can vermiştir.

 

Diğer taraftan, dört yanı fay hatlarıyla çevrili Türkiye’de olası büyük depremi algılayacak erken uyarı sistemi sadece İstanbul’da bulunmaktadır. Erken uyarı sistemi depremin meydana getirdiği zararları azaltan, depremin merkezi noktasına en yakın olan istasyonlarda gözlenen dalgalanma verilerini kullanarak depremin büyüklüğünü varışından önce belirleyen bir sistemdir.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetim Birimi tarafından 2005 yılının Ekim ayında “Burdur fay zonunda deprem erken uyarı sistemi geliştirilmesi” hakkında araştırma projesi raporu yayınlanmıştır. Söz konusu proje kapsamında hidrokimyasal parametreler aracılığı ile Burdur’da bir “Deprem Erken Uyarı Sistemi” geliştirilmesi amaçlanmıştır.

 

Proje kapsamındaki istasyonlardan olan Bağlar, Şifa ve Yassıgüme istasyonundan gelen veriler karşılaştırılmış ve söz konusu çalışmalar ileride bir deprem olabileceği varsayılarak devam ettirilmiş ve güncel ölçümler yapılabileceği düşünülmüştür. Ancak söz konusu proje maddi kaynak yetersizliği ve bazı anlaşmazlıklar yüzünden bir türlü hayata geçirilememiştir.

 

Kentimizin 1. derecede deprem kuşağında olduğundan hareketle, elimizde hazır halde bulunan söz konusu projenin yeniden hayata geçirilmesi ve olabilecek bir depremde Burdur’da erken uyarı sisteminin kurulması kentimiz için 1. derecede öncelik arz etmektedir.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Deprem, erken, uyarı, sistemi, için, ödenek, yok, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı