Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 12:24
 
CHP'li vekil Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a seslendi.
CUma günü Burdur'a gelecek olan Milli Eğitim Bakanı Zİya Selçuk'a basın aracılığı ile seslenen Dr.Mehmet Göker "Burdur eğitim kenti" söylemi durduk yere söylenmiş bir laf değildir ifadelerini kullandı.
Diğer Haberi
CHP'li vekil Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a seslendi.

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker 16 Kasım Cuma günü Burdur'a gelecek olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a basın aracılığıyla seslendi.

 

Milletvekili Göker Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Burdur eğitim kentidir söylemi boş yere söylenmemiştir.Bu söylem yıllardır LYS,YGS gibi sınavlarda sağladığımız yüksek başarı oranları nedeniyle Burdur'umuza layık görümüştür" diyerek seslendi.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker'in açıklaması şöyle ; 

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk yarın Burdur’umuza gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirecektir. Kendisine hoş geldiniz derken Milli Eğitim Bakanlığımızla ilgili bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

 

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay 2023 Eğitim Vizyonu açıklamış ve eğitimde köklü değişiklikler yapılacağı belirtilmiştir. Aslına bakılırsa adına vizyon belgesi denilen söz konusu belge, AKP iktidarlarının 16 yılda yapamadıklarının açık bir itirafıdır.

 

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2019 yılı itibariyle bu oran yüzde 4,88’e gerilemiştir. Yani, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırımlara ayrılan pay AKP iktidarları döneminde sürekli azalma eğilimi göstermiştir. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay 16 yıllık AKP iktidarı döneminde neredeyse en düşük seviyeye gerilemiştir. Eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP’nin gerçek eğitim politikasını ortaya koymaktadır.

 

Diğer taraftan, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün bütçesinde gerçekleşen yüzde 78,8’lik azalma dikkat çekicidir. Fatih Projesinin yürütüldüğü birimin bütçesinde yaşanan bu azalma bizlere projenin sonlandırıldığını düşündürmektedir. Bu güne kadar söz konusu projeye ne kadarlık kaynak aktarılmıştır? Aktarılan bu kaynağın akıbeti nedir? 

 

Kredi Yurtlar Kurumu her ne kadar Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak görünse de Milli Eğitim Bakanlığının da alanına girmektedir. Bugün Milli eğitim Bakanlığına bağlı Üniversitelerde okuyan pek çok öğrencimize yurt çıkmamaktadır. Bakanlık olarak, KYK’ya başvuran, ancak yerleştirilmeyen yoksul ve dar gelirli öğrencilerin barınma sorunlarının çözümü için bir an önce çalışma yapılması gerekmektedir.

 

Burdur’a gelirsek, Burdur eğitim kentidir söylemi boş yere söylenmemiştir. Bu söylem yıllardır LYS, YGS gibi sınavlarda sağladığımız yüksek başarı oranları nedeniyle Burdur’umuza layık görülmüştür. Ancak son yıllarda Burdur’un eğitimde sürekli düşüş eğiliminde olduğu görülmektedir.

 

Başarı tesadüflerle açıklanamayacağı gibi başarısızlıklar da tesadüflerle açıklanamaz.

 

Birinci olarak eğitimde liyakat sistemi ortadan kaldırılırsa okullarda başarıyı getirecek lider yöneticiler atanamaz. Liyakat sistemi ortadan kalkınca eğitimden çok atamaların şekli konuşulmaya başlanır. Liyakatsizlik de beraberinde başarısızlığı getirir.

 

İkinci olarak sınavla yönetici olarak atanan öğretmenler, görevden alındıkları için açmış oldukları davaları kazanmalarına rağmen görevlerine iade edilmemişlerdir. Söz konusu bu durum da öğretmenlerin yöneticilere karşı olan güvenini ortadan kaldırmıştır. Eğitimde başarıyı motivasyonunu kaybettirdiğiniz öğretmenlerle getiremezsiniz.

 

Burdur’umuzun eğitimde “marka değeri ve ışığı” her geçen gün sönmektedir. Liyakatsiz yöneticiler ve bu zihniyet görevde olduğu müddetçe değil 1, 10 tane vizyon belgesi açıklasanız bile kaybeden yine Burdur ve ülkemiz olacaktır.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: CHP'li, vekil, Milli, Eğitim, Bakanı, Ziya, Selçuk'a, seslendi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı