Haber Detayı
06 Mayıs 2022 - Cuma 10:50
 
Burdur Belediyesi Park Bahçeler müdürlüğü "Ağaçlar hastalık yüzünden kesildi"
5 Mayıs Perşembe günü Burdur Cumhuriyet Meydanında kesilen hastalıklardan dolayı doğal yaşam ömrünü tamamlayan 2 ağaç için Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden açıklama geldi.
Gündem Haberi
Burdur Belediyesi Park Bahçeler müdürlüğü

5 Mayıs Perşembe günü Burdur Cumhuriyet Meydanında kesilen hastalıklardan dolayı doğal yaşam ömrünü tamamlayan 2 ağaç için Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden açıklama geldi.

 

Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü BUrdur'da dün yaşanan ve Burdur siyasetinin gündemini oluşturan olayla ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınladı.2014 yılından bu yana ağaçlarla ilgili yapılan çalışmalara yer verilen açıklamada  "2014 yılından bu yana Burdur genelinde yer alan Kızılçam ağaçlarında hastalık tespit edilmiş ve bu konuda Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ile Burdur Orman İşletme Şefliği’den, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi’nden ağaçlarda kurumaya neden olan zararlılar ve mücadelesi hakkında teknik destek talebinde bulunulmuştur.

 

Yapılan incelemeler sonucunda bütün kızılçam ağaçlarında aşağıdaki hastalıklar tespit edilmiştir;

Tomicus destruens (Akdeniz Çam Kabuk Böceği)

Tomicus minör (Küçük Orman Bahçıvanı)

Orthotomicus erosus (Akdeniz Çam Kabuk Böceği )

İps. Sextentatus (Oniki Dişli Çam Kabuk Böceği)

Caphoborus sp.(İnce dal kabuk böcekleri)

Marchalina hellenica (çam pamuklu koşnili)

Bahsedilen zararlılar yaygınlaşarak ağaçların dirençlerini azaltmakta ve kurumalarına zaman içerisinde neden olmuştur" ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamanın devamında ise "Bugün Cumhuriyet Meydanında kesilen 2 ağaç halka sayımına göre 1. Ağaç 57, 2. Ağaç ise 63 yaşındadır.

Tüm gayretimize rağmen bu ağacın artık kuruduğu ve ve diğer muhtelif hastalıkları nedeniyle o alanı kullanacak yurttaşlarımız için sağlık ve güvenlik tehdidi oluşturabileceği düşüncesi ile bu ağaçlar hiç istemediğimiz halde kesilmek zorunda kalmıştır.

Sonuç olarak bugün Cumhuriyet Meydanında daha fazla ağaç kesilmesine müsaade edilmeden yaşayan ağaçların alanda kalabilmesi için olağanüstü gayret gösterilmiştir.

Ağaçların hem alana hizmet etmesi hem de yaşamlarını sürdürebilmesi için bu proje ağaç sayımı yapıldıktan sonra şekillendirilmiş ve iddia edildiği üzere bir ağaç katliamı da yapılmamıştır"  ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Burdur, Belediyesi, Park, Bahçeler, müdürlüğü, "Ağaçlar, hastalık, yüzünden, kesildi",
Yorumlar
Haber Yazılımı