Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 19:25
 
Defalarca uyarmış,çok kez soru önergesi vermişti.
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker'in Salda'da yapılacak olan göletler için haklı olduğu mahkeme tarafından doğrulandı.
Diğer Haberi
Defalarca uyarmış,çok kez soru önergesi vermişti.

Burdur'un en büyük turizm noktalarından ve Türkiye'nin en çok ilgi gören gölü olan Salda Gölü için CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker'in verdiği soru önergelerindeki çekinceleri Isparta İdari Mahkemesi tarafından da tescillenmiş oldu.

 

Burdur Yeşilova 'da bulunan ve Türkiye'nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölünü besleyen su kaynaklarının üzerine yapılan gölet projesine Isparta İdare Mahkemesinden iptal kararı çıktı.

 

Konunun mahkemeye taşınması ile birlikte inşaatın durdurulması gerekirken DSİ Salda Gölünü besleyen kaynakların üzerinde başlattığı gölet projesinin inşaatını tamamladı.

 

Bu süreç içerisinde CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker hem mecliste yaptığı konuşmalarda hem de her platformda hem Saldalıların hem de kendisinin bu gölet projesine karşı olduğunu bu projenin Salda Gölüne zarar vereceğini defalarca dile getirmişti.

 

Salda Gölünü besleyen akarsu kaynaklarının üzerine yapılan gölet projesine iptal kararı veren Isparta İdare Mahkemesinin bilirkişi raporunda göletin yapılabilmesi için Salda Gölü kıyısından kum alındığı bilgisine de yer veren raporda "Salda Gölü'nü besleyen sınırlı sayıdaki su kaynakları göz önünde bulundurulduğunda, Kayadibi Göleti'nin Salda Gölü'ndeki su seviyesinin azalmasına neden olacağı öngörülmektedir"  ifadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Defalarca, uyarmış,çok, kez, soru, önergesi, vermişti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı