Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 12:01
 
Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak elimizden geleni yapacağız.Ancak...
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker son aylarda yaşanan ekonomik kriz ile ilgili olarak çiftçinin durumunun dolara endeksli olarak kısır döngüye girdiğini belirtti.
Siyaset Haberi
Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak elimizden geleni yapacağız.Ancak...

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker son aylarda Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ile tüm vatandaşların olduğu gibi dolara endeksli tarım ürünleri yüzünden üreticinin ve çiftçinin kısır döngüye girdiğini ve çoz zor günler geçirdiğine değindi.

 

CHP'li vekil Göker'in basın bürosundan haber ajanslarına gönderilen açıklamada Göker'in basın açıklamasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli için  tarımda belli ürünlerde indirime gidildiğini açıklamıştır.  Et ve Süt Kurumu tarafından 10 üründe yüzde 10 indirim yapıldığını, Atatürk Orman Çiftliği tarafından 14 üründe yüzde 10 indirim yapıldığını, sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldığını belirten Sayın Bakan bunu müjdeli bir haber gibi sunmuştur diyerek dolara endeksli olan tarım ürünlerinin ve yem fiyatlarının 120 lere varan artışlar neticesinde üreticinin 1 litre süt ile 1 kliogram yem alamadığını bu yüzden üreticiyi korumak adına çiğ süt fiyatının en az 1 lira 95 kuruş olması bir gerektiğini söyledi.

 

Göker açıklamasında "Bizler tabi ki bu ülkenin vatandaşları olarak, bu zor günleri geride bırakabilmek adına hep beraber elimizden geleni yapacağız.  Ancak Sayın Bakana hatırlatmak isterim ki gübre, yem, ilaç gibi tarımsal girdilere son üç ayda yüzde 50 ile yüzde 120'ye ulaşan zamların yapıldığı dikkate alındığında yüzde 10’luk bir indirimin çiftçiye bir katkı sağlaması ve enflasyonu düşürmesi oldukça zor görünmektedir.Yüksek zamlar nedeniyle çiftçi girdi alamayacağı için üretimde düşüş olacak ve üretim azaldığı için fiyatların artması enflasyonu körükleyecektir. Tarımsal girdilerde çok daha yüksek oranlı indirimlere ihtiyaç olduğu gözle görülür bir gerçektir" ifadelerine de yer verdi.

 

CHP'li vekil Göker yazılı açıklamasının devamında ise "Aslında sorun,  ülkemizin özellikle son yıllarda tarımda üretime yönelik politikaları tercih etmemesine dayanmaktadır. Çiftçinin yüksek maliyetlere rağmen üretim yapmak istemesi görmezden gelinerek çiftçinin borçlanmasına, tarlalarını ipotek etmesine göz yumuldu. Yine tüketimin sürekli olarak arttığı ülkemizde üretimin desteklenmemesi sonucu birçok arazinin boş kalmasına göz yumuldu. Sonuç olarak bitkisel ve hayvansal gıda bakımından bir zamanlar dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapan ülkemiz artık kendisine yetmeyen bir ülke konumuna gelmiştir. Son 16 yılda mera varlığı 40 milyon hektarlardan 13 milyon hektarlara gerilemiş, çiftçimizin 1 milyar lira olan borcu 100 milyara yaklaşmış, tarla ipoteği karşılığı kredi kullanımı patlama yapmış, Türkiye tarım ürünlerinde net ihracatçı iken net ithalatçı konuma gelmiştir" dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Bizler, bu, ülkenin, vatandaşları, olarak, elimizden, geleni, yapacağız.Ancak...,
Yorumlar
Haber Yazılımı