Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 17:41
 
Belediyeden AK Parti İl Başkanına cevap...
AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi'nin henüz sebebi belli olmayan köpek ölümleri ile ilgili olarak Başkan Ercengiz'i suçlayan basın açıklamasına Burdur Belediyesinden cevap gecikmedi.
Siyaset Haberi
Belediyeden AK Parti İl Başkanına cevap...

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi'nin henüz sebebi belli olmayan köpek ölümleri ile ilgili olarak Başkan Ercengiz'i suçlayan basın açıklamasına Burdur Belediyesinden cevap gecikmedi.

 

Burdur Belediyesi Basın Bürsoundan yapılan açıklama şöyle ; 

Geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya hesaplarından yayınlanan ve haberlere konu olan Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı civarında yaşanan üzücü bir olayla ilgili olarak, haber sitelerinde yer alan haberler AKP’nin yenilgiyi hazmedememiş olması sebebiyle AKP İl Başkanı Volkan Mengi tarafından basına ve kamuoyuna ‘’ İkinci Dönemin İlk İcraatı Hayvanları Katletmek’’ konulu açıklama esefle karşılanıp Burdur Belediyesi’nin kurumsal kimliğine saldırdığı basın açıklamalarını üzüntüyle takip ediyoruz.

Burdur Belediyesi Hayvan Barınağına yakın bir bölgede çukur içerisinde bulunan hayatını kaybetmiş sokak hayvanları ile ilgili olarak Burdur Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz olayla ilgili olarak Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu’yu soruşturma için görevlendirmiş ve olayın en derin şekilde en ince ayrıntılarına kadar araştırılması konusunda özel ilgi istemiştir.

Burdur Belediyesinin kurumsal yapısını hedef alarak bugüne kadar attığı hiçbir iftirayı ispatlayamamış, müfteri damgası üzerinde kalan AKP İl Başkanı Volkan Mengi yine bugün Burdur Belediyesi kurumsal kimliği üzerinden Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e iftiralar atmıştır. Basın kuruluşlarına gönderdikleri açıklama da “Büyük bir şaşa ile koltuğuna oturan ama vaat ettiklerinin ilk günden tersini uygulamaya başlayan Ali Orkun Ercengiz’in bu uygulaması bizleri şaşırtmamıştır” ifadelerini kullanarak vatandaşın zihninde sanki bu olayın Burdur Belediyesi ve/veya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in talimatı ile gerçekleştirilmiş bir olay havası yaratmaya çalışmaktadırlar.

Müfteri İl Başkanı Volkan Mengi şunu çok iyi bilmelidir ki hem Burdur Belediyesi Kurumsal yapısı hem de Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in özellikle sokak hayvanlarına gösterdiği saygı / önem asla tartışma konusu olamaz. İftiraları ile Burdur gündeminde her daim yer eden ve iftiralarını asla ispat edemeyen AKP’nin müfteri İl Başkanı Volkan Mengi hakkında kurumsal olarak da yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla açıklaması yüzünden suç duyurusunda bulunacağımızı belirtiriz.

Konu ile ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcımız Hasan Duygulu’nun açıklamaları şöyledir ; “05.04.2019 günü Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle, Hayvan Dostları Derneği üyelerinin kimi ihbara dayalı olarak Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinde Belediye yetkilileri bulunmadan ölmüş hayvan cesetlerini çıkartarak bunu Belediyemiz eliyle öldürülüyormuş gibi basın ve soysal medya yoluyla kamuoyu ile paylaşmalarından üzüntü duyulmuştur.

Ortaya çıkan bütün değerlendirmeler, tutanak ve sonuçları incelenmektedir. Bu durumda ortaya çıkan müessif durumun sonuna kadar gidilmesi, yapılacak araştırma sonucunda oluşacak durumun tespiti sonucunda gerekli en ağır cezalandırma yoluna gidileceğini halkımıza belirtebiliriz. Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu incelendi. Soruşturmayı yürütmek üzere bana görevlendirme yapıldı.

Soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız. Veteriner İşleri Müdürü, Müdür vekili dâhil, Veteriner hekim, veteriner Teknikerleri, Barınakta görevli 4 elemanla ilgili soruşturma başlatılmış durumdadır. Şu ana kadar Veteriner işleri Müdürüyle beraber 2 görevlinin ifadeleri alındı. Kullanılan iğne ve enjeksiyon aletleri inceleniyor. Kamera kayıtları inceleniyor.

Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan bilgi ve bulgular ve patolojiye gönderilen otopsi raporu da dikkate alınarak sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması yoluna gidilecektir. Bu arada 2 çalışan işçiye zorunlu izin verilmiştir. Gerekçesi de şudur: her ikisi de hem 2 Nisan hem de 4 Nisan’daki olayla bağlantıları sebebiyle böyle bir tedbir alınmıştır.

Diğer 2 işçinin soruşturması da devam etmektedir. Meydana gelen bu olayda sorumlulukları olmasa da, aynı barınakta görev yapıyor olmalarından dolayı. Bu konuda soruşturma nereye ulaşacaksa, kime ulaşacaksa tüm sorumlular hakkında idari ve yasal işlem yapılacaktır.      MAKÜ Veterinerlik Fakültesine gönderilen köpek ölülerinin otopsi raporları, kamera kayıtları, bilimsel veriler ile ilgililerden alınan ifadelere göre soruşturma sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır. ”

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Belediyeden, AK, Parti, İl, Başkanına, cevap...,
Yorumlar
Haber Yazılımı