Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 19:53
 
Belki de Dünyada bir ilk.
Milli Tarım ve Hayvancılığı Destekleme porjesinde 35 ilin arasında porje inşaatını bitiren ilk il Burdur oldu.
Diğer Haberi
Belki de Dünyada bir ilk.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Milli Tarım ve Hayvancılığı Destekleme”  kapsamında, Bakanlıkça belirlenen illerde,  damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin karşılanması , et ve süt üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılması amacı ile bakanlar kurulu kararı eki, damızlık düve  yetiştiricinin desteklenmesine ilişkin karar 03.10.2016 tarih ve 29846 sayılı resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile; Burdur ilinde uygulanacak proje,  Kayalar Group (Kayalar Hayvancılık) tarafından yapılması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 23.01.2017 tarihinde uygun bulundu.Proje 35 ilde uygulanacak.

Projenin uygulandığı iller içerisinde Kayalar Hayvancılık proje inşaatını ilk bitiren firma oldu.

 

Burdur Gölhisar Sorkun Köyü’nde faaliyet gösteren Kayalar Çiftliği, Türkiye'nin  ilk “Damızlık Düve Yetiştirme” ünvanını resmi olarak da alan kuruluş.

 

Yine bu proje kapsamında ülkemizin ihtiyacı olan damızlık gebe düveler 1 (bir) baş ve üzeri olmak üzere, et ve süt üretiminde verimlilik ve kalitenin arttırılmasını sağlayacak şekilde bu merkezden tüm ülkenin üreticilerine dağıtılacaktır. Kayalar Group yönetim kurulu başkanı Mehmet Kaya; bu projeyi daha da genişlettiklerini söyleyerek  “5 blok olarak inşa ettiğimiz merkezimizin bloklarına, 250 baş kapasiteli olarak; Avusturya, Almanya, Slovakya, Çekya, Macaristan isimlerini verdik. Bu bloklarda o ülke menşeili damızlık gebe düveler bulunmaktadır. Üreticiler istediği menşeili ve ırktan hayvanı istedikleri adette gelip götürebileceklerdir. Bu kadar farklı ırk, menşei ve adetin bulunduğu bu merkez dünyada bir ilktir. Ülkemiz hayvancılığının merkezi olan Burdur’da bu ilke imza atmak bizim için bir gururdur. Bu  şekilde bu proje ile üstün genetik çalışmalarını yapmış Avrupa ülkelerinin ari ırklarını Türk üreticisinin ayağına getirdik. Umut ediyoruz ki ciddi şekilde bu proje uygulanabilirse birkaç yıl içerisinde ülkemiz hayvan ithal eden değil, hayvan ihraç eden ülke konumuna gelir. İnşallah bu merkezden, Burdur ilimizden de ilk olarak hayvan ihraç ettiğimizi beraberce görürüz. Bu tesis “Tüm Türkiye Büyük Bir Aileyiz” sloganıyla yola çıkan firmamızın değil, tüm milletimizindir. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Kaynak: Editör: Murat Korkmaz
Etiketler: Belki, de, Dünyada, bir, ilk.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Belki de Dünyada bir ilk.
Belki de Dünyada bir ilk.
Belki de Dünyada bir ilk.
Belki de Dünyada bir ilk.
Yorumlar
Haber Yazılımı