Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 12:46
 
Burdur'un öz markası Dünya ülkelerine ihraç ediliyor.
Burdur'un başarılı iş adamlarından birisi olan Doyum Makarna sahibi Kadir Gönülaçar üretimlerinin yüzde ellisini ihraç ettiklerini söyledi.
Diğer Haberi
Burdur'un öz markası Dünya ülkelerine ihraç ediliyor.

Uzun yıllardır Burdur’da faaliyet gösteren Doyum Makarna’da kaliteli üretimle birlikte ihracat artışı yaşanıyor.

 

Doyum Makarna Fabrikası sahibi iş adamı Kadir Gönülaçar ; “Üretimimizin yüzde 50’sini ihracata veriyoruz. Ağırlıklı olarak Katar, Afrika ülkeleri ve Venezüella’ya gönderiyoruz. Yıllık Makarna üretimimiz 17 bin ton civarında yüzde 50’sini yani yarısını ihracata yöneltmiş bulunmaktayız. Tüm makine ekipmanlarımız tam otomatik olduğu için sadece yükleme bölümünde istihdam artışı oldu. Yüklemelerimiz için konteynırları Antalya Limanından getiriyoruz. Burdur’daki Duyum Makarna Fabrikamızda yüklendikten sonra tekrar Antalya Limanında gemilere yüklenerek ihracat yapılan ülkelere gönderiyoruz. Sektörde makarna ihracatı zirve yaptı. Şu anda ihracat çok yükseklerde bu bizim içinde geçerli ama son günlerde ham madde sıkıntısı yaşanmaya başlandı.Yani Buğday’da bir sıkıntı var. Oda ithalat ile kapatılmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 

İş Adamı Gönülaçar Doyum Makarna markasını kısaca şöyle özetliyor ;  


Doyum Makarna Fabrikası diğer bir deyişle Uğur Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1982 yılında adı şirkete de verilmiş olan Uğur Velicangil öncülüğünde, Osman Yerebakan ve Kadir Gönülaçar tarafından temelleri atılmış, 1983 yılında Burdur’da faaliyete başlamış köklü bir fabrikadır. 1983 yılında ilk faaliyet alanı irmik ve yan ürün un olarak başlayan fabrikamız 1986 yılında bahsedilen ürünlere makarna üretimini de eklemiştir. Zaman içerisinde gelişen teknolojiyle yatırımlarına ağırlık veren fabrikamız 8000 m2lik toplam alanı içerisine; 1996 yılında 2000 m2 ‘lik yeni kapalı alanının inşaatını ekleyerek hız vermiştir. Böylece 1998 yılında saatte 1500 kg üretim yapabilen İtalyan teknolojisi yeni makarna hattı üretime girmiştir. 2005 yılında teknolojik yatırımlarına devam eden fabrikamız, makarna ürünlerine spagettiyi de eklemiştir. Bu sayede fabrikamız hem ürün yelpazesini hem de üretim kapasitesini genişletmeyi başarmıştır. Fabrikamız kullanılan bilgisayar destekli makarna üretim teknolojisi ile dünyadaki sayılı fabrikalar arasında yer almaktadır. Fabrika iç ve dış pazarda günden güne artan makarna satışlarıyla ve kalite yönetim sistemine yaptığı yatırımlarla makarna pazarında lider olmayı hedeflemektedir.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Burdur'un, öz, markası, Dünya, ülkelerine, ihraç, ediliyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı