Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 18:51
 
Belediye şirketleri müfettiş denetiminden geçti.Sonuç "Tertemiz"
31 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrasında AKP'nin Belediye şirketlerini hedef alarak denetlenmesini istemişlerdi.Belediye Meclis Üyelerine müfettiş raporlarını bizzat Başkan Ercengiz verdi.
Siyaset Haberi
Belediye şirketleri müfettiş denetiminden geçti.Sonuç

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısında AK Parti Grubu tarafından Bimtaş ve Bahtaş’ın zarar ettiğine yönelik çıkan haberler sonucu, Belediye Meclisi Üyelerine müfettişler tarafından yapılan denetim raporunu sundu.     

Başkan Ercengiz, 7 Ağustos 2019 tarihinde yapılan Belediye Meclisi Toplantısında, AK Parti Grubu tarafından Belediye kuruluşlarından olan Bimtaş ve Bahtaş şirketlerinin zarar ettiğine dair basında yer alan açıklamaları nedeniyle, şirketlerin denetlenmesi için belediye meclisi tarafından komisyon oluşturulmasını  ve ek gündem maddesi olarak görüşülmesinin talep etmişti.  Müfettişler tarafından 2004 yılından itibaren toplamda 5 bin 625 klasörün incelenmesi neticesinde hazırlanan raporu Ekim Ayı Meclis Toplantısında meclise sunan Başkan Ercengiz, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını üzerimizde taşıyoruz, biz dikkatli olmak zorundayız. İnsanoğluyuz hata yapabiliriz ama şunu söyleyeyim, isteyerek ve bilerek kimseye hata yaptırmayız. İşi sürekli siyasi ortama çekip de buradan gol atma derdine düşmeyi de ben çok etik bulmuyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Şirket zararları geçmişten kalan 5,5 milyon TL şirket açığıdır.

2 Nisan 2014’ten itibaren geldikleri güne kadar yaptıkları denetimde bir şey bulamayan müfettiş arkadaşlara bizimde şöyle bir teklifimiz olmuştu,  2004-2014 Aralık’a kadar incelemelerde bulunmalarını talep etmiştik. Bu konuda bizim de talebimiz var, ama bu hep sümen altı ediliyor. ”Diyerek AK Parti Meclis Üyesi, Mali Müşavir Cihat Çavuşoğlu’nun o dönemdeki araştırmaları yaparak kendilerine rapor ettiğini hatırlatan Başkan Ercengiz,”Şirketin bugün içinde bulunduğu ekonomik zarar,  geriden gelen sıkıntıların temel nedeni geçmişteki 5 buçuk milyon TL şirket açığıdır. Ben bu konunun artık gündeme getirilmesini istemiyorum. Ben size de raporu takdim edeceğim fakat birincisi öncelikle BİMTAŞ ve BAHTAŞ konusunda bir komisyon kurulması Belediye Meclisinin görevi değildir. İkincisi bir hizmet satın alabileceğimizi söyledim. Burdur Belediyesi İhtiyaç Maddeleri A.Ş. ve Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. şirketlerimizin denetimi için, yaklaşık üç hafta ya da bir ay tam zamanını hatırlamıyorum çünkü o kadar çok müfettiş gelip, gidiyor ki artık hangi birini takip edeceğimizi şaşırdık. Müfettiş raporu ektedir. Burdur Belediyesi’nden veya Burdur Belediyesi’nin iştiraki olan şirketlerden, seçim harcamaları yapmadığıma dair herhalde bu rapor sizin için yeterli olacaktır” dedi.

 

 

Biz minimal karla maksimum hizmeti üretmeye çalışıyoruz

Şirketlerin zarar ettiğine dair söylemlere işaret ederek, ülkemizde yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Şirketin kayıtlarının düzgün tutulduğu ve şirketin karı/zararı şu anda herhalde içinde bulunduğumuz durumla da ilgili. Hizmet sektöründe çalışan arkadaşımız varsa, onlara sormak istiyorum. Ticaretiniz iyi mi arkadaşlar? Esnaf arkadaşlarımız? Her geçen gün elektriğe, doğalgaza zam geliyorken ne kadar karlı çalışabiliyorsunuz? Biz minimal karla maksimum hizmeti üretmeye çalışıyoruz. Şirketlerimizin kar ettiği gün de vardır, zarar ettiği gün de vardır. Asıl olan kayıp kaçak olmamasıdır“  şeklinde konuştu.

               

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Belediye, şirketleri, müfettiş, denetiminden, geçti.Sonuç, "Tertemiz",
Yorumlar
Haber Yazılımı